Bugün; 28 Şubat 2020, Cuma
Mehmet Ali Uz Selçukya’da konuştu
Tarih : 2020.01.23  14:09:09
Selçukya Kültür Sanat Derneğinde konuşan Konya'nın kültür insanı araştırmacı yazar Mehmet Ali Uz, "Dilimizdeki yozlaşmayı ancak şiirle yeneriz" dedi.

Selçukya Kültür Sanat Derneğinin bu haftaki konuğu araştırmacı yazar Av. Mehmet Ali Uz oldu. Selçukya Sohbetleri program koordinatörü Devriş Ahmet Şahin , “ Bu akşam Konya'nın yetiştirmiş olduğu duayen isimlerinden Araştırmacı Yazar, Av. Mehmet Ali Uz'u ağırlıyoruz. Kendisinin yıllar önce yapmış olduğu edebiyatımızda meşhur beyit ve mısralar isimli çalışmaları ve araştırmalarından görüşlerinden istifade etmek istedik” dedi.

M. Ali Uz , ise gençlerde gördüğü kelime hazinesi yoksulluğu üzerine örnekler vererek: “Kelimeler bizim düşünce ve hayal gücümüzü ifade etmemize yarayan sembollerdir. Eğer düşüncelerimizi ifade edecek söz bulamıyorsak hiçbir şey üretemeyiz . Dil zenginliğimize tekrar kavuşmak için en önemli usullerden biri de yeni nesillere şiir okutmayı , şiir ezberlemeyi sevdirmektir.” Dedi . Selçukya şiir akşamlarında daha çok genç görmek istediğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra Türk edebiyatının önde gelen şairlerinden derlediği ünlü beyit ve mısraları, onların hikayelerine sanatlarına yer verdiği konuşma ilgi ile dinlendi.

Selçukya Kültür Sanat Derneği başkanı Av. Fatma Şeref Polat yapmış olduğu teşekkür konuşmasında :“Edebiyatımızdaki , meşhur beyitler ve dizeler ile onların anlamları hikayeleri, kullanılan sanatlar üzerine sohbeti ile bizi tarihin şiir bahçesinde dolaştıran , kıymetli üstat , araştırmacı yazar Av. Mehmet Ali Uz beyefendiye teşekkürlerimizi arz ederiz.”dedi.

Program,Konya Büyükşehir Daire Başkanı Dr.Cemil Evirgen ve Dernek Başkanı Av.Fatma Şeref  Polat tarafından Mehmet Ali Uz'a günün anısına plaket takdim edilmesinin akabinde çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.

Bu haber toplam 348 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
Eski kuşağın davranışı değişmedi, bakış açısı değişti
Birlik Vakfında konuşan Doç. Dr. Küçükbezirci: “Bazı konularda eski kuşağın davranışı değişmedi, bakış açısı değişti” dedi.
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi