Bugün; 21 Mayıs 2019, Salı
Hattat Hüseyin Öksüz’e vefa
Tarih : 2018.12.27  15:05:30
Konya Aydınlar Ocağı, dünyaca ünlü hattatlarımızdan Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz’e büyük bir vefa örneği gösterdi.
  • Konya Aydınlar Ocağı, dünyaca ünlü hattatlarımızdan Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz’e büyük bir vefa örneği göstererek  doğumunun 75’inci, sanatının 50’inci yılında kültürümüze hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketiyle ödüllendirdi.

Konya Aydınlar Ocağı, Konya’nın yetiştirdiği dünyaca ünlü hattatlarımızdan Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz’ü, doğumunun 75’inci, sanatının 50’inci yılında kültürümüze hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketiyle ödüllendirdi.

Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz, Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbette, 1944 yılında İşgalaman Mahallesi’nde doğduğunu belirterek sanat hayatıyla ilgili şu bilgileri verdi: “1944 yılında İşgalaman Mahallesi’nde doğdum. Doğduğumuz yıllarda evimizde ve mahallemizde elektrikte yoktu su da yoktu.  Yağmur yağdığı zaman mahallemizin yolları çamur olurdu. 50’li yıllarda ilkokula başladım. İlkokuldan sonra üç yıl hafızlığa çalıştım. Ramazanlarda Konya camilerinde mukabele okudum. 1970-80 yıllarında Mevlana İhtifallerinde Mutrıp’da ney üfledim. Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruluşuna öncülük ettim ve öğretim üyesi oldum. Geleneksel Türk Sanatları Bölümünün üç yıl başkanlığını yaparak burada dünya çapında başarılı hattatlar yetiştirdim. Yirmiden fazla hattata icazet verdim. Konya’da, Türkiye’de ve Dünya’nın çeşitli yerlerinde (ABD,  Avustralya, Kazakistan, Kırgızistan, Hollanda’da ve Almanya’da ) camilerin yazılarını hazırladım. 

ÖDÜLLERİM

Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmalı Sergileri’nde ve yurtdışındaki sergilerde, çeşitli hat dallarında ödüller aldım. Yurt içinde ve yurt dışında sergiler açtım ve çeşitli kuruluşlardan beratlar, plaketler aldım.

İslam Konferansı Teşkilatı’nın (IRCICA) her üç yılda bir gerçekleştirdiği Uluslararası Hat Müsabakaları’nda, Dünya Birinciliği dahil beş ödül aldım. 2010’da TBMM Üstün Hizmet Ödülü ile 2012’de Kültür ve Turizm  Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’ne lâyık görüldüm. 2011’de Selçuk Üniversitesinden emekli olduktan sonra 2013’de KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı oldum. Halen bu görevim devam ettirmektedir. Basılı üç kitabım vardır.”

HOCALARIM

Konya’da ilk hocasının Ahmet Salahaddin Hidayetoğlu olduğunu söyleyen Öksüz, “İlk Rik’a dersini ondan aldım. İlk ney dersleri ile, usül, nota, makam derslerine de Salahaddin Bey’de başladım. Salahaddin Bey Konya’da Hidayetzadelerden, Mevlana Celalüddin-i Rumi soyundan Çelebi Bahaüddin Efendinin üçüncü oğludur” diyerek diğer hocaları Hattat Hamid Aytaç İle Mustafa Uğur Derman ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “Hattat Hamid, Hz. Ali efendimizle başlayan bin dört yüz yıldan beri devam ede gelen hattatlar silsilesinin en büyük isimlerinden biridir. İstanbul’da Eczacılık tahsili sırasında 1968’de Hattat Hamid Aytaç’tan Sülüs-Nesih dersleri aldım. Talik icazeti aldığım hocam Mustafa Uğur Derman, bugün sayıları pek azalan “İstanbul Efendileri”nden biridir.”

AYDINLAR OCAĞI’NDAN VEFA

Hatıralarını da anlatan Hattat Hüseyin Öksüz’e Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit ie birlikte; “Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz (Konevî) beyefendiye doğumunun 75., sanatının 50. Yılında kültürümüze hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, sıhhat, afiyet ve hayırlı ömürler dileriz” yazılı teşekkür plaketi takdim etti.

Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz, bu programı hazırlamasından ve plaketten dolayı Konya Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye teşekkür etti. Sohbet, İmam-Hatip Mustafa Erol’un okuduğu Ku’an-ı Kerîm tilavetiyle sona erdi.

Bu haber toplam 376 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi