Bugün; 21 Mayıs 2019, Salı
Mutluluk özümüze dönmektir
Tarih : 2016.05.12  09:20:40
Aydınlar Ocağı’nda Mutlu Olmanın Yolları’nın paradan, sağlıklı ve kanaatkâr olmaktan geçtiğini anlatan yazar Âsım Yekeler, “Mutlu olmak için aslımıza, özümüze dönmeliyiz” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nda Mutlu Olmanı Yolları’nı anlatan şâir-yazar Asım Yekeler, paranın bir araç olduğunu belirterek “Bize diyorlar ki, Asım Bey para olmadan mutluluk olur mu? Bende onlara, tabi mutlu olmak için paranın olması lâzım. Ama, para bir yere kadar. Nereye Kadar? Temel ihtiyaçların karşılanmasına kadar. Karnı aç insan, açıktaki insan tabi ki mutlu değildir.  İnsanların temel ihtiyaçlarında para olmazsa olmaz! Ama bunlar karşılandıktan sonra mutlu olmak için başka faktörlere ihtiyaç var. İstanbul’da 1000’in üzerinde özel kolej var. Ama en çok intihar olayları en pahalı kolejlerde. Hani para mutluluktu? Kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkeler İsveç ve Norveç. Ama en çok intihar olayları da bu ülkelerde görülüyor.” dedi.

KANAATKÂR OLMAK MUTLU OLMAKTIR

Konya İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, kıssadan hisse hikâyeler ve fıkralar eşliğinde mutluluğun yolları hakkında açıklamalarda bulunan Âsım Yekeler,

“Medya ve televizyonun etkisiyle hayatta çok büyük beklentiler içerisine giren günümüz gençlerinin mutsuz olduklarını belirterek “Gençler diyor ki hiç emek vermeden, arabam olsun, evim olsun herşeyim olsun diyorlar. Beklentiler çok fazla olunca mutsuzluk ta o derece artıyor” dedikten sonra gençlere; değerlerimiz arasında bulunan “kanaatkâr” olmayı önerdi. Annesinin “sac düzene girer hamur biter, ev düzene girer ömür biter” sözünü hatırlatan yazar Yekeler, “İnsanların sadece mesleklerinde mezun olduğu okul yetmiyor. Bir de hayat okulundan mezun olmaları lâzım. Ama hayat okulu diplomasını herkes almalı.” diye konuştu.

ŞİKÂYETÇİ OLMA MUTLU KAL!

Hayatta oğlundan komşusundan, eşinden sürekli şikâyetçi olan insanlarda, yapılan araştırmalara göre şikâyet etmenin bir alışkanlık ve hastalık haline geldiğini belirten Yekeler, “Sürekli şikâyetçi olan insanlarda da vücut devamlı negatif enerji üretiyormuş. Bundan vazgeçmek ve mutlu olmak için sürekli şikâyetçi olmaktan vazgeçmeliyiz.” dedi.

Karadenizli bir ihtiyarın “Sevdiğini alamayınca, aldığını seveceksin” sözünü hatırlatarak “Bu meslek için geçerli, iş için geçerli, eş için geçerli, başarı için geçerli… Elbette bir şeye ulaşmak için bütün gayretimizi sarfedeceğiz. Ulaşamadığımız zaman da ulaştıklarımızla yetineceğiz. Bu da mutluluk adına çok önemli bir done.” diye konuştu.

RIZANIN OLMADIĞI YERDE HUZUR YOKTUR

Mutlu olmanın yollarından birisinin de insanların sevdiği mesleği yapması, sevdiği birisiyle evlenmesi gerektiği üzerinde de duran Yekeler, kızın rızasını almadan yapılan evliliklerin yanlışlığına; “rızanın olmadığı yerde huzur yoktur, mutluluk yoktur” şeklinde dikkat çektikten sonra tanıdığı Adanalı bir sarrafın, tek olan kızını mal bölünmesin diye kardeşinin oğluyla evlendirdiğini, kızın ise o gece intihar ettiğini anlatarak “sevdiğimiz biriyle evlenmek mutluluk adına çok önemli bir iş” dedi.

Mutlu ve huzurlu olmak adına insanların sevdiği mesleği yapmaları ve seçmeleri lâzım geldiğini de hatırlatan Yekeler, tecrübenin önemine değinerek “Para edindiğimiz kadar kültür de edinmeliyiz. Çok okumalı, bilgili olmalı ve kültürlü olmalıyız. İşte o zaman tecrübeyi ucuza satın alırız” dedi. Mutlu olmanın verilerinden birisini de sağlıklı olmaktan geçtiğine işaret eden Yekeler, kızların sağlıklı çocuklar doğurmak için genç yaşta evlenmeleri ve normal doğum yapmaları gerektiği üzerinde örnekler vererek durdu. Sağlıklı beslenmek için natürel gıdaları almamız, kuzu sakatatı (böbrek, dalak, ciğer) yememizi ve bakır tencere, tava ve çaydanlıkları kullanmamızı öneren Yekeler, “Sağlıklı, zinde ve dinç insanlar ancak mutlu olabilirler. Mutlu olmak için aslımıza, özümüze dönmeliyiz” dedi.  Yekeler ayrıca, Türkiye’de mutlu ve en uzun ömürlü insanların yaşadığı şehrin de Nazilli olduğunu söyledi.

Sohbetin sonunda Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Yazar Asım Yekeler’e kitap hediye etti. Yekeler de, dinleyicilere kitaplarını imzaladı.

Bu haber toplam 1671 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi