Bugün; 16 Ocak 2019, Çarşamba
15. Ufuk Turu Toplantıları başladı
Tarih : 2018.05.11  02:11:21
Bu yıl Bursa’da düzenlenen ve ana teması “Dünyevileşme” olan 15. Ufuk Turu Toplantıları başladı.

Bu yıl Bursa’da düzenlenen ve ana teması “Dünyevileşme” olan 15. Ufuk Turu Toplantıları başladı.

15. Ufuk Turu Toplantıları tanışma oturumu ile başladı. Tanışma toplantısına Bursa’da yaşayan günümüzün dev şairlerinden Cengiz Numanoğlu’da katılarak yazmış olduğu Konya ve Bursa şiirlerini okudu.

Daha sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi kılıç kalkan ekibi bir gösteri yaptı. Yapılan gösteri ilgi ile izlendi.

Sonra da açılış oturumuna geçildi.

Açılışa Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, Bursa STK Platformu Başkanı Burhan Sayılgan ve çok sayıda STK temsilcisi ile basın mensupları katıldı.

Açılış Mehmet Emin Ay’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlandı.

Sonra Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil bir konuşma yaptı. Görgülügil konuşmasında daha önce 14 yıl yapılan Ufuk Turu Toplantıları hakkında bilgi verdi ve bu yıl neden dünyevileşme konusunun ele alındığını açıkladı.

Dünyevileşmenin dünyayı ebedi görmek, Allah’ı ve ölümü unutmak, cenneti bu dünyada aramak olduğunu söyleyen Muhsin Görgülügil, bugün İslâm dünyasındaki en büyük tehlikenin dünyevileşme olduğunu ve Müslümanların dünyaya çok meyletmeleri sebebiyle selin önünde sürüklenen çer çöp durumuna düştüğünü belirtti.

Görgülügil bu yılki Ufuk Turu Toplantısının İçişleri Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Konya Selçuklu Belediyesinin katkı ve destekleri ile yapıldığını söyleyerek bu kurumlara teşekkür etti.

Daha sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Bursa Valisi İzzettin Küçük konuşma yaparak Ufuk Turu Toplantılarının Bursa’da yapılmasından memnuniyet duyduklarını söylediler ve katılımcılara hoş geldiniz diyerek teşekkür ettiler.

Verilen aradan sonra öğleden sonra paneller başladı.

İlk panel “Din ve Dünyevileşme” konusunda yapıldı. Prof. Dr. Bilal Kuşpınar’ın başkanlığını yaptığı oturumda ilk konuşmayı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş yaptı. Altıntaş “Dinin Dünyaya bakışı” konulu sunumunda özetle şunları söyledi:

“Dünya; yakın hayat, kısa hayat ve düşük hayat gibi anlamlara gelir. İslâm, dünya kurmaya gelmiş bir dindir. Dünya, ahiret aleminin önündeki hayattır. Kur’an’da dünya, insanı Allah’tan uzaklaştıran oyun ve eğlenceden ibaret ayetler olduğu gibi insanı Allah’a yaklaştıran mekân olduğunu bildiren ayetlerde vardır.

Dünya hayatı, ahiret hayatına tercih edilirse o zaman dünyevileşme hastalığı baş gösterir. İnsanı Allah’tan uzaklaştıran şey dünyadır. Dünyevileşme, insanın ebediliği dünyada arama çabasıdır. İlimden ve irfandan kopma, ölümsüzlüğü burada arama, Allah’ı ve ahireti unutma, dünyaya çakılıp kalma düşüncesi, helal haram duygusunun zayıflaması, Allah’a ihtiyaç hissetmeme ve Allah’a rağmen yaşama isteği gibi hasletler dünyevileşmedir.

İslâma göre, paranın elde taşınması caiz, kalpte taşınması caiz değildir. Allah’ımız, dünyaya iyi insanların hâkim olmasını, kötülerin hüküm sahibi olmamasını ve iyi bir dünya kurulmasını istiyor.”

Daha sonra konuşan Prof. Dr. Ali Akpınar “Dünyevileşmenin tarihi” konulu sunumunu yaptı. Akpınar özetle  şunları söyledi:

“Kur’an da 100 ayetle dünyadan bahsediliyor, 25 ayetle de dünyadan sakındırılıyor. Bir yandan dünyevileşme tehlikesi diğer yandan dünyadan el etek çekme tehlikesi içinde ikilem içindeyiz. Bir yanda kalıcı, ebedi yurdumuz, diğer yanda geçici yurdumuz.

Dünya, Allah’ın özenerek yarattığı ve tezyin ettiği bir mekândır. Dünyada seçkinlerden olmak, ahirette seçkinlerden olmaya mani değildir. Hayatı dünyadan ibaret görmek, şeytanın Allah’ı unutturması, ibadetlerden zevk almaması, aç gözlülük, kanaatsizlik, doyumsuzluk dünyevileşmenin sebepleridir.

Hz. Adem’in dünyaya meyletmesi, ebedi yaşama isteği, bitmeyen saltanat tutkusu onun cennetten yeryüzüne inmesine sebep olmuştur. Herkesin bir dünyası olacaktır. Önemli olan bizim, dünyanın neresinde duracağımızdır.

Dünya nimetleri içinde yaşarken, Allah’a tam manasıyla kul olmanın en büyük örneğini Hz. Süleyman vermiştir. Hz. Peygamberin bir yandan “göreve talip olmayın, talip olan mahrum olur” demesi, diğer yandan Hz. Yusuf ‘un göreve talip olması.

Ayetlerde geçen Karun kıssası, bahçe sahibi iki arkadaşın kıssası, bahçe sahibi kardeşlerin kıssası ve Bedir ganimetlerindeki mesaj, Uhud’un evrensel mesajı ibret alınması gereken olaylardır.

İnsan ve dünya ikisi de çamurdan, ikisi de aynı hamurdan yaratılmıştır. Dünya boşuna yaratılmadı, insanlık için tezyin edildi. Ama dünya kalıcı yurt değildir. Dünyayı sahiplenmeli, Allah’ın hoşnutluğunu ve ahiret saadetini dünyada kazanmak için çalışmalıyız.”

Bu oturumda üçüncü olarak konuşan Prof. Dr. Ejder Okumuş da “Dünyevileşme karşısında değerlerimiz” konulu sunumunda özetle şunları dile getirdi:  

“Kur’an da geçen, oyun ve eğlence olarak vasıflandırılan ayetler, olumsuzluk ifadeleri değil, ciddiye alınması gereken iyi ve anlamlı yaşanması gerektiğini belirten ayetlerdir. Bu ayetler dünyanın geçici olduğunu ifade eden ayetlerdir ve kısa bir zamana işaret eder.

Dünyevileşme; geçmişi olmayan, geleneği olmayan ve gelecekle ilgili planı olmayan, gelenekten koparılmış bir kavramdır. Dünyevileşme; seküler bir kültür oluşturma, sekülerleşme ve batılılaşma demektir.  Batılılar, sekülerleşmeyi bize yenileşme, çağdaşlaşma diyerek sundular.

Dünyevileşme yolunda mı yoksa manevi yolda mı ilerliyoruz diye kendimize sormalıyız.

Gittikçe modernleşen toplumlar aynı zamanda dünyevileşirler diye bir düşünce var. Gerçekten biz dünyada Kur’ani anlamda, nebevi anlamda hareket edebiliyor  muyuz sorusunu sormalıyız.

Bugün en büyük sorunumuz ahlaki ve erdemli bir hayat yaşayıp yaşamadığımızdır. İslâm bir ahlâk sistemidir. Peygamber efendimiz, “ben ahlakı tamamlamak için gönderildim” dediği halde biz ahlakta bağımsız bir dindarlık içindeyiz.”

Oturumun son konuşmacısı Prof. Dr. Ali Akmaz “Dünyevileşen STK lar” konulu sunumunu yaptı. Akmaz özetle şu görüşlere yer verdi:

“Siyasette, bürokraside, ekonomide söz sahibi olduk. Bunların hepsini ele geçirdik. Son 35 yılın 25 yılında devlet bizim elimizde şekillendi. Ağrı dağına çıktık ama dava aşağıda kaldı. Yukarılara kendimizi çıkardık ama davamızı çıkaramadık.  

Gönlü Allah’a teslim, mutlak mürşid ve önder Hz. Muhammed, bu gönülle çalışan ve bu gönülle olayları çözmeye çalışan nesil yetiştirmeye devam edersek istikbal bizim olacaktır.”     

15. Ufuk Turu Toplantısı oturumları devam edecek.  

travesti istanbul travesti istanbul travestileri

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi