Bugün; 12 Ağustos 2020, Çarşamba
MÜSLÜMAN KATLİAMI
Tarih : 2012.07.22  02:45:01
Eski adı Burma olan Myanmar'daki Müslümanlara yönelik katliama varan şiddete tepki gösteren milyonlarca kişi sosyal ağlarda başlatılan kampanyalara destek vererek katliamı dünya gündemine taşıdı.

Myanmar'ın (Burma veya Birmanya) batısındaki Arakan bölgesinde Müslümanlar'a yönelik katliam, sosyal medyanın bir numaralı gündemi oldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İhsanoğlu, Myanmar'da Müslümanlara yönelik şiddetin önlenmesi için baskı yapacaklarını açıkladı. İran' da şiddetin durdurulması için BM'ye çağrıda bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır'daki temasları çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüştü.

İİT YARDIM GÖNDERECEK

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile yapılan görüşmede Müslüman ülkelerde yaşanan sıkıntıların ve Myanmar'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının da ele alındığını kaydeden İhsanoğlu, İİT'in Myanmar'daki sivil toplum kuruluşları ve bütün uluslararası insan hakları örgütleriyle temasa geçeceğini, buradaki Müslümanlara yardım gönderileceğini söyledi.

İhsanoğlu ayrıca, Myanmar yönetimine saldırıları durdurması ve Müslümanları koruması için baskı yapılacağını ifade etti.

İRAN'IN ÇAĞRISI

Bu arada, İran yönetiminin uluslararası toplum, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve BM nezdindeki girişimlerinin de sürdüğü bildrildi.

Bu çerçevede İran'ın BM daimi temsilcisi Muhammed Hazai tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderilen mektupta, Myanmar'da yaşayan Müslümanlara yönelik eylemlerin durdurulması için derhal harekete geçilmesi istendi.

SİVİLLER KATLEDİLİYOR

Myanmar'da çok sayıda sivilin katledildiği, cami ve evlerin yıkıldığına dikkat çekilen mektupta, Müslümanların yüzlerce yıldır yaşadıkları topraklardan atılmasının kabul edilemeyeceği belirtildi.
Mektupta, uluslararası toplumun, Myanmar'daki katliamlar karşısında sessiz ve tepkisiz kalmasının buradaki Müslümanların temel haklarının gasp edilmesine ve durumun daha da kötüleşmesine neden olduğu uyarısında bulunuldu.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ

Uluslararası Af Örgütü de Myanmar'da devam eden şiddet olaylarında hedefin azınlıkta olan Rohingya (Arakan) Müslümanları olduğunu açıklamış, devam eden şiddet olaylarında hem güvenlik güçlerinin hem de yerel Rakhine Budistleri'nin suçlu olduğu belirtmişti.

Af örgütünün açıklamasında ayrıca yaralanan, ölen ve tecavüze uğrayanların sayısının bilinmediği belirtilirken, grubun Asya sorumlusu Benjamin Zawacki, şiddetin öncelikli olarak Rohingyalılara (Arakan) yönelik olduğunu söylemişti.

Myanmar'da Mayıs ve Haziran ayında çıkan çatışmalarda 78 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından 10 Haziran'da olağanüstü hal ilan edilmişti.

KATLİAM SOSYAL MEDYADA

Myanmar'da şiddete maruz kalan ve katliama uğrayan Arakan Müslümanlarına yönelik olarak Twitter ve facebook kullanıcıları #ARAKANdiyeBiryerVar etiketi ile tepkilerini dile getiriyor.

Twitter ve facebook üzerinden #StopKillingBurmeseMuslim (Burmalı Müslümanları Öldürmeyi Bırakın) ''hashtag''i ile başlatılan kampanya ile dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi sosyal medya üzerinden Myanmar'daki katliama tepkilerini dile getirdi.

Türkiye'den de yüzbinlerce kişi aynı saatlerde #ARAKANdiyeBiryerVar etiketini kullanarak ülkedeki Müslümanlara yönelik şiddet ve katliamı protesto etti.

Kısa süre içinde #StopKillingBurmeseMuslim etiketi Twitter'ın en popüler konu başlıklarının sıralandığı Trending Topic (TT) dünya sıralamasında ilk sıraya yerleşti. #ARAKANdiyeBiryerVar ''hashtag''i de Twitter üzerinden Türkiye TT sıralamasında zirveye taşındı.

 

Aynı zamanda Facebook'ta da milyonlarca kişi Twitter ile eş zamanlı olarak Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddet ve katliam haberleri ve fotoğraflarını paylaştı. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de Twitter'da yaptığı açıklamada, "Hadiseleri takip ediyoruz. Ve etkili girişimlerde bulunuyoruz" dedi.

Bu haber toplam 46964 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
derviş / 2016.11.11  17:32:59
türkiyeveislamalemibumüslümankatliyamınıniyedurdurmuyorlarbugafletnereyekadardevamedecek
DÜNYA

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi