Bugün; 16 Aralık 2018, Pazar
Konya Aydınlar Ocağı’nda Türkiye’nin muhtarı anıldı
Tarih : 2017.11.23  15:11:21
“Türkiye’nin muhtarı” lakâblı vakıf insanı İrfan Fethi Gemuhluoğlu, edebiyatçı-yaza Hasan Arslan’ın güzel anlatımıyla 40 yıl aradan sonra Konya’da ilk defa Aydınlar Ocağı’nda anıldı.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, fikir ve gönül adamlarımızdan İrfan Fethi Gemuhluoğlu anlatıldı.

Fethi Gemuhluoğlu ile 1970’lerde İstanbul’da Aydınlar Ocağı’nda “Dostluk üzerine” yaptığı konuşmasını 1992’larda fotokopi üzerinden okuyarak bir bağ kurduğunu belirterek kendisinde “Dostluk üzerine bir zihin birlikteliği, bir düşünce birlikteliği, bir gönül birlikteliği” oluştuğunu ve “zamanı, mekânı, şehri, insanı çok daha farklı anlamaya ve algılamaya” başladığını ifade ederek sohbetine başlayan edebiyatçı-yazar Hasan Arslan, Enbiya suresinde geçen “Rabbim beni tek başıma bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın” duasını okudu.

 

Gemuhluoğlu Vakıf Adamdı

İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen ve duygulu anların yaşandığı edebî sohbette Hasan Arslan, İrfan Fethi Gemuhluoğlu’nu, “Anadolu’dan İstanbul’a yüksek tahsil görmeye gelen gençlere kapısı ve yüreğinin daima açık” olduğunu ve bütün ömrü; “bu gençlerle beraber olmak üzere, gençlerin önünü açmak üzere, o gençlerin kıymetlerine kıymet katmak, cevherlerini ışıldatmak ve açığa çıkarmak üzere geçmiş bir ağabey, bir vakıf adam” şeklinde dile getirdi.   

Gemuhluoğlu’nun Anadolu’yu “yetmiş iki evliya dölü” olarak tabir ettiğini ifade eden Arslan, dört yaşından beri okumasına rağmen kartal kanatlı insanlardan çok azını tanıdığını ve bunlardan birisinin de İrfan Fethi Gemuhluoğlu olduğunu hatırlatarak yavaş yavaş ve kalplere sirayet ederek konuşan ve Göztepe’de doğmuş son Osmanlı olduğunu söyledi. Arapgil Postası’na Türkülerle ilgili yazdığı yazısında, “Türküler bize anamızın ak sütü gibi helâldir bize” diyor. Her büyük adam olağanüstü vefalı adamdır. Her büyük adam olağanüstü gösterişsiz bir adamdır. Hiçbir olayda kendisi için tecelli zemini aramayan bir adam” diye konuştu.

 

“İşini Değil, Eşini Bulan Kurtuldu”

“Kadın anam” dediği Gemuhluoğlu’nun okuma-yazma bilmeyen anasının Kur’an’a imanının, kitap sevgisinin, irfanının muhteşem olduğunu ifade eden Arslan, Gemuhluoğlu’nun gençlere söylediği şu sözünü hatırlattı: “İşini bulan değil, eşini bulan kurtulmuştur.”

“İstisnasız Gemuhluoğlu’yla konuşan herkesin söylediği şu: “Onunla bir defa beraber olunca, dâvâ adamı olurduk. Onun sohbetine bir defa katılanın oturması, kalkması, yürüyüşü değişirdi. Hakkında yazı yazan adamların ortak ifadesi bu. Velâyetin ışığı vardı diyor Âkif İnan. Baktığı zaman içimizi okur ve derinlemesine tesir ederdi. Karşısına çıkarken en yeni elbiselerle çıkardık, ayakkabılarımızı boyardık. Ben de Gemuhluoğlu hakkında birkaç kelâm etmek için ayakkabılarımı boyadım.1

 

“Hiç Âşık Oldunuz Mu?..”

Anadolu’nun gariban ve utangaç çocuklarına sorduğu sorulardan bir tanesinin “Hiç âşık oldunuz mu?” olduğunu ifade eden Arslan, “Gemuhluoğlu, “Yok efendim!” diyene “Evladım âşık ol da gel.” Evet diyene, ne zaman oldun deyip, kalkıp alnından öpen bir adam. Peki neden böyle bir soruyla başlar ki. Bir insan sevmeyen ne yapabilir ki hayatta? Bir kadın sevmeyen erkek bu toplum için neyi ifade eder ki.. Bir erkek sevmeyen kadın nedir ki… Yürek sevgiyle büyür. Ruh sevgiyle büyür. Anlam dünyası sevmekle büyür. Bir kızı sevmeyen erkek, erkek olur mu ya! Çünkü kalp, insana secde etmekle kul olur. İblis’in yapmadığı budur. Âdem’e secde etmedi, varlığını tanımadı” dedi.

Gemuhluoğlu için bir yazısında “Fethi Gemuhluoğlu, Anadolu’yu yeniden kuran adamdır” dediğini hatırlatan Arslan, vefatıyla ilgili olarak da şunları şöyledi: “Çünkü 2003’te kurulan hükümetin ardındaki gizli elin sahibidir. Her birine tek tek emek vermiş. 1970-77 arasında Türk Petrol Vakfı’nda bir emeği var. Bu vakıfta Lâ ilahe illallah diyen herkese burs veriyor. Tek kriteri bu.” dedi. Vefat etmeden bir hafta önce yakın dostlarının hepsiyle vedalaştığını yakın arkadaşı Uğur Derman anlatıyor. Bir gün koltuğundan kalkmış ve Uğur Derman’a, “Ey vatan ehli kalk dedin kalktım. Bakalım ardımdan o koltuğa kim oturacak” demiş. O gece vefat etmiş. Ardından kimse oturamadı tabi. Emek verdiği adamlardan hiçbirisi onun yerini dolduramadı, onun yaptığını yapamadı.”

İsmet Özel’den Cahit Zarigoğlu’na, Yavuz Bülent Bakiler’den Akif İnan’a ve Nuri Pakdil’e, Devlet Bahçeli’den Abdullah Gül’e varıncaya kadar pek çok insanda emeği olduğunu kaydeden Arslan, Gemuhluoğlu’nun bir lakâbının da “Türkiye’nin muhtarı” olduğuna işaret ederek sohbetine, ruhuna bir Fatiha okunması ricasıyla birlikte onun şu sözüyle son verdi: “Parayla, siyasetle ve uykuyla sakın dost olmayın.”

Sohbetin sonunda Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, edebiyatçı-yazar  Hasan Arslan’a “Büyük Selçuklu Tarihi” adlı kitabı hediye etti.

travesti istanbul travesti istanbul travestileri

Bu haber toplam 343 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi