Bugün; 30 Eylül 2020, Çarşamba
Şiirler Çanakkale Şehitleri İçin
Tarih : 2019.03.19  16:30:36
Selçukya Kültür Sanat Derneği geleneksel şiir gecelerinde bu hafta Konyalı Şairler Çanakkale için yazdı, şiir severler Mehmetçik için okudu.

Selçukya Kültür Sanat Derneği geleneksel şiir gecelerinde bu hafta Konyalı Şairler Çanakkale için yazdı , şiir severler Mehmetçik için okudu. Şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Dernek Başkanı Av.Fatma Şeref Polat’ın, ünlü şiirlerimizden ; “Tarihin dilinden düşmez bu destan ! Nehirler gazidir, dağlar kahraman… Her taşı bir yakut olan bu vatan ; Can verme sırrına erenlerindir…” Dizeleri ile açıldı. Fotoğrafçı Hasan Karaca’nın Çanakkale Şehitliği slayt sunumu ile devam etti. Bayram Kabadayı’nın çalıp okuduğu döneme ait ağıt ve türkülerle devam eden gece duygusal anlara sahne oldu.

Yeni yazılan şiirlerin dikkat çektiği etkinlikte Şair Hasan Ukdem: “Can verir kurşunlar tenlerimizde , Bu kutsal vatana aitler ölmez!”, Ahmet Şener “Tarih sayfasında yüreğiyle yer, almayan anlamaz Çanakkale’yi..” Galip Ayata “Akılların durduğu kalplerin attığı yer !” Tayyar Yıldırım “Sayendedir Yiğidim..” Salih Sedat Ersöz “Cehennemi yaşadı o dönem Çanakkale , Kıyamet gününe dek geçilmez Çanakkale ! Hasan Karaca “Öyle bir yer ki dünyada paha biçilmez Mehmetçik ölür ama Çanakkale geçilmez” Ferhat Pekedis “ Atatürk’üm…” Kazım Öztürk “Tarihe destan yazan kahraman , Burada savaşan küfür ve iman.” Mustafa Remzi Samancı “Kanımızla boyanmış şandır o bayrağımız , zaferlerle alınmış bu vatan otağımız..” Tayyip Sağ “Yeniden bir tarih yazdı Mehmetçik şerefli kanıyla Çanakkale’de …” Eva Eker “ Mehmedim…” dedi.

“İstiklâl harbinde biz bu vatanı; Başı başa ver vere kurtardık…” diye başlayan Hikmet Peker ise Abdulvahap Kocaman’ın bu sevilen şiirini yorumladı. Elife Mısral’ın yorumladığı Şair Nedim Uçar’ın ödüllü şiiri Çanakkale Destanı büyük ilgi gördü. Şair Nesrin Erkan Sabuncu ise dönemin yüzbaşı urbası giyerek katıldığı gecede Mustafa Kemal’in Kağnısı şiirini okuyarak , şehitler anısına kendi yaptığı üzüm hoşafını tüm misafirlere ikram etti.

İlahiyatçı yazar Kazım Öztürk’ün Kuran-ı Kerim tilaveti ve şehitler için okunan dua ile program sona erdi.

Salih Sedat Ersöz'ün Çanakkale şiiri kendi sesinden:


 

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi