Bugün; 27 Şubat 2024, Salı
SALİH SEDAT ERSÖZ DARBELERİ ANLATTI
Tarih : 2019.10.26  00:51:48
Konya Kitap Günleri kapsamında söyleşisi bulunan Eğitimci Yazar Salih Sedat Ersöz, son çıkan kitabının içeriği olan darbeler konusunu anlattı.

Konya Kitap Günleri kapsamında söyleşisi bulunan Eğitimci Yazar Salih Sedat Ersöz, son çıkan kitabının içeriği olan darbeler konusunu anlattı.

Osmanlı döneminde Sultan Abdülaziz ve Sultan 2. Abdülhamit Han’a yapılan darbeler ile Bâb-ı Âli Baskınını anlatan Salih Sedat Ersöz, bu sultanların aynı zamanda halife olduğuna dikkat çekti.

Halifeliğin Osmanlılara nasıl geçtiğini anlatarak sözlerine başlayan Ersöz, Yavuz Sultan Selim Han’ın Kahire’yi fethettikten sonra 88. Halife unvanını aldığını, dış destekli ilk darbe ile karşı karşıya kalan Sultan Abdülaziz’in de 97. İslâm Halifesi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sultan Abdülaziz; İngilizlerin, Mason Padişah 5. Murat’ın ve Mithat Paşa ile Hüseyin Avni Paşa’nın ortaklaşa yaptıkları bir plan sonunda önce darbe ile hal edilmiş, daha sonra da bilekleri kesilerek katledilmiştir. Darbe ile kalınmamış, Dolmabahçe Sarayı tam manasıyla yağmalanmıştır.

 Sultan 2. Abdülhamit ise İngilizler başta olmak üzere tüm batılıların ve Yahudilerin, İttihat ve Terakki ile birlikte kurdukları bir tezgâh sonucu önce 31 Mart Vak’ası oluşturulmuş, bu bahane ile Selanik’ten getirtilen Mahmut Şevket Paşa komutasındaki Hareket Ordusu’nun Yıldız Sarayını ele geçirmesinden sonra Meclis-i Mebusan’dan baskı ve tehditle çıkartılan karar gereğince hal edilmiştir. Bu darbede de Yıldız Sarayı tam manasıyla yağmalanmıştır. 

Osmanlı döneminde meydana gelen diğer bir darbe de Enver Paşa ve arkadaşlarının Hükümet Konağını basarak karşı çıkanları öldürmeleri ve Sadrazam Kamil Paşa’dan zorla istifa almaları ve yetkisiz Padişah Mehmet Reşat’a da bu istifayı ve kendi hükümetlerini usulen onaylattırmaları ile meydana gelmiştir.

Bu olaylardan sonra İttihat ve Terakki eliyle devlet, Balkan Savaşlarına ve 1. Dünya Savaşına sokularak işgal altına aldırılmış ve koskoca bir imparatorluk yok edilmiştir.”

Sözlerinin sonunda Osmanlı Padişahlarının devletin güçlü olduğu dönemlerde halifelik unvanını kullanmadıklarını, ancak zayıflama döneminde kullanmaya başladıklarını halifelik unvanını en çok kullanan ve buna en çok ehemmiyet veren Padişahın da 2. Abdülhamit olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde de darbelerin devam ettiğini söyleyen Ersöz, darbelerin; alt yapıyı oluşturmak yani uygun ortamı hazırlamak, millet iradesine düşmanlık, ülke kaynaklarını sömürmek, dış güçlerin etkisi ve desteği gibi ortak özelliklerini sayarak sözlerine son verdi.

Söyleşinin sonunda Salih Sedat Ersöz’e, Büyükşehir Belediyesi adına Otogar Müdürü Ömer Lütfi Ersöz tarafından plaket takdim edildi.  

Bu haber toplam 12389 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi