Bugün; 14 Haziran 2024, Cuma
Numune Hastanesi ihalesi feshediliyor
Tarih : 2014.02.04  10:48:52
Numune Hastanesi'nin inşaatında çeşitli sıkıntıların olduğunu söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, TOKİ'nin hastanenin projesini feshetmek için çalışma yaptığını söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, partisin il binasında düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Baloğlu'nun gündeminde inşaatı duran Numune Hastanesi ve yapılması planlanan Şehir Hastanesi vardı.

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu “Firmanın inşaatı yapmasıyla ilgili önünde hiçbir engel kalmadı. Birkaç ay öncesine kadar böyle bir engel vardı. Bunların tamamı kaldırıldı. Bu kez de firma da bir sıkıntı var. Bunu duyuyoruz. Ve TOKİ’nin firmayla ilgili fesih çalışmalarına başladığı şeklinde TOKİ yetkililerinden bilgi aldık” dedi.

Numune Hastanesi'nin inşaatında yaşanan sıkıntılarla ilgili konuşan Baloğlu, “İhale Yasası'ndan kaynaklanan sıkıntılar var. Bürokrasi, siyasilerin hızına yetişemiyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Sağlık Bakanlığı arasında uyumsuzluk vardı. Uyumsuzluk son bulmadı. Firmada sıkıntı meydana geldi. TOKİ de ihalenin fesh edilmesi için çalışmalara başladı. Firmada sıkıntı var. Yasal süreç nasıl gelişir bilmiyoruz. Dileğimiz çalışmalar kısa sürede kaldığı yerden devam eder. Numune'de ilerleme olmadı. Firma işi yavaş götürmek gibi bir tutumu oldu. Firma Erzurum'da da bir bölge hastanesinin ihalesini aldı. Erzurum'daki hastaneyi de yarıda bıraktı” dedi.

Kamuoyunda çok tartışılan Şehir Hastanesi'nin yeri ile ilgili de konuşan Baloğlu, “Hastanenin yeriyle ilgili çalışma tamamlandı. Adana Yolu üzerinde bulunan Bağri Dağdaş Tarım Enstitüsü'nün 1 milyon metrekarelik alanı Şehir Hastanesi için Tarım Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı'na devredilecek. Nihai karar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Arsa devir işleminin ardından hastanenin yapımına başlanacak. Hastanenin ihalesi daha önce bitmiş, sözleşmesi imzalanmıştı” diye konuştu.

Dış Çevre Yolu'nun 2014 Yatırım Programı'na alınmadığını söyleyen Baloğlu, “Ancak yıl içinde yatırım programına alınabilir. Çevre Yolu'nun uzunluğu 121 kilometre. Yol uzun olunca kamulaştırma işi de zor. Ağır bir yük. Çevre Yolu'nun bir bölümü bu yıl içinde mutlaka yapılacak” dedi. Ulaşım yatırımlarıyla ilgili de konuşan ve “Konya'da Yüksek Hızlı Tren ile bugüne kadar 1 milyon 129 bin yolcu taşındı” diyen Baloğlu, “Uçakla da 2013 yılında 850 bine yakın yolcu taşındı. Havaalanın yeni terminal binasının da yüzde 90'ı tamamlandı. Yeni bina mevcut binanın 5 katı büyüklüğünde. Gar binasıyla ilgili proje çalışması tamamlandı. Ancak kamulaştırmadaki sıkıntılar nedeniyle bazı vatandaşlar yargıya başvurdu. Bu nedenle yeni Gar'ın inşa edilmesi gecikti. Dilerim kısa süre içinde kamulaştırma tamamlanır” açıklamasında bulundu. Yaklaşık 6 aydır hizmet veremeyen 112 Hava Ambulansı ile ilgili de konuşan Baloğlu, ambulansın ihalesinin sona erdiğini, ihalenin yenilenmesi için çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

İLÇELERİN SAĞLIK SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından 12 ambulansın bu hafta içerisinde geleceğini aktaran Baloğlu, ilçelerdeki sağlık sorunlarının da çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi. Baloğlu şunları söyledi: “Birçok ilçemizde devlet hastanelerinin yapımları devam ediyor. Küçük ilçelerin çok büyük sorunları vardı. Sağlık tesislerimiz, Altınekin, Emirgazi, Çeltik, Akören ve Taşkent gibi ilçelerde sağlık tesisleri vardı. Bu sağlık hizmetlerini entegre hastaneye çevirdik. Artık 24 saat sağlık hizmeti verebilir duruma geldi. İlçelerin sağlık alanında bütün problemleri ile ilgileniliyor. Bunların birçoğu halledilmiş durumda.”

Bu haber toplam 5480 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
SAĞLIK

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi