Bugün; 20 Eylül 2018, Perşembe
TYB'nin son programında Divan Şiiri konuşuldu
Tarih : 2016.11.28  10:41:55
TYB Konya Şubesinin İl Halk kütüphanesi Konferans salonunda Cumartesi günü saat 14.00’de gerçekleştirdiği 2016 Yılı son programında “Dîvân Şiiri” konuşuldu.

Doç. Dr. Kemal Kahramanoğlu: “Türk felsefesinin temeli Dîvân Şiiri olacaktır.”

NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi ABD Öğretim üyesi, Edebiyat Araştırmacısı Eğitimci Yazar Doç. Dr. Kemal Kahramanoğlu “Dîvân Şiiri” üzerine yaptığı konuşmada Batı’nın aşk ve bilgeliği geride bırakarak soğuk akılla bir dünya kurduğunu ve şimdi de Doğu’nun mistizm’ine, duygusallığına, romantizm’ine geri dönmek zorunda olduklarını itiraf ettiklerinin altını çizerek Doğu edebiyatındaki derinliklerin farkına geç de olsa vardıklarını söyledi.
Hz. Mevlâna’nın bir İslâm âlimi iken kendisini şiire verdiğini ve 700 yıldan beri okunan Mesnevî’de varlık, yaratılış, insan-Allah ilişkisinin şiir olarak var olduğunu belirten Kahramanoğlu; “Bizim felsefemiz şiirimizdir. Hattâ Mehmet Kaplan şöyle diyor: Bir Türk felsefesi olacaksa bunun kaynağı yine şiir olacaktır. Ben de diyorum ki: Türk felsefesi olacaksa ve bunun da kaynağı şiir olacaksa; bunun temeli de Dîvân Şiiri olacaktır. Biz, Dîvân Şiiri’ni ne kadar iyi öğrenirsek; Mesnevî’den başlayıp Şeyh Galip’e kadar gelen süreç içerisinde bu şiirimizi ne kadar iyi değerlendirirsek, o kadar iyi ve güçlü bir felsefemiz olacaktır. Yoksa Dîvan Şiiri’ni reddederek, tarih dışına iterek bir yere varamayız. Bizim irfanî aydınlarımız da var, irfana dayanan burhanî ayrdınlarımız da var, burhâna dayanan beyân âlimlerimiz de var. Daha güçlü ve farklı bir okumayla yeniden bir dirilişe doğru gitmemiz lâzım. Bol bol okumamız lâzım.”dedi.
Hakikâtın bizim edebiyatımızda olduğuna vurgu yapan Kahramanoğlu, batılılaşma sevdasıyla bütün estetik güzel sanatlarımızın sosyal hayatımızdan tamamen dışlandığını; bir dönem keman ve piyano’dan başka klasik enstrümanlarımızın bile kullandırılmadığını söyledi.
Konuşmacı Doç. Dr. Kemal Kahramanoğlu’na teşekkür ederek Katılım Beratını takdim eden Konya Büyükşehir Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB Konya Şubesi’nin çatısı altında daha nice anlamlı, mütevazı programlarda birlikte olmak istediğini söyledi.

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi