Bugün; 20 Haziran 2019, Perşembe
Aydınlar Ocağı’nda Konya türküleri dile geldi
Tarih : 2018.03.01  10:29:49
Konya Aydınlar Ocağı, şair ve müzisyen Nuri Cennet’e ŞÜKRAN GECESİ düzenleyerek büyük bir ahde vefa örneği gösterdi.

Konya Aydınlar Ocağı, şair ve müzisyen Nuri Cennet’e ŞÜKRAN GECESİ düzenleyerek büyük bir ahde vefa örneği gösterdi. Gecede Nuri Cennet, 10 yıl aradan sonra okuduğu birbirinden güzel Konya türküleriyle dinleyenleri mest etti.

Konya Aydınlar Ocağı, Konya müziğinin hâdimlerinden Şair ve Müzisyen Nuri Cennet’e doğumunun 75’inci ve sanat hayatının 60’ıncı yılı münasebetiyle Şükran Gecesi düzenleyerek büyük bir ahde vefa örneği gösterdi.

 

MÛSIKÎ HAFİFE ALINMAMALI

İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen geceyi açış konuşmasında kültürel değerlerin önemine temas eden Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, bu değerlerin başında din, dil, edebiyat ve mûsıkînin geldiğini belirterek “Müslümanların dışındaki toplumlar için belki mûsıkî dinden de önemli. 1492’le başlayan emperyalistler tüm dünyayı ele geçirdikleri zaman işgal etmedikleri bir Osmanlı coğrafyası kalmıştı. Güney Amerika’yı işgal eden batılılar, oradaki toplulukların dinlerini tamamen değiştirdiler. Hepsi Katolik oldu. Dillerini de unutturdular ve kendi dillerini öğrettiler. 200 milyonluk Brezilya 10 milyonluk Portekiz’in dilini konuşuyor.  Amerika’nın üçte biri İspanyolca konuşuyor. Cezayir Fransızca konuşuyor ve Hindistan ise İngilizce. Bu milletler yalnız mûsıkîlerini unutmadılar. Mûsıkîleri onları ayakta tuttu ve dinleri ile dillerini bilmeseler de ayrı bir millet olduklarının farkına vardılar. Latin Amerika’daki tüm ülkeler kendilerine geldiler. Mûsıkîyi küçümsememek, hafife almamak gerekir. Türkiye’de mûsıkîmiz yasaklandığı zaman kimler yaşattı, biliyor musunuz? Şarkılarımızı gazinolar, türkülerimizi Aleviler ve birde yerel mahallî sanatçılar. Konya’da da hiç yardım görmeden Konya türkülerini bu hale getiren Konya mûsıkîsinin duayeni Nuri Cennet ve saz arkadaşları kanunda Köksal Tosun ile udda Kemal Pekçağlar’a ve buraya kadar teşrif eden bütün dinleyicilere teşekkür ediyoruz” dedi.

 

AYDINLAR OCAĞINDAN TEŞEKKÜR PLAKETİ

Geceye damgasını ise, Kanûnî Köksal Tosun, Udî Kemal Pekçağlar eşliğinde 10 yıl aradan sonra en güzel Konya türkülerini söyleyen Nuri Cennet vurdu. İki saate yakın süren mûsıkî şöleninde dinleyiciler Konya türküleriyle coşarken Konya Aydınlar Ocağı’nın teşekkür plaketini ise,  Nuri Cennet’e Kılcı Nuri Efendi’nin torunu Muharrem Küçükiplikçi takdim etti. Diğer kitap hediyelerini ise eski Konya Milletvekilleri Musa Erarıcı ile Mustafa Kabakcı, Hafız Ali İnan ile Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci verdiler. Nuri Cennet, kendisine verilen teşekkür plaketleri ve kitap hediyeleri ile Şükran Gecesi’nden dolayı Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye teşekkür etti.

 

KONYA’YA HİZMET EDENLER YAŞATILMALI

Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci de, Nuri Cennet’e bir plaket takdim ettikten sonra yaptığı konuşmasında Nuri Cennet, Kemal Pekçağlar ve Köksal Tosun’un Konya kültürünün temel taşları olduklarını belirterek “Onların bu yaşlara gelişleri el bebek gül bebek olmadı. Çok acı çektiler. Ama içlerinde hizmet aşkı vardı. Bu aşkı fisebilillah bugüne getirdiler. Nuri Cennet 10 yıl sonra Aydınlar Ocağı’nın davetini kabul ederek Konya türkülerini söylemesi önemlidir” dedi. Küçükbezirci ayrıca, Konya kültürüne hizmet verenlerin isimlerinin sokaklara verilmesi önerisinde bulunarak “Konya kültürüne hizmet edenlerin sincap kadar değeri yok mu?” sorusunu yöneltti.

Hafız Ali İnan da, Nuri Cennet isminin sadece Konya’da değil, ülke genelinde Konya türkülerinin kaynak kişileri arasında ismi geçen bir kimlik olduğunu belirterek şunları söyledi: “Nuri Cennet, “Annem beni kaldırmışsın atmışsın” ve “Dut ağacı dut verir” adlı türkülerle ülkemizde isim bulmuştur. Ben kendisini Kılcı Nuri Babamızın dergâh-ı izzetinde tanıma şerefine nail oldum.”

Çok sayıda katılımcının Konya mûsıkîsine doyup güzel dakika ve saatler geçirdiği gece, toplu çekilen hatıra resmiyle son buldu.

travesti istanbul travesti istanbul travestileri

Bu haber toplam 883 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi