Bugün; 14 Haziran 2024, Cuma
Medical 2000 sağlık sektörünün geleceğinden umutlu
Tarih : 2014.04.17  12:42:03
Son zamanlarda sağlık ürünleri sektöründe adından fazlaca söz ettiren Kombassan iştiraklerinden Medikal 2000 şirketi Genel Müdür Vekili Murat Gelincik’le sektör hakkında yaptığımız röportaj:

Medikal 2000’i kısaca tanıtır mısınız?

Medikal 2000 Tıbbi Cihazlar ve İleri Teknoloji San. ve Tic. A.Ş. 1998 yılında kurulmuş, Konya Organize Sanayi Bölgesinde 9000 m² kapalı alan ve 3000 m² açık alan üzerinde sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanları üreten Kombassan Holding bünyesinde bir firmadır.

Medikal 2000’nin hedefleri nelerdir?

Çalışmalarında temel olarak müşteri memnuniyeti, sürekli iyileştirme, sürekli gelişme ve yüksek kaliteyi prensip edinen Medikal 2000 A.Ş. nitelikli ürünleri ile sektöründe kabul görmüş firmalardandır. Süratli servis hizmetleri ve yedek parça temini ile müşteri odaklı çalışan firmamızın hedefi;  ürün kalitesinden ödün vermeden müşterilerinin güvenle kullanabilecekleri ürünler üretmek, Türkiye ve dünya pazarındaki yerini yükselterek bir dünya markası olmaktır.

Medikal 2000’nin başlıca ürünleri hangileridir?

• Elektromekanik Hasta Karyolası

• Mekanik Hasta Karyolası

• Hidrolik ve Elektromekanik Ameliyat Masası

• Jinekoloji ve Doğum Masası

• Transfer Sedyesi,

• Acil Müdahale Sedyesi

• Hasta Taşıma Arabası

• Etajer, Yemek Masası

• Refakatçi Koltuğu

• Diğer Hastane Ekipmanları (Muayene Masası, Paravan, Eskoba, Serum Askısı gibi)

Medikal 2000’nin AR-GE çalışmaları ile ilgili bilgi verebilir misiniz? AR-GE çalışmaları için hangi üniversitelerle işbirliği yapıyorsunuz?

Kuruluş bünyemizde bulunan ARGE kısmımızda görev yapan Mak. ve End. Müh. arkadaşlarımız ile ARGE faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Bu çalışmalar kapsamında en büyük desteği Konya Selçuk Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinden almaktayız.

Sektörde bulunan yerli ve yabancı ürünlerin iç talebi karşılamadaki oranı nedir?

Türkiye pazarında bizim üretim yaptığımız ürün yelpazesindeki ürünleri, bu sektördeki belli başlı sekiz yerli firma talebin yüzde 75’ini, birkaç yabancı firma yüzde 20’sini, küçük medikal firmalar ise yüzde 5’ini karşılamaktadır.

Kalite sorunu yaşıyor musunuz?

Bu sektörde yüksek kaliteyi prensip edinen bir firma olarak öncelikli olarak kaliteden ödün vermemeye çalışıyoruz. Medikal 2000 A.Ş. olarak müşterilerimize daha iyi hizmet ve kaliteli ürünler sunmak için, yönetim sistemimize uluslararası standartların belirlediği kriterleri uygulayarak, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesi almış bulunmaktayız. Ayrıca ürünlerimizin neredeyse tamamına TSE ve TSEK Belgeleri aldık.

İhracat yapıyor musunuz? İhracatın ciro payı?

Medikal 2000 olarak kuruluşumuzdan bu yana yaklaşık 40’a yakın dünya ülkesine ve dört kıtaya ihracat yaptık ve yapıyoruz. Geriye dönük olarak yıl bazında satışlarımızın yüzde 40-50si ihracat olarak gerçekleşmiştir. 

Ürünlerinizin imalatında yerli ve yabancı malzeme payı nedir?

Ürünlerimizin imalatında sadece motor ve teker ihtiyacı yabancı ülkelerden karşılanmakta diğer bütün ihtiyaçlar yerli olarak kendimiz tarafından üretilmekte veya temin edilmektedir.

Sektörde ne gibi sorunlar yaşanıyor?

Sektörün en büyük sorunu, hasta yataklarının en büyük maliyetini oluşturan, motor ve tekerlekler de ucuz ve kalitesiz Çin malı kullanılması nedeniyle fiyat rekabet ortamının oluşturulamaması, ödemelerin çok uzun vadeye yayılması diyebiliriz.

Medikal 2000’in sektördeki payı nedir?

Medikal 2000 olarak bu sektörde payımızın yüzde 10 -15 civarında seyrettiğini söyleyebiliriz.

 Sektörün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sayın Başbakanımızın ilk hastanenin temelini attığı Şehir Hastaneleri Projeleri ile önümüzdeki yıllarda sağlık sektörünün iyice hareketleneceğini öngörmekteyiz.. Bunun için son yıllarda yabancı bazı büyük firmalar, yerli firmalarla ortaklık ilişkilerine girmiş ve pazardan pay almak istemektedirler. Yine önümüzdeki yıllarda uygulanacak Hasta ve Yaşlı Bakım Evleri projesi ile bu sektöre yatak ve diğer ekipman ihtiyaçları oluşacaktır. Türkiye Kamu Hastaneler Birliği geçen yıl gerçekleşmeyen toplu yatak alım işlemlerini bu yıl planlamaktadır. Bunun çalışmaları devam etmektedir. Komşumuz olan Irak yeniden yapılanma kapsamında bir çok hastane inşaatı ihalesi yapmış ve bazı Türk firmaları da bunu alarak anahtar teslimi proje kapsamında teslim edecektir.

Bu haber toplam 19634 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
SAĞLIK

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi