Bugün; 25 Mart 2019, Pazartesi
Konya Aydınlar Ocağı'nda Aşıklar atışması
Tarih : 2018.04.05  16:41:52
Konya Aydınlar Ocağı’nda gerçekleştirilen “Âşıklık Geleneği ve Âşık Atışmaları” programına, Afrin’e Yavuzca giren Mehmetçikler ve şehitler damgasını vurdu.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki sohbet programında Konyalı âşıklar, Türk âşıklık geleneğimizden örnekler vererek birbirleriyle kıyasıya atıştılar.

Salih Sedat Ersöz tarafından düzenlenen programda Konya’nın yetiştirdiği âşık ve ozanlarımızdan Âşık Ataroğlu, Âşık Bizârî, Öksüz Ozan ve Yağız Ozan İl Halk Kütüphanesi’nde, hem türkü söylediler, hem birbirleriyle kıyasıya atıştılar hem de dudakdeğmez atışmasından birer örnek sundular. 

Günümüz âşıkları olarak kendilerinin, geçmişteki âşıkların söylediklerini kendi dillerince güncellediklerini ifade eden Âşık Ataroğlu, Alvarlı Efe Hazretlerinin “Âşık der inci tenden/ 

İncinme incitenden/ Kemalde noksan imiş/ İncinen incitenden” sözünü hatırlattı. Eskiden âşıkların gittiği kahvehanelerdeki karşılıklı atışmalarda, atışmayı kaybeden âşığın sazını orada bırakıp gittiğini hatırlatan Âşık Ataroğlu, Karslı Âşık Şenlik ile Erzurumlu Âşık Sümmânî’nin günlerce süren atışmalarından örnekler verdi. 

“BURA MÂNÂNIN OTAĞI AYDINLAR OCAĞIDIR”

Âşıklar, kendilerini dinlemeye gelenleri “Bura mânânın otağı Aydınlar Ocağıdır/ İlmin üstündeki küfü silenler hoş geldiniz“ diyerek karşıladıktan sonra Yağız Ozan, “Ataroğlu Öksüz Ozan üstadımızdır bizim/ Bizarî ile Yağız Ozan bilenler hoş geldiniz” sözleriyle hoş geldiniz’e son damgayı vurdu. Öksüz Ozan’ın şehid olan bir yakınan yazdığı güzel bir şiirini okuduktan sonra âşıklar, birlikte Allahuekber dağlarında donarak şehit olan Sarıkamış Şehitleriyle ilgili “Allahuekber” türküsünü söylediler.  Ataroğlu, “Âşıklık bizim milletimizin var oluşundan bu yana yüreğinde taşıdığı çadırında, obasında, yerleşik düzende evlerinde, apartmanlarında, sahnelerinde taşıdığı bir kültürdür. Ozanlar sizin adınıza söyler, sizin dertlerinizi, sevdalarınızı, coşkularınız, acılarınızı ve hicivleriniz ozanlar dile getirir” dedikten sonra konuşmasına şu şiirle son verdi: “Söz söyle ki ipeklere eş olsun/ Söz söyle ki gönülleri yıkmasın/ Söz söyle ki tatlı olsun hoş olsun/ Söz söyle ki ağzımızı yakmasın/ Söz söyle ki kitaplarda barınsın/ Söz söyle ki âlimlerce korunsun/ Söz söyle ki iftiradan arınsın/ Söz söyle ki gönülleri yoklaya/ Söz söyle ki duyanları aklaya/ Söz söyle ki mücevherci saklaya/ Söz söyle ki zalim tokada karşı, çöyle titretsin arşı/ Söz söyle ki olsun İstiklâl Marşı/ Söz söyle ki kimse karşı çıkmasın.”

“KALDIRIP ŞANLI SANCAĞI YAVUZ GİBİ GEL AFRİN’DEN”

Öksüz Ozan ise, âşıklık geleneğinde söz başının divan olduğunu, sonra güzellemeyle süslendiğini ve daha sonra atışmalar ve taşlamalarla vuran gırana gittiğini belirterek doğaçlama olarak bir güzellemeyle perdeyi açtı. Ataroğlu’nun “seviyorum kördüğüm gibi” türküsü büyük alkış alırken ayağını Salih Sedat Ersöz’ün verdiği Âşık Ataroğlu ile Öksüz Ozan’ın  Yağız Ozan ile Âşık Bizarî’nin, Dr. Mustafa Güçlü’nün ayağını “Yavuzca gir Afrin”e şeklinde verdiği atışmaları da büyük alkış aldı. Dinleyenlerin kulaklarının pasını silen Konyalı âşık ve ozanlar,  Afrin’le ilgili şu sözlere yer verdiler: “Ör düşmana sen de ağı/ Yavuz gibi gel Afrin’den/ Kaldırıp şanlı sancağı Yavuz gibi gel Afrin’den”, “Mânâya bir mana yükle/ Selamete doğ Afrin’den/ El ele gez Mehmetçik ile/ Şehadete gül Afrin’den.”, “Bomba binaları geçti/ Sırlar mânâları geçti/ Mehmed Sina’ları geçti/ Yavuz gibi gel Afrin’den.”

Programın sonunda Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Güçlü, her bir âşığa “Âşık Ömer Divânı” adlı kitap hediye etti. Sazlı sözlü sohbet birlikte çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

travesti istanbul travesti istanbul travestileri

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi