Bugün; 20 Ekim 2019, Pazar
Selçukya'da gündem Eski Konya
Tarih : 2019.03.15  15:26:05
Selçukya Kültür Sanat Derneği, geleneksel Perşembe Sohbetlerinde , Araştırmacı Yazar Kazım Öztürk Çocukluğumun Konya’sı başlığı altında eski Konya'yı anlattı.
Selçukya Kültür Sanat Derneği, geleneksel Perşembe Sohbetlerinde , Araştırmacı Yazar Kazım Öztürk Çocukluğumun Konya’sı başlığı altında dünden bugüne bir şehrin değişimini anlattı ve dinleyenlerin güzel bir Konya yolculuğu yapmalarını sağladı.
Selçukya Kültür Sanat Derneği, Selçukya Sohbetleri Koordinatörü Derviş Ahmet Şahin yapmış olduğu açılış konuşmasında Yazar Kazım Öztürk’ü araştırmaları ve kitapları ile tanıtarak, “Şehrin yaşayan hafızalarından geçmişimiz öğrenmek bizim için büyük bir şans , bu anlamda bizlere vakit ayırdığı için kendisine teşekkür ediyoruz “ dedi.
Yazar Kazım Öztürk ise konuşmasına Aymanas mahallesindeki anıları ve gözlemlerinden söze başlayarak fotoğraflar ve şiirler eşliğinde dinleyicileri geçmiş yıllara götürdü. Şivlilik, Fergap gibi sadece Konya’ya has gelenekler unutulan çocuk oyunları ve insan ilişkilerindeki değişime de yer veren Öztürk şehrin unutulan bazı meczuplarını da anlattı. Selçuklu’nun Başkenti olan Konya’nın bu özelliği sebebi ile Anadolu’lunun kültürel merkezi olduğunu tüm geçmiş birikimin en zarif örneklerini taşıdığını dile getirdi. Son olarak Selçuklu’nun hüküm sürdüğü kültürel havza olan ve etkinliği düzenleyen derneği de içine alan Selçukya için : Ötelerden Gelen Ses ! İşte Selçukya bu, ötelerden gelen bir ses, Tarihten, kökünden, atasından almıştır nefes İlmek ilmek, satır satır bir ahenk, hoş, nefis İşte Selçukya bu, ötelerden gelen bir ses Selçukya; Anadolu, Selçukya; büyük bir mekan Edipler otağı, şair yatağı, güzel vatan Burada toplanır; Kadın, erkek, genç ve yaşlı, Hepsi sevinçli, mutlu, öğrenmeye telaşlı Selçukya; İzmirli, Muşlu, Konyalı ve Maraşlı... Selçukya bir beden; el, ayak, göz, yürek ve baş, Selçukya; dost, kardeş, yaran, ayal ve arkadaş Selçukya; yılmayan, yokuşlarda susayan kırat, Selçukya; Sakarya, Dumlupınar, Dicle ve Fırat, Selçukya; veliler mekanı, ehli irfandır hep, Kur'ana saygılı, imanlı, ehli iz'andır hep, İşte Selçukya bu, başarıya götüren sebep! Kazım Öztürk (ÖZTÜRKÇE) Şiiri ile Selçukya Kültür Sanat Derneğine ve izleyicilere teşekkür etti.
Program sonunda kısa bir teşekkür konuşması yapan Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat ise Kazım Öztürk’e plaket takdim etti.

selcukyada-eski-konya--(1).jpg


Bu haber toplam 364 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
kazım öztürk / 2019.03.15  15:39:58
Teşekkür ederim değerli Doğru Ses yöneticileri. hepinize en kalbi şükranlarımı sunarım. Selam olsun.
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi