Bugün; 25 Mart 2019, Pazartesi
Konya Kitap Günleri Açıldı
Tarih : 2018.03.20  00:42:19
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Konya Kitap Günleri'nin açılışı yapıldı.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Konya Kitap Günleri'nin açılışı yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya'da güzel bir gün yaşadıklarını dile getirerek, Konya Kitap Günleri'nde emeği geçen ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

ADETA BİR KÜLTÜR BAYRAMI İDRAK EDECEĞİZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Kitap Günleri'nin Konya ve kitapseverler için hayırlar getirmesini dileyerek, Kitap Günleri'nin organizesine katkı yapan herkese teşekkür etti. İki hafta boyunca 223 yayınevi, 151 yazar, 321 etkinlikle Konya'da dolu dolu bir süreci yaşayacaklarını kaydeden Başkan Akyürek, adeta bir kültür bayramını idrak edileceğini dile getirdi.

KONYAMIZIN YENİDEN CANLANIŞINI GÖRÜYORUZ

Medeniyetimizin bir kitap medeniyeti olduğuna vurgu yapan Başkan Akyürek, dolayısıyla kitabın en çok Konya'ya yakıştığını dile getirdi. Başkan Akyürek, "Burası, Selçuklu Medeniyeti'nin, Türk-İslam Medeniyeti'nin ve kahraman ecdadımızın en önemli merkezlerinden, ilim irfan yuvalarından birisidir. 12 ve 13. yüzyılın en muhteşem şehri olan Konyamızın 21. yüzyılda da aynı şekilde canlanışını yeniden görmekteyiz. Türkiyemizin yükselişine eş olarak aynı zamanda Konyamızda da eğitim, kültür ve sosyal hayatta büyük bir canlanmayı yaşıyoruz. Şu anda 4 üniversitemizle, kuruluşu kararlaştırılan 5'inci üniversitemizle 150 bine yaklaşan üniversite öğrencimizle, 500 bine yaklaşan ilk ve ortaöğretim öğrencimizle Konya aynı zamanda bir eğitim ve öğretim şehri. Konya, kütüphanelerden en fazla istifade eden şehir konumunda. Yine, 100 adet Z Kütüphanenin kuruluşunun tamamlandığı ve açılışının yapıldığı yeni bir 100 kütüphanenin hedefinin konulduğu bir şehir. Yine yüzlerce yayına, binlerce esere her yıl ev sahipliği yapan yayın evlerimizle, Büyükşehir Belediyemizin Kültür Daire Başkanlığı, Kültür Anonim Şirketi, kültür yayınlarıyla, Konya Ansiklopedisi ile Mevlevi Külliyatı ile İslam Düşünce Atlası ve daha nice eserle ülkemizin kültür hayatına da hizmet eden bir şehir" dedi.

1521466452.jpg

TÜRKİYE, DÜNYADA EN ÇOK KİTAP OKUNAN ÜLKELERİNDEN BİRİ

Programa katılan Yazar Rasim Özdenören, böyle anlamlı ve güzel bir günde Kitap Günleri'nin yapılmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Kitapsız kitapçı dükkânlarının, mağazalarının olduğu günlerden kitap fuarlarının yapıldığı günlere gelmemiz, benim için tebrik ve takdir edilmesi gereken bir vesiledir. Türkiye'de okuyucu sayısının az olduğuna dair bir efsane var. Söylediğim gibi bu bir efsane. Bugün Türkiye, dünyada en çok kitap okunan ülkelerinden birisi. Kitap okuma ve satış sayısı bakımından dünya ölçeğinde 10'uncu sıradayız. Türk okuyucusu kaliteli bir okuyucudur" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, okumanın da yeme, içme ve uyuma temel bir zorunluluk haline gelmesini diledi.

Konuşmaların ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, protokol mensupları ve yazarlar hep birlikte kurdele keserek Konya Kitap Günleri'nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, AK Parti Konya İl Başkanvekili Hasan Çiftçi, yazarlar, gazeteciler ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Konya Kitap Günleri, 1 Nisan'a kadar 1 milyon kitap, 223 seçkin yayınevi ve 151 yazarın katılımı ile çok sayıda imza günü, konferans ve şiir dinletisi ile Konya'nın kültür ve sosyal hayatına renk katacak.

travesti istanbul travesti istanbul travestileri

Bu haber toplam 415 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi