Bugün; 25 Eylül 2020, Cuma
Avrupa’da İslâm nasıl yayılıyor, biliyor musunuz?
Tarih : 2020.01.09  14:37:47
Eğitimci Hasan Arslan, Roger Garaudy’in eşi Selma Hanım’ın, “Avrupa’nın kadını erkekle eşit olmaktan dolayı yorgun düşmüştür" dediğini söyledi.

Konya Aydınlar Ocağı’nda “Kitap ve İnsanlık Halleri Üzerine” sohbet eden Eğitimci Hasan Arslan,  Roger Garaudy’in eşi Selma Hanım’ın kendilerine “Avrupa’nın kadını erkekle eşit olmaktan dolayı yorgun düşmüştür. İslâm Avrupa’da nasıl yayılıyor, biliyor musunuz?” diye sorduğunu söyledi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın yeni yılın ilk Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Eğitimci Hasan Arslan “Kitap ve İnsanlık Halleri Üzerine” sohbet etti. 

“Biz silahsız insanlara kurşun sıkmayız”

Fransız asıllı Müslüman Yazar Roger Garaudy’in kaleme aldığı “Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum” adlı ‘Hatıralar’ kitabında yer alan anıları paylaşan eğitimci Hasan Arslan, Garaudy’in 20’li yaşlarda askerden döndüğünde komünist faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. Fransız devletinin topladığı komünist gençleri Cezayir’de bir çöl hapishanesine sürgüne gönderdiğini ifade eden Arslan, o hapishanede yaşanan, Garaudy’nin başından geçen insanlık halini şöyle dile getirdi:

“Bir sivil toplum kuruluşunun bize yaklaştığını gördük. Ve toplu olarak marş söylemeye başladık. Bunun üzerine komutan bize birkaç defa susmamız gerektiğini söylemesine rağmen onu dinlemedik, şevkle marşı okumaya devam ettik. Bunun üzerine komutan askerlere “vurun” emrini verdi. Komutan vurun emrini tekrarlamasına rağmen askerler hiçbir şey yapmadı. Komutanın “vurun” emrini dinlemeyen Cezayirli Müslüman askerler, komutanlarına “Biz silahsız insanlara kurşun sıkmayız.” diyor. Garaudy, bu olay üzerine o hatıratında “Demek yeryüzünde bizden daha hakikatli insanlar varmış.” diyor. Cezayirli askerlerin tavrını “muhteşem” olarak nitelendiren Arslan, “fisebilillah” ve “gök katı” için yapılan işlerin bereketli olmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek “O samimi, yürekten yapılan işin bir ıslah eli olarak yeryüzüne yayılmasının sorumluluğunu Allah üzerine alıyor. İşte o adını sanını bile bilmediğimiz Cezayirli Müslümanları biz, 2020 yılında Konya’da konuşuyoruz.” dedi.

Garaudy, Saddam Hüseyin’le nasıl görüştü?

İnsanların “Hayata iyi olarak başlayıp iyiliğin ağır bedellerini gördükçe yollarından dönenler ile; hayata iyi olarak başlayıp iyiliğin ağır bedellerini görmelerine rağmen yollarına devam edenler” şeklinde iki kısma ayrıldıklarını ifade eden Arslan, Garaudy’nin Kuveyt’i işgal eden Saddam Hüseyin’le, Fransa’dan Irak’a pek çok zorluk yaşamasına rağmen giderek nasıl konuştuğuyla ilgili hatıratta yer alan bölümü şöyle aktardı: “Saddam önce beni kabul etmedi. Sonra kabul ettiğinde Saddam’a dedim ki, Kuveyt’e girmen için sana müsaade ettiler. Çünkü Irak’ı işgal edecekler. Ona şu teklifte bulundum. Dedim ki, dünya kamuoyu karşısına çık ve ilan et. Hakem ülke iste. O hakem gözetiminde ordunu Kuveyt’ten çek. Çünkü işgal edecekler Irak’ı. Saddam beni 8 saat boyunca dinledi. Ben Irak’tan ayrıldım. Ama o hiçbir şey yapmadı.”

İslâm, Avrupa’da nasıl yayılıyor?..

Ahmet bin Belle, Gandi, Mehmet Akif ve Ali Ulvi Kurucu’dan hatıralar paylaşan Arslan, İspanya/Kurtuba’yı gezerken Kurtuba Mescidi’ne yakın bir yerde Roger Garaudy’in eşi Selma Garaudy’le de görüştüklerini ve kendisiyle sohbet ederek pek çok hatıra dinledikleri ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “Biliyor musunuz? İslâm Avrupa’da nasıl yayılıyor? Avrupa’nın kadını yorgun düşmüştür. Erkekle eşit olmaktan, erkekle hayatın sorumluluğunu, para kazanmayı yüklenmekten dolayı yorgun düşmüştür. Ne zaman ki kendisini o yüke sevketmeyecek Müslüman bir adam buluyor, hemen evleniyor. Avrupa’da İslâm en çok böyle yayılıyor.”

İl Halk Kütüphanesi’nde karşılıklı diyalog halinde gerçekleştirilen sohbetten sonra Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Hasan Arslan’a “Büyük Selçuklu Mirası” adlı eseri hediye etti.

Bu haber toplam 285 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi