Bugün; 26 Ocak 2020, Pazar
Kendini Allah'a vakfetti
Tarih : 2018.07.29  09:35:47
Konya’nın yetiştirdiği önemli fikir adamlarından Veyis Ersöz, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Kendini İslam'a adayan ve İslam'i bir hayat doğrultusunda yaşanılması gerektiğinin mücadelesini veren Ersöz'ün vefatı sevenlerini derinden üzdü.

Konya'nın yetiştirdiği önemli fikir ve ilim insanlarından biri Veyis Ersöz. 1945-2015 yılları arasında aralıksız 70 yıl yazarlık yaptı. 93 yaşında hayatını kaybeden Ersöz'ün cenazesinin ikindi namazını müteakip Hacıveyis Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Üçler Mezarlığında toprağa verildi. Veyis Ersöz’ün yaşantısını, aile hayatını, davasına olan inancını ve azmini oğulları Eğitimci-Yazar Salih Sedat Ersöz ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz ile yeğeni Konya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Müdürü Ömer Lütfi Ersöz anlattı.

ÇOÇUKLARININ VE TÜM GENÇLERİN YETİŞMESİNDE BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Merhum Ersöz'ün sadece çocuklarının değil tüm gençlerin yetişmesi yönünde gayretleri olduğunu ifade eden Eğitimci-Yazar Salih Sedat Ersöz, babasını şu cümlelerle anlattı: “Babamız Veyis Ersöz islam ahlakı ile yoğrulmuş, İslam ahlakı ile bezenmiş, gençliğin yetişmesi için tam 70 yıl boyunca yazılar yazan. Yazdığı yazılar ile gençliğimize ışık tutan, gençliğimizi aydınlatan hem yazar hem fikir adamı, iyi bir aile babası. Ailesi ve torunlarını her birini ayrı ayrı düşünen bir insandı. İhtilal dönemlerinde çok çeşitli mücadelesi oldu. Hiçbir zaman yazılarından taviz vermedi. Davası ile ilgili mücadelesini sürdürdü. Hapishanede yattı. Çileler çekti. Ama bunlara rağmen mücadelesini sürdürdü. Son 4 yılda sağlık sorunlarını çekti. Babamın 5 çocuğundan 25 torunu, bir o kadar’da torun çocuğu var. Hatta torununun torununu da gördü. Torunların hepsine ayrı ayrı özen gösteren, ayrı ayrı ihtiyaçlarını gören, her birini arayıp soran, ihtiyaçlarını sürekli soran, onların ahlaklı yetişmesi için üzerinde titreyen böyle bir aile babasıydı. Sözünü bağlılıkta oldukça titizdi. Herhangi bir yere gidileceği zaman sözleşme anında bir saat verilmişse o saate dakika dakika uyan, saniye saniye riayet etmeye çalışan bir insandı. Babamı davasına bağlı sebebi ile Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a benzetilerdi. Sima olarak ve Mehmet Akif Ersoy’un huyunu andıran özellikleri vardı. Onun gibi sözüne ve davasına sadık. Onun gibi hassas ve titiz kişiydi. Çocuklarının hepsinin İslam ahlakı üzerine yetişmesi için gayret göstermesi en büyük özelliği idi. Sadece çocuklarının değil tüm gençlerin yetişmesi yönünde gayretleri vardı. Şahsımın yazarlığa başlamasında babamın etkisi oldukça büyük. Kendisinin yazar olmasından dolayı bizler de böyle bir durum gelişti. Babamızın hem eğitimci hem de yazarlık yönünü devam ettirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

BİZLERİ YETİŞTİRİKEN DİN VE MANEVİYAT ÇERÇEVESİNDE YETİŞTİRMEYE GAYRET ETTİ

Veyis Ersöz’ün en küçük çocuğu olan ve şu anda Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü görevini yürüten Ömer Ersöz, babasının sosyal çevresi ve yaşantısı sebebi ile geniş bir çevresi olduğunu ifade ederek, “Babam 1926 doğumlu idi. Konya’nın Akören ilçesinde doğdu. Eskişehir Çiftlere Öğretmen Okulu’nda mezun olduktan sonra öğretmenlik hayatına başladı. 30 yıl öğretmenlik yaptı. Emekli olduktan sonra farklı dernek ve vakıflarda yöneticilik yaparak da birçok çocuğa hizmet etme şansı buldu. Bunlar Milli Gençlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, IRŞAD Dayanışma Derneği gibi vakıflarda görev yaptı. Yerel gazetelerde onbinlerce makalesi çıktı. Konferanslar ve kitaplar ile gençliğe ve vatandaşlara yararlı faydalı olmaya çalıştı. İnandığı dava üzerine hizmetler yaptı. 89 yaşında sarı leke hastalığında gözlerini kaybetti. Son beş ay önce pıhtı atması ile birlikte 5 aydan beri hastanede tedavi görüyordu. Babamın yetiştirdiği öğrencilerinden milletvekili, profesör, birçok makam ve mevki sahibi insanlar çıktı. Sosyal yaşamı sebebi ile geniş bir çevresi ve seveni vardı. 5 çocuk sahibi idi. Evlatların en küçüğü ben idim. Evlatlarını yetiştirirken din ve maneviyat üzerine yetiştirmeye gayret etti. Topluma da hep onları takdir etti. Namazın üzerine çok dururdu. Bu konuda hem evlatlarına hep de topluma öğütler verildi. Disiplini seven bir babaydı. Benim de ilkokulda 5 yıl öğretmenliğimi yaptı. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

AMCAM HAYATINI İSLAM'LA İÇ İÇE SÜRDÜRDÜ

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Müdürü ve Veyis Ersöz’ün yeğeni olan Ömer Lütfi Ersöz amcasının hayatını İslam'a adadığını ifade ederek, “Amcam hayatını İslam'a adamış, hayatını güzel yaşamış bir insandı. Rabbim marifeti ile muamele eylesin. Yazmış olduğu eserleri ile yapığı hizmetler ile vakıf, dernek başta olmak üzere bir çok kişiye önderlik etmişti. Anadolu’dan çıkan Konya’nın sevilen ismi, kültür adamı. Manevi yönleri diri ve canlı olan. Hayatını inandığı değerler üzerine yaşayan bir insandı. 1926 yılında doğan amcamız 2018 yılında hakkı rahmetine kavuşmuş oldu. Amcamın mekanı cennet olsun. Rabbim herkese sağlıklı uzun ömürler versin. Amcam hayatını İslam’a göre şekillendiren, ilkokul yıllarından itibaren 5 vakit nazmını kılan bir insandı. Kur'an-ı Kerim'i okulun hizmetlesinden öğrenen bir insan. Milli Gençlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, İrşad Derneği, Ravza Eğitim Vakfı ve benzeri birçok sivil toplum örgütünde başkan, üye, yöneticilik yaparak, İnsanların en hayırlısı insanlara en çok faydası dokunandır düsturu gereğince insanımıza hizmet etti. Yaptığı özverili çalışmaları sebebiyle birçok kuruluş tarafından ödüle layık görüldü. Sosyalizm, Komünizm, Faşizm Ve Şeriat Nedir? Kitabı 1976 yılında yayımlanmıştı. Kitabının Piyasaya çıktığı andan itibaren çok büyük ses getirmiş, 1980 ihtilali sonrası yasaklılar listesine alınmıştır. Amcam Veyis Ersöz’ün;Gönüllerden Damlalar, Ünitelerin Şiirle İzahı, Yeni İlâhiler, Sosyalizm, Komünizm, Faşizm ve Şeriat Nedir?,Dünden Bugüne Kültür ve Maarifimiz, İslâm da Akıl ve Nefis Eğitimi, İslâm da Cemaat ve Önemi, Âyetlerle Allah Korkusu, Tarihte Ünlü Kefereler, Ünlü Zalimler, Cami ve Cemaat Adabı, Namaz Risalesi,Âyet ve Hadislerin Işığında Ölüm ve Sonrası, İslâm da İlim, Ahlâk, Sabır ve Şükür, İslâm da Hak Batıl, Ümit-Korku ve Cömertlik-Cimrilik, İslâm da Aile Hayatı Ve Komşuluk, İslâm da Ana-Baba ve Kul Hakkı isimli yayımlanmış eserleri ile dikkatleri üzerine çeken bir insandı. Milli Görüş hareketinde Konya’da aktif görev alan aileden biriydi. Amcam ve babam bizlere iyi örneklik ettiler. Onların önderliğinde hayatımızı yaşıyoruz. Amcam bana yazdırmayı sevdirdi. Amcam hayatını güzel yaşadı. Hayatını Konya’da sevilen bütün din alimleri ile beraber geçirmiş oldu. Onlardan da çok şey öğrendi. Hayatını İslam'la iç içe sürdürmüş oldu” ifadelerini kullandı.

travesti istanbul travesti istanbul travestileri

Bu haber toplam 1121 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi