Bugün; 19 Nisan 2024, Cuma
Çocuk Gözüyle Çevre Sorunları Kitap Haline Getirildi
Tarih : 2015.01.14  16:27:06
Sürdürülebilir Çevre Derneği (SÜÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ziya Gündüz, "Konya Çocuk ve Çevre Çalıştayı" hakkında bilgi verdi ve çalıştayın kitabını tanıttı.

Sürdürülebilir Çevre Derneği (SÜÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ziya Gündüz, Konya Dedeman Otel'de düzenlediği basın toplantısında, 20 Kasım'da Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün desteğiyle Mevlana Kültür Merkezi'nde "Konya Çocuk ve Çevre Çalıştayı" düzenlediklerini belirtti.

Dünya Çocuk Hakları Günü'nde gerçekleştirdikleri bu çalıştayda, merkez ilçelerdeki okullardan 90 öğrencinin çevre sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili çalışma yaptığını ifade eden Gündüz, öğrencilerin bu önerilerinin daha sonra kitapçık haline getirildiğini aktardı.

Gündüz, öğrencilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve diğer ilgililere çevreyle ilgili de mektup yazdıklarını dile getirerek, bu mektupların kitapçıkta yer aldığını dile getirdi.

Mektup ve kitapçıkların PTT aracılığıyla ulaştırılacağını vurgulayan Gündüz, "Mektupları kitapçıkla beraber PTT aracılığıyla göndereceğiz. Tesliminin de takipçisi olacağız. Çünkü, çocuklara öyle söz verdik" dedi.

Ahmet Ziya Gündüz, şu görüşlere yer verdi:

"SÜÇEV olarak daha önce gerçekleştirdiğimiz "Konya Çevre Çalıştayı" nda öne çıkan en önemli çevre sorunu; Vatandaşlarımızda yeterli çevre duyarlılığı ve çevre bilincinin olmaması ve bu sorunun en önemli sebebi olarak da çevre eğitiminin yetersizliği olarak tespit edilmişti. Bu sorunun çözümü için ise "Anaokullarından başlayarak her yaş ve her kesimden insanımıza Temel Çevre Eğitiminin Verilmesi" önerisi ağırlık kazanmıştı.

SÜÇEV olarak geleceğimizin mimarları olan çocuklarımızın yaşadığımız çevreye bakış açılarını, çevre konusunda nelerden rahatsız olduklarını, biz büyüklerden neler istediklerini ve tüm bu sorunlara ne gibi çözüm yolları önerdiklerini öğrenmek istedik. Konya Çocuk Çevre Çalıştayı, bu sorulara cevap bulma ümidiyle tasarlandı ve "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" nde geçekleştirildi. Çocukların her yönden istismarının önlenmesine dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiş olan bu anlamlı günde çocuklarımızın temiz bir çevrede yaşama haklarının olduğunu yüksek bir sesle toplumumuza duyurmak istedik.

Konya Çocuk Çevre Çalıştayına 90 öğrenci ve 45 sınıf öğretmeni katılmıştır. Öğrencilerimiz kendilerinin isimlendirdikleri 5 ayrı masa etrafında Konya'nın çevre sorunlarına çözüm bulabilmek için umulandan daha büyük performans göstererek çocuksu bir bakış açısı ile biz büyüklere kocaman önerilerde bulunmuşlardır.

Öğrencilerimiz, önerilerine yönelik beklentilerini çalıştayda yazdıkları mektuplarla, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, ilgili Bakanlarımıza, Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza SÜÇEV aracılığı ile ulaştırmak istemişlerdir.      

Bizler de, çalıştaya katılan ve gün boyunca sabırla çalışıp ter döken miniklerimizin kocaman hayallerini ve beklentilerini toplumumuza duyurmak üzere, Türkiye'de ilk kez bir "Çocuk Çevre Çalıştay Kitabı" hazırlamış olduk. Bugün, yavrularımızın bu beklentilerini kamuoyunun dikkatine sunarak, Konyamızın çevre ile ilgili sorunlarının ve çözüm önerilerinin bir kez daha gündeme gelmesine aracılık ediyoruz. 

Bilindiği gibi SÜÇEV, kuruluşundan bugüne dek Konya'mızın çevre ile ilgili sorunlarına objektif bir bakış açısıyla çözüm önerileri sunmaya ve toplumumuzda farkındalık oluşturacak etkinlikleri geçekleştirmeye devam etmektedir. Bu çalışma anlayışı ile SÜÇEV, sırasıyla aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirmiştir:

  *Konya Çevre Çalıştayı

*Konya Çocuk Çevre Çalıştayı

*1700 öğrenci ile Kent Meydanında "Çözüm Bende" etkinliği

*Alaeddin tepesi etrafında 1700 öğrenci ile "Çevre İçin Sevgi Çemberi"

*Konya Çevre Sorunları Paneli

*İlk ve Orta dereceli Okullarda Temel Çevre Eğitimleri

*AB Çevre Politikası, Sanayide Temiz Üretim ve Verimlilik Paneli

*Meke Krater Gölü Mevcut Durum Analizi

*Karapınar-Ayrancı Termik Santrali Çevresel Etkileri Analizi

*"Uygulamalı Çevre Eğitim Merkezi" Pilot Projesi Fizibilite Çalışması.

Bundan sonraki en önemli ve en öncelikli gündem maddemiz ise "UYGULAMALI ÇEVRE EĞİTİM MEKEZİ" pilot projesinin Türkiye'de ilk defa Konya'da faaliyete geçirilmesi olacaktır. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE ile SÜÇEV yöneticileri görüşmeler yapmış olup, Sayın Bakan'ın görevlendirdiği bürokratlar ile konunun detayları üzerinde titizlikle çalışılmaktadır. Yakın bir zamanda Konya'da açacağımız Uygulamalı Çevre Eğitim Merkezi'nin ilk dersini de Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE bizzat vereceklerdir."

Ahmet Ziya Gündüz konuşmasını Hz. Mevlana'nın çevre ile ilgili şu dizelerini okuyarak tamamladı:

"Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün,

Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün,

Güller gülerek sesleniyor bülbüllere,

Susun, susarak doğayı görün."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup

Necati Bey İlkokulu 5. sınıf öğrencisi Kübra Şerife Avcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektupta, evlere geri dönüşüm poşetleri konulmasını istedi. Çöpe atılan camlar yüzünden ormanlarda yangın çıktığını belirten Avcı, "Camlar Ormana girince sıcak havalarda orman yangınlarına neden oluyor. Ben bu olaya çok üzülüyorum. Benim isteğim ormanı kirletenlere ve cam atanlara ceza vermenizdir" ifadelerini kullandı.

"Konya çölleşmektedir, yardım edin"

Meram Orgeneral Cemal Tural İlkokulundan 5. sınıf öğrencisi Ertuğrul Mete Ayva ise Başbakan Davutoğlu'na yazdığı mektupta, çölleşme ve erozyon riskine karşı Konya için yardım talep etti. Ayva, mektubunda; "Konya çölleşmektedir. Bu yüzden size Konya adına mektup yazdım. Konya'ya, çevre konusunda daha fazla yardımınızı beklerim. Türkiye'nin önemli bir yöneticisi olarak sizden yardım istedim" şeklindeki düşüncelerini dile getirdi.

Çocuk Gözüyle Çevre Sorunları Kitap Haline Getirildi

Bu haber toplam 3208 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
YAŞAM

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi