Bugün; 20 Nisan 2021, Salı
Demirci iş merkezi boşaltıldı
Tarih : 2009.09.30  14:20:54
Konya'da meydana gelen depremlerin ardından, 8 katlı Demirci İş Merkezi'nin B Blok'unun taşıyıcı kolonlarında çatlamalar meydana geldiği ve iş merkezinin bu nedenle boşaltıldığı belirtildi.
Güçlendirme yapılıyor. Babalık Mahallesinde bulunan Demirci İş Merkezinin taşıyıcı kolonlarında meydana gelen çatlamalar nedeniyle, takviye işlemi yapılıncaya kadar, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla boşaltıldı.
Konuyla ilgili olarak Selçuklu Belediye Başkanlığından yapılan açıklama şöyle:
“11 Eylül tarihinde ilimizde  meydana gelen deprem neticesinde Demirci İş Merkezinde oluşan hasar ile ilgili olarak  Konya Valiliği, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden  bilirkişi raporu talebinde bulunmuştur. Bilirkişi heyeti yaptığı inceleme neticesinde binanın geçici takviye işlemi yapılıncaya kadar can ve mal güvenliği açısından boşaltılmasını talep etmiştir.
Bu rapora istinaden Demirci İş Merkezi; Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Kaymakamlığı ve Selçuklu Belediyesi bilgisi ile Emniyet güçleri tarafından boşaltılmaktadır.

Bilirkişi raporu doğrultusunda geçici takviye işlemlerinin tamamlanmasından sonra bina hizmete açılacak ve sonrasında binada detaylı incelemeler yapılacaktır.”

Kolonlarında çatlamalar var

Konya'da 10-11 Eylülde meydana gelen 4.5 ve 4.7 büyüklüğündeki depremler ve sonrasında yaşanan 3.5 büyüklüğüne kadar olan artçıların ardından, 8 katlı Demirci İş Merkezi'nin B Blok'unun taşıyıcı kolonlarında çatlamalar meydana geldiği ve iş merkezinin bu nedenle boşaltıldığı belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 3 öğretim üyesi, yaptıkları incelemelerin sonucunda, binanın güçlendirilmesi gerektiği yönünde rapor hazırladı. 
Bu raporun ardından Demirci İş merkezi'ne gelen çok sayıda polis ekibi, önce bina önündeki otoparka girişi şerit çekerek yasakladı. Daha sonra da altında giyim dükkanları, üzerinde de avukat büroları ile Konya CHP İl Başkanlığı ve MHP Selçuklu ilçe teşkilatının bulunduğu 8 katlı binanın B Blok'unun giriş kapılarını kapattı. 
A Bloktaki iş yerlerini gezen polis, buradaki çay ocakları ve lokantalara iş yerlerini boşaltıp kapatmaları için uyarıda bulundu. 
Site yönetiminin, boşaltma kararının durdurulması ve esnafın mağduriyetinin en aza indirilmesi için yetkili makamlarla görüşmeye gittiği öğrenildi. 
Polislerin ve gazetecilerin önünde beklediği iş merkezindeki bazı esnaf iş yerlerinin kapatılmasına karşı çıkarken, bazıları da kapalı kaldıkları süre boyunca esnafın iş yapamayacak olmasından kaynaklanan zararın karşılanması için güvence verilmesi durumunda gerekli talimatlara uyulacağını söyledi. 

Güçlendirme Çalışmaları başladı

Kolonlarındaki hasar nedeniyle büyük oranda boşaltılan Demirci iş merkezinin bir yandan boşaltılması devam ederken güçlendirilme çalışmaları da başladı. İşçiler, iş merkezinin 8 kolonunda aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor. Toplam 18 kolonda güçlendirme yapılacağı bildirildi.

 
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı iş merkezinin çevresi, şeritlerle çevrildi. İş hanı sakinleri, değerli eşyalarını alarak iş merkezinden ayrılırken, esnaf ise dükkandaki tüm malları kamyonet ve minibüslerle güvenli yerlere taşıyor.
  
Binanın boşaltılması nedeniyle birçok işletme sahibinin zor duruma düştüğünü ifade eden esnaf, güçlendirme çalışmalarının ne kadar süreceğinin belli olmadığını, bu süreç içinde iş yapamadığı için mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirtti.
 
 
  
  
Bu haber toplam 4811 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi