Bugün; 20 Mart 2018, Salı
YAZARLAR
Hala mı ispat?

1953sitki3591@hotmail.com                                           

                Başlıktan hiçbir şey anlaşılmadığını biliyorum. Ne dikkat çekmek ne de sansasyonel olsun gibi absürd  bir düşüncem yok. Aslında  başlık  Allah’la (C.C) ilgili. Fakat ispat kelimesiyle yan yana gelmesine gönlüm razı olmadığı için böyle bir başlığı uygun gördüm.

                 Garibim Müslümanlar,  bir kişiyi kazanıp iman etmesine vesile olabilir miyiz düşüncesiyle  ateistlere Allah’ın varlığına dair deliller getirip dururlardı. Onlar da bizim bu savunmamızı tepe tepe kullanıp akıllarınca ispatta yetersiz kaldığımız düşüncesiyle galibiyetin(!) tadını çıkardıklarına hükmederlerdi. O, bir fasıldı  geçti  artık.

                 Kitaplarını zevkle okuduğum  bir fikir adamımızın  eserlerinin  birinde şöyle bir cümlesini hatırlıyorum mesela. ‘’Allah’ın varlığı tezdir, inanmayanlar antitezlerini getirsinler’’ anlamında kurduğu cümleyle biz onlara Allah’ı ispatlamak zorunda değiliz demek istiyordu aslında. İyi güzel ama Allah’ın varlığının ‘’tez olduğu’’ cümlesi de bana göre beklenen  vurguyu yapmakta zayıf kalıyor.

                  Bendeki Yabancı Kelimeler Sözlüğü; ‘’tez’’in  Fransızca (these)  olup ‘’ ileri sürülerek savunulan fikir’’ anlamına geldiğini  söylüyor. Ayrıca iddia, söz, bahane, mazeret anlamları da yüklenmiş.

                   Akademik çevrelerce kullanılan tez de, bir kanuni kesinliği ifade etmiyor. Çünkü gizli bile olsa ‘’doğru da olmayabilir’’ anlamında zihnimize baskı yapıyor. Bunu hissedebiliyoruz. Ancak, fizikde  voltla amperin çarpımı Watt’ı yani o kaynağın toplam elektrik  gücünü verir bir tez  değil bir kanundur.

                   Varlığı başka bir varlığa bağlı eşyanın taşıdığı değere, kesinlik izafe ederek kanun derken hiçbir şey yokken sadece kendisi var olan Allah için daha muğlak olan tez ifadesini kullanmak benim içime sinmiyor. Çünkü  Allah’ın varlığı ve birliği bizim açımızdan bir hükümdür, mutlaklıktır ve kesinliktir. Olabiliri olamaz.

                    Kur’an ifadesiyle: ‘’De ki:Kainatı kim yarattı? Allah  diyecekler.’  Allah, bizim dilbilgisi kuralları açısında burada  özne midir? Evet. İnanmadığı iddiasında olanlar; kendilerinin de bir çeşit özne  olduğunu söylemeye çalışan histerik ölülerdir.

                    ‘’Düşünüyorum o halde varım’’  diyerek her şeyin akıldan ibaret olduğu  iddiasının gerçek olduğunu zannetmeleri  asli yanılgılarıdır diye  düşünüyorum.

                   1995 yılında beyinde ‘’duygularla ilgili aktif alanlar’’ bulunduğu ve Mevlana’nın düşünce sisteminin yeniden  ele alınarak ‘’duygusal zeka tanımı’’ yapılması ateistleri ilgilendirmiyorsa,  onlara  Allah’ı ispat için harcanacak zamanım yoktur. Nitekim ateist olduğunu söyleyen bir Yahudi ‘’Ben ateistim ama sen bana inanma. Çünkü Tanrı’yı inkar ispattan daha zordur’’ diyordu  bir gazeteciye verdiği röportajda. Böylesine neden emek harcayayım?

                  Böyle birisiyle zorunluluktan  muhatap olursam:  ‘’De ki: öyleyse haydi onun gibi bir sure getirin. Allah’tan başka kime gücünüz yeterse çağırın’’ diyerek  meydan okuyor Allah;  bu çağrıya bir cevabın varsa getir konuşalım der konuyu kapatırım.          

                   Sonuç olarak  ‘’düşünüyorum  o halde varım’’ değil ‘’O var ettiği için düşünüyorum. O halde emrettiği  için  yapıyorum. ‘’ ‘’Gücünüz yettiği kadar’’ buyuruyor Peygamberimiz de(S.A.V.)Ben de öyle yapıyorum. Allah beni benden soracak önce, ateistten değil. Ben nasılım ona bakıyorum. Selamlar.

Bu iş burada bitmez

sayan.suleyman.42@gmail.com

Konyaspor Malatyaspor maçını değerlendirmesini bitirdiğim an aldığım bir haber ile Sergen yalçın ile anlaştığımızı duydum ve Malatya maçını bir kenara bırakıp öncelikle bu durumu değerlendirmenin doğru olacağını düşündüm.

Sergen Yalçın gittiği takımlarda saman alevi gibi bir görüntüsü olsa da, gittiği takımlara bir ivme kazandırdığı gerçeğini kabul etmemiz gerekir. Sergen Ülkenin en büyük yeteneklerinden biriydi. Teknik patron olduğunda ise kenarında etkili işler yaptı günü kurtarmak adına doğru tercih olabilir. ama sezon sonunda artık sistem anlayışına uygun bir teknik patron ile çalışmak güzel olacaktır. Sergen bir hafta önce gelmiş olsaydı inanın çok daha güçlü bir Sergen takımı izleyebilirdik. Evinde sadece Fenerbahçe ile berabere kalmış kalan tüm maçlarını kazanmış bir takım karşısında teknik direktörlük değişikliği ne kadar doğru olabilir.

Yıpranması bakımından ise bir etken olmamalı. Sergen Yalçın günü kurtarma adına bence olabileceklerin en iyilerinden biri, geniş vadede plan yapmamız ligde kalmamıza bağlı olacağından, şu an ki tek düşünce ligde kalmak için neler yapılabilir olmalıdır. Bu yüzden ligi bitimine ramak kala Karabük gibi intihar etmek yerine son bir şansımızı denemek için Sergen doğru tercihtir. Zira acı çekerek ligden düşmek bizi ziyadesi ile üzecektir. Bu yüzden başarılı olup olmadığına bakmaksızın sezon sonunda gönderilmelidir. Hatta gidişata göre gelecek yılın planlaması yapılmaya başlamalıdır.

Peki Mehmet Özdilek neden gitti?

Mehmet hoca tarzında teknik direktörler büyük maçlarda iz bırakabilirler, cesaretli diye adlandırılan bu oyun belki büyük maçlarda size umut verebilir. Ancak işin fiziğe dönük kısmını unutursanız bu ligde perişan olursunuz. İstanbul medyası ise sadece bu maçları izlediğinden onların bakış açısı ile bizlerin ki çok farklı olabiliyor. Mehmet Özdilek ilk geldiğinde fizik gücü yüksek fakat topu kalenin içine sokacak adam eksikliğinden haklı olarak yakındı durdu. Yönetim ise hocaya 3 tane golcü aldı ki kendi takımlarının en golcü oyuncuların bunun yanında kulübede güçlensin diye bu ligde iş yapacak her iki kanatta da oynayabilecek, üstelik duran top kullanabilecek Orkan ve Volkan’ı aldı, elinde de kanatta oynatabileceği Fofana, Vedat, Ömerali zorlarsan Amir var şimdi hoca ne yaptı ? Gitti o kadar alternatifi varken, ön liberosunu sol kanata merkez orta sahasını da sağ kanata monte etti yetmedi merkez santrafor Jahovic’i kanat forvet gibi oynattı. Dünya’da 300 gol barajını geçebilen nadir oyunculardan birini tuttu merkez orta saha gibi oynattı. Takımın kimyasıyla çok fazla oynadı yetmedi. Çıkardığı takımlar kaba tabirle ya kütük gibi ya da pamuk gibi harmanlama yapmayı başaramadı maalesef.

Son Malatya maçında belki bavulunu hazır etmiş olacak ki orta sahanın direncini sağlayan o maça özel en son çıkartması gereken adamı ilk başta çıkardı. İntihardan farksızdı, Eto’o’yu oyundan aldığında ise bu maçı kaybedeceğimizi anlamıştım. Bu defteri kapadık Özdilek kişilik olarak iyi bir insan ama kendini çok geliştirmesi gerekir. Şimdiye kadar gittiği takımlardan hep bu ve benzer şeylerden gitmişti.

Sergen ise ateşten bir gömlek ile Galatarasay karşısına çıkacak sezon başından beri evinde mağlubiyet yüzü görmeye biri dışında tüm maçları kazanan takımdan puan alabilirse takımın Sergene olan saygısı ve beklentisi artar. Ancak Ali Turan’ın cezalı oluşu, Filipovic’in sakat olması Selim ve Moke ikilisi ile bizi baş başa bırakacak gibi. Karşı tarafın özellikle evinde aslan kesilmesi topladığı 50 puanın sadece 16 sını dışarda aldığını bizim ise dış sahada sadece 4 puan topladığımız göz önüne alınırsa buradan alınabilecek puan bize her türlü ekstra olur. O yüzden olası bir mağlubiyet tanımadığı takımla bu ülkenin iç sahada en iyisine karşı acımasızlık olur.

Sonuç olarak;

Osmanlıspor; Başakşehir,Beşiktaş,Trabzon ve Fenerbahçe ile henüz oynamadı, üstelik bizimle de Alanya ilede maçları var. Antalyaspor; Fenerbahçe,Trabzon, Başakşehir ile maç yapacak üstelik hem bizimle hemde Alanya ile maçları olacak. Alanyaspor; Başakşehir, Beşiktaş,Galatasaray ile maç yapacaklar, üstelik düşme hattında hem bizimle hem de Osmanlı ve Antalya ile yapacaklar. Biz ise Galatarasay maçında sonra son haftaya kadar sadece kendi rakiplerimiz ile oynayacağız son hafta Fenerbahçe’nin misafiri olacağız. Yani ipler halen bizim elimizde ortada 30 puan var ve biz bunun 18- 20’sini alabilecek güçteyiz olur mu ? zaman gösterecek, çok ama çok zor olacak ama neden olmasın !

Günün sözü; Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir. Bu iş burada bitmez, bırakmayacağız, Düşmeyeceğiz…

 

Nolur bu takımı düşürmeyin!

selmanselimakyuz@hotmail.com

Akhisar’ın geçen hafta, Osmanlı ve Alanya’nın da bu hafta kazanmasından sonra Konyaspor taraftarını haklı olarak büyük bir karamsarlık sarmıştı. Aynı karamsarlığı ben de yaşadım. Benim ümitsiz olmamın sebebi ise rakiplerin kazanmasından çok Konyaspor’un kendi sorunlarıydı. 

Sergen Yalçın’ın maç kazanmasının anahtarı, takım içindeki hizipleşme sorununu çözmesine bağlı ve ben açıkçası korkuyordum. Ancak Galatasaray maçında Eto üzerine bir oyun kurgusuyla sahaya çıkması beni rahatlattı. Adam doğuştan lider bir oyuncu ve Ali Çamdalı’nın ardından takımı toplamanın tek yolu O’na inisiyatif vermekti. Volkan tercihi de bu noktada çok kritikti. Yeteneği ve tecrübesiyle rakibi hep tetikte olmak zorunda bıraktı.  

Bu yerinde tercihin yanısıra İstanbul’da Sergen’in de takıma sinerji kattığı çok açık belliydi. İlk dakikadan itibaren önde oynayan ve gol isteyen Konyaspor, hem istediğini buldu hem de rakibi panik çukuruna itti. Konyaspor’un gol yemesi halinde çökeceğini bilen Yalçın, savunmayı diri tuttu ama gol aramayı da ihmal etmedi. Maçın hakeminin verdiği haksız penaltı da Serkan’ın elleri sayesinde gol hanesine yazılmadı ve Galatasaray’ın hızı kesildi. İlk yarı Konyaspor istediğini aldı. Kontratlardan müthiş pozisyonlar buldular ama belki de maçı ilk yarı bitirecek golü atamadılar. Yine Yeşil Beyazlılar hem skor hem moral olarak devreye önde girmeyi başardı. 

İkinci yarı herşey Konyaspor’un konsantrasyonu ve gücünün yetip yetmeyeceğine bağlıydı. Sahasında geride olan Galatasaray öyle saldırdı ki dayanmak gerçekten zordu. 

Ve tam da beklediğim oldu. Gomis ile bire bir oynayan Moke bir kez pozisyon hatası yaptı ve Gomis affetmedi. Beraberlik golünden sonra Sergen Hoca orta sahanın iyice düştüğünü görüp Volkan’ı oyuna aldı. Takımın direnci biraz daha arttı. Ancak bu kez Mehdi berbat bir görüntü verdi. O kadar kötü top kayıpları yaptı ki takımın resmen el freni oldu. 

O kayıplar, Konyaspor’un aleyhine atak olarak döndü. Sinan Gümüş’ün golü kaçınılmaz sonu ilan etti. 

Konyaspor ligde kalma adına yine belirleyici kendisi olacak. Sergen Yalçın’ın ufak dokunuşlarıyla bu takım 6 maç kazanabilir. Kazanmalı. Lütfen kazanın. İki kupa alınan, Avrupa’ya gidilen sezonda bu takımı, bu şehri lifden düşürmeyin.

Sevinci ve hüznü aynı anda yaşadık

sedater42@gmail.com

İnsanoğlu, sevinci yaşamak isterken bir anda büyük bir hüzne kapılabiliyor.

Geçtiğimiz Çarşamba gecesi Konyalılar olarak sevinci ve hüznü aynı anda yaşadık.

Bir yanda aynı gün meydana gelen iki ayrı olayda toplam 16 şehidimizin büyük üzüntüsü, diğer yanda tarihinde ilk defa Türkiye Kupası şampiyonu olan Konyaspor’umuzun büyük başarısının buruk sevinci…

Böyle anlarda bir tuhaf oluyor insan…

Ne tam olarak sevincini yaşayabiliyor, ne de tam olarak hüzne kapılabiliyor.

Sevinç ve hüzün… Birbirine zıt iki duygu…

Böyle anlarda iki zıt duygu arasında sıkışıp kalıyorsunuz veya sürekli gel git yaşıyorsunuz.

Ne gülebiliyorsunuz, ne ağlayabiliyorsunuz.

Şehitlerimizin cennete uçtuğunu düşünüp teselli oluyoruz.

Evet onlar cennete uçtular.

Çünkü onlar, vatan savunmasının büyük kahramanları...

Ve bu yolda canlarını verdiler.

Peygamberin ağuşunu açarak kucakladığı  aziz şehitler ordusuna dahil oldular.

Allah gani gani rahmet eylesin. Mekânları cennet bahçeleri olsun.  Milletimizin başı sağolsun.

Diğer yandan güzel Konya’mızın güzide takımı Konyaspor adeta tarih yazdı.

Başakşehir gibi güçlü bir takımı saf dışı bırakarak kupa şampiyonu olmak kolay değildi.

Zoru başardı Konyaspor… Ve tüm Konya’ya buruk da olsa büyük bir sevinç yaşattı.

Aykut Kocaman, Başakşehir’e karşı ne yapılması gerekiyorsa tam da onu yaptı.

Taktiği yüzde yüz doğruydu. Futbolcularımız da hocalarının taktiğini aynen uyguladılar.

Görevini yapmayan veya eksik yapan hiç kimse yoktu. Hatta herkes bir kişilik değil iki kişilik oynadı.

Başakşehir’e geçit vermediler. Rahat top oynatmadılar. Her Başakşehirlinin yanında iki Konyasporlu vardı.

Kalecimiz Serkan’ı ayrıca zikretmek gerekiyor. Serkan kalede devleştikçe devleşti. Hem yüzde yüzlük gol pozisyonlarını çıkararak, hem de penaltı kurtararak bu başarıda büyük pay sahibi oldu.

Maçın adamı olan Ömer Ali gerçekten harikaydı.

Tek tek saymaya gerek yok. Hepsi ama hepsi görevlerini tam yaptılar, 120 dakika durup dinlenmeden çalıştılar, koştular, gayret ettiler ve kupayı candan istediler.

Taraftarın hakkını da vermek lâzım.

O kupa Konya’ya gelecek inancıyla binlerce insan, Eskişehir’e kadar giderek maçın son dakikasına kadar destek vermekle görevlerini tam yaptılar.

Şu kadarını söylemem gerekiyor. Tribünlerden atılan maddeler bu güzellik içinde hiç yakışmadı. Keşke olmasaydı.

Konyaspor her yıl ilkleri yaşıyor.

Geçen yıl tarihinde ilk defa Avrupa kupalarına katılmıştı. Bu yıl da tarihinde ilk defa kupa şampiyonu oldu ve yine Avrupa kupalarına doğrudan katılma hakkı kazandı.

Gelecek yıl da tarihinde ilk defa Süper lig şampiyonluğunu kazanır İnşallah…

Konya’mız her güzelliğe lâyık…

Konya’ya bu güzelliği yaşattınız ya, candan yürekten sonsuz şükranlarımız sizlere olsun. Helal olsun size ve emeği geçen herkese…

Başkan başta olmak üzere tüm yönetime, Aykut hocaya ve tüm teknik heyete, fedakâr futbolcularımıza ve taraftara sonsuz teşekkürler, sonsuz tebrikler.

Güzel Konya’mıza hayırlı olsun.

Beylerbeyi Sarayı’nda Kokulu Manolyalar, Beykoz Çayırı ve Midilli Ali Reis…

30 Ağustos 2015 tarihinde öğle saatlerine doğru evden çıkıp Beylerbeyi Sarayı’na gittik. Amacımız daha önce birkaç kez girip gezdiğimiz bu muhteşem yapının bahçesini bir kez daha dolaşmak ve oradaki büyük çiçekli manolyaların fotoğraflarını çekmekti. Bunlardan birisi 180 yaşını geçmiş ve anıt hüviyetine kavuşmuştu. Gövde çapı 1,5 metreye, boyu 14 metreye ulaşan bu tarihi yadigâr, yanındaki benzer ağaçlar arasında hemen fark ediliyor, güzelliği ile göz dolduruyordu. Sultan Abdülaziz’in emriyle inşa edilmiş Beylerbeyi Sarayı’nın yapımından 25-30 yıl kadar önce dikilmiş ve bugüne kadar mevsiminde tabaklar gibi açtığı şahane çiçekleriyle tüm çevreye kokusunu yaymıştı. Onun ve civarındaki bambuların fotoğraflarını çekerken bir zamanlar burada ikamete mecbur bırakılmış cennetmekân II. Abdülhamid Han’ı düşünmekten kendimizi alamadık. Herhalde o büyük Sultan da burada geçirdiği acılı yıllar içinde sarayın bahçesine çıkmış, bu ağaçlar altına oturarak memleketinin geleceğini düşünmüştü. Belki de kendisini teselli eden tek şey şu güzelim ağaçların parlak yaprakları, büyük çiçeklerinin saldığı nefis kokulardı.

Manolya ağaçları daha çok rüzgârlı yerlerde yetişen ve yaz-kış yapraklarını dökmeyen ağaçlarmış. Yetiştirilmeleri hayli zor olmakla beraber yerlerini beğendikleri takdirde yavaş yavaş boy atmakta, bazıları 25-30 metre kadar büyümekteymiş. İstanbul’un tarihi ağaçları arasında ayrı yerleri olan bu güzel bitkileri Boğaz’ın birçok yerinde görmek mümkündür.

Biz bir süre saray bahçesinde gezindikten sonra buradan ayrılıp Çengelköy’e geldik. Fotoğraflarını çekmek istediğimiz birçok güzel ağacı bulduktan sonra Beykoz’a doğru yola devam ettik. Yolun sağ ve solundaki bazı parklar içindeki büyük ağaçları ve çeşme önündeki kadim çınarları görüp inceledikten sonra Beykoz Çayırı denilen ve şimdi halkın piknik yaptığı geniş düzlüğe geldik. Burada sağa sola serpilmiş pek büyük çınarlar vardı. Bunların bir kısmı içleri boşalmış devasa ağaçlardı ve gerçekten pek görkemli görünüyorlardı. Bazılarının etrafı demir şebekelerle çevrilmiş, koruma altına alınmıştı. Demek ki belediye ilgilileri ağaçlara bakım yapıyor, ilaçlıyor, budama işlemleri gerçekleştirerek daha uzun yıllar ayakta kalmalarını sağlamaya çalışıyorlardı.

Anadolu Kavağı’ndaki anıt ağaçları görmek için yola devam ettik. Pazar günü olduğu için bir kısım İstanbullu yol kenarını doldurmuş, denize giriyor, çay demliyor, mangal yakıp piknik yapıyordu. Midilli Ali Reis Camii kenarındaki devasa Ali Reis Çınarının fotoğraflarını çektim. Öyle daracık yolun ucunda, inanılmaz büyüklükteki gövdesiyle kaldırım döşeli yola uzanmış duruyor, tek karede fotoğrafını çekmek mümkün görünmüyordu. Yanına konulmuş tanıtım levhasında çapının 216 cm,  tepe çapının ise 28,5 metre olduğu yazılıydı.  Civarda belki kendisinden daha büyük bir başka çınar olduğunu öğrenmiş ve hemen yanına koşmuştuk. Bu ağaç yarısı yere yıkılmış dev Ayazma Çınarıydı ve gövde çapı 181 cm olmasına rağmen tepe çapı 34,5 metreye ulaşmaktaydı. Tabelasında yazıldığına göre bu koca devin boyu da 33 metreyi geçmişti.

Bir süre daha civarı dolaşıp çeşitli fotoğraflar çektikten ve böylece akşama kavuştuktan sonra “İnşallah her şey hayırla sonuçlanır…” diyerek Beykoz’dan Üsküdar’a döndük.

İstanbul’da seyrine gidilecek o kadar anıt ağaç var ki, onları teker teker anlatmaya kalkmak mümkün değildir. Bir kısmı Bizans döneminden kalma bu kadim ağaçlar, görenleri şaşkına çeviren muhteşem devler gibi zamana meydan okuyarak bugünlere gelmişlerdir. Sadece Topkapı Sarayı bahçesindeki ağaçlar bile ayrı bir kitap doldurabilir. Burada Gülhane Parkı önündeki devasa çınarı ve yine parkın içindeki anıt ağaçları da zikretmek gerek. Şehzâdebaşı, Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Camii bahçelerindeki ağaçlar ise ayrı bir âlem…

Belki bir fırsat bulur Fenerbahçe Parkı içindeki iki anıt servi ile bir sakız ağacını, Çamlıca’daki “Aşıklar Ağacı”nı ve Sarıyer’de, Emirgan Korusu içinde bulunan 200 yaşını çoktan geçmiş Gümüşî Ihlamur’u seyre gidersiniz. Ah şu İstanbul’da görülmeye değer daha nice Çitlembik, Akdeniz Servisi, Fıstık Çamı, Doğu ve Londra Çınarları, Dişbudak,  Kestane ve Ihlamur ağaçları vardır. Her biri başka koku, başka neşe vermekte ve elbette her biri kendi kaderine doğru yürüyüp gitmekte…

BAĞİLİK ve FETÖ

csancar55@hotmail.com   

Bağilik meşru, müesseseye adli ve idari sisteme karşı isyan etmektir. Devletin istikrarını bozan bu kalkışma hareketi her türlü güveni sarsar,huzuru yok eder. En tehlikeli olanı da devleti böler, parçalar veya işgale maruz bırakır. Tarih buna şahittir. Bundan dolayı İslama göre BAĞİLİK büyük bir suç kabul edilmiştir. Maide suresi  otuzüçüncü ayette Yüce Allah şöyle buyuruyor: " Allah ve Resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Onlar için ahirette de büyük azap vardır."

Yine  BAĞİLİĞİN toplumda açacağı büyük yarayı dikkate alan Rasulullah s.a.v, " Habeşli siyah bir köle de olsa, âmirinize itaat edin!" [Buhari] " buyurması, itaatsizliğin en çirkin yüzü olan BAĞİLİĞİN ne kadar tehlikeli olduğunu vurgulamıştır.

Durum böyle olunca FETÖ' nün geçirdiği dönemleri bu bilgiler ışığında ele almamız gerekir.

Birinci dönem Fetö: Bu dönemde Fetö bir hizmet hareketidir. Eğitim ve öğretimi hedef alan bu hareket genellikle milletin ve devletin teveccühünü kazanmıştır. Dünyanın birçok yerinde de aynı durumdaydı. Ona verilen maddi ve manevi desteği inkar edemeyiz. Çünkü Fetö bu dönemde iyilik ekiyor ve iyilik biçiyordu. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi " Biz zahire göre hükmederiz. Gizlilikleri Allah bilir." Anlayışıyla hareket eden fedakar insanlar bu örgüte sahip çıkmıştır. Her ne kadar bu dönemde gördüğümüz bazı olumsuzluklar olmuşsa da; görmezlikten değil de, bu gün için şartlar bunu gerektirir diyerek olumsuzlukları geçiştirdiğimiz olmuştur. Allah bizi affetsin.

İkinci dönem Fetö: Bu dönemde maddiyata önem verilmiştir. Fedakarca koşturan fakat para veremeyen veya az para verenler arkaya itilmiş; fazla para verenlere, bürokraside sözü geçenlere önem verilmiştir. Durum böyle olunca haram-helal ölçüleri zedelenmiş, meşru olan hedefe gayri meşru yollarla varma yoluna gidilmeye başlanmıştır. Bu dönemde keyfiyet bozulmuş, kemiyet kabardıkça şımarıklık artmıştır. Böylece iyilik ekme ve kötülük biçme hareketi, hizmet hareketi yerine geçmiştir.

Üçüncü dönem Fetö: " Hayır, insan kendini yeterli gördüğü için mutlaka azgınlık eder." (Alak 6-7) ayeti kerimede buyurulduğu gibi BAĞİLİK dönemi başlamıştır. Kırk senedir yetiştirilen hizmet nesli menfaat nesline, altın nesil kömür nesline dönüşmüştür. Hizmet saiki ile kendilerine verilen her türlü emanete ihanet etmiştir. Kimi himmete, kimi makama, kimi de namusu hükmündeki silahına ihanet etmiştir. Devletine baş kaldıran bu BAĞİLER artık kafirlerle işbirliği yapmayı tercih etmiştir. Üstelik Pensilvanyadaki BAĞİ, müntesiplerine " imanınız varsa dayanacaksınız" diyerek onları devletlerine karşı kışkırtmaya devam etmektedir. Biz de diyoruz ki " İmanınız varsa tevbe edin ve devletinize sahip çıkın! "

Biz bu fitne döneminde meydana gelmiş mağduriyetlerden bahsetmeyeceğiz. Çünkü başta cumhurbaşkanımız olmak üzere sorumlu devlet ricali, at ve it izini birbirlerinden ayırmaya çalışmaktadırlar.Münafıklığın olmadığı, doğruluk ve samimiyetin olduğu yerde yanlışlıkların düzeltileceğine inancımız tamdır. Buna rağmen bazı mağduriyetler olursa bu istisnalar kaideyi bozmaz. Ama ne acıdır ki; Nisa suresi 135  "  Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayan, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır." Ayeti kerimesine rağmen yalanı kendine prensip edinen bu örgüt, Fetönün emirleri doğrultusunda hareket ederek devlete meydan okumaya devam etmektedir. Durum böyle olunca adalet ya tam olarak tahakkuk etmemekte veya gecikmektedir. Bunun da tek sorumlusu Pensilvanyadaki BAĞİ ve onun emirlerini bir vahi gibi telakki eden gafillerdir.

Çözüm:

1- Darbe emrini veren ve darbeye fiilen iştirak edenlerin idam edilmesi,

2- Fetönün bir terör örgütü olduğunu kabül edenlerin cümlesinin şartlı affedilmesi,

3- İkinci madde kapsamında olupta emekliliği hakkedenlerin emekliliğe ayırılması, diğerlerinin pasif görevlere atanması,

4- Herşeye rağmen Fetönün halen bir hizmet hareketi olduğunu söyleyenlerin cezalandırılması,

5- Yurt dışına kaçanlara bir ay süre verilerek beklenmesi, geldiklerinde yukarıdaki maddelere göre muamele edilmesi, gelmediklerinde de vatandaşlıktan çıkarılması,

   Bütün bunlara rağmen herşey halledilmez. Ancak bütünü elde edilemeyen şeyin tümü terkedilmemelidir.

   Fetö ve benzer terör örgütleri Türkiyeni gücünü yok etmeye çalışmaktadır. Bu piyonlarla mücadelemiz şüphesiz aktif olmalıdır. Onlara destek veren devletleri unutmamalıyız. " Ayıdan post gavurdan dost olmaz " sözü boşa söylenmemiştir. Nükleer silah dahil her türlü silahla silahlanmamız Yüce Allahın emri olduğu bilinmelidir. Nitekim Enfal suresi altmışıncı ayette şöyle buyuruyor: " Onlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet ve savaş atları hazırlayın. Onlarla Allah’ın düşmanını, sizin düşmanınızı ve bunlardan başka sizin bilmediğiniz fakat Allah’ın bildiği diğer düşmanları korkutursunuz. Allah yolunda her ne harcarsanız karşılığı size tam olarak ödenir. Size zulmedilmez."  Ogün için at bugün için uçak, füze, tank vs.

   Ümmetin güven ve istikrarı Türkiyenin güven ve istikrarına bağlı olduğunu söylersek mübalağa etmiş olmayız. Zira İslam ülkelerinin bir bölümünü işgal ettiler. Bir bölümünü parçaladılar. Diğer bir kısmının başına diktatörler dikerek esaret altına aldılar. Türkiye ben size teslim olmayacağım deyince kıyametler koptuğunun farkında olmamak safdillik olur.

GÜÇLÜ VE ADİL BİR TÜRKİYE temennisiyle ALLAH'a emanet olunuz.

 

Yard.doç.dr. CEMALETTİN SANCAR

 

Şeytanın en çok sevdiği...

cmpasli@gmail.com

(‘Güncelleme’ konusu üzerine)

Küçükken evde av tüfeğini elime aldığımda büyüklerim:

--‘’Bırak onu evladım çok tehlikeli’’ dediklerinde,

--‘’Ama tüfek boş, içinde mermi yok ki! Cevabını verirdim, onlar:

--‘’Olsun şeytan doldurur’’ dediklerini hatırlıyorum.

Aslında ‘’Anadolu İrfanı’’ ile cevap veren büyüklerim çok önemli bir gerçeğe dikkat çekiyorlar ve beynime, kalbime, vicdanıma o gerçeği nakşediyorlardı.

Evet şeytanın  işinin özü  boşluk doldurmaktı.

Emaneti yüklenen ve akıl ve nefisle imtihan için dünyaya indirilen insana büluğ çağından itibaren tüm zaman ve mekanları nasıl dolduracağına dair bilgiler kitaplar elçiler ve alimler tarafından sunulmuştur.

Tırnak kesme adabından, devlet yönetimine, mikrodan makroya tüm insanın muhatap olacağı meseleler ayrıntılarıyla insanın önüne konulmuştur.

Nerede bu hazine sesini duyar gibiyim.

Yüce Yaratıcının rehberliğinde elçisi Mekke ve Medine’de kıyamete kadar tüm insanlığın saadetini temin edecek , dertlerine derman olacak ‘’kök hücreleri’’ üretmiş ve Ümranımızın kalbi Medine soğuk hava deposunda bize miras olarak bırakmıştır.

Bize düşen Ümranın kalbi Medine  ile bağlantı  kurmak ve bağlantı kurduğumuz damarların her daim açık olduğundan emin olmaktır.

Sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel v.b. meselelerimizin çözümünde kalbe ulaşıp ‘’kök hücre’’yi temin ederek olayı çözme kabiliyetine sahip olmamız gerekiyor.

 (Sosyal, siyasi, hukuki, kültürel problemlerimiz için ‘kök hücre kaynağımız’ var mı? http://www.cemilpasli.com/?option=com_content&catid=9&id=850&view=article&Itemid=1&font-size=smaller )

Kalbe ulaştığımızda elde ettiğimiz ‘’kök hücre’’ler ilaçların içerisindeki ‘’etken madde’’ gibi.

Nasıl ki ağrı kesici veya aynı hedefe yönelik ilaçların etken maddesi genel de aynı iken sunumda şekli(draje, tablet, şurup, serum, fitil, ampül v.b.) , dozu farklılık arz ediyor.

Peygamberimizin Kur’an ışığında üretip bizlere emanet ettiği ‘’kök hücre’’nin her çağa uygun sunuma kavuşturulması gerekiyor.

Onun çağımız için uygun sunum formatına kavuşturulmasına ‘’güncelleme’’ diyoruz.

%90 ahkam zaten hiç değişmiyor.

%10 hükmünde sunum ve uygulama kısmını içeren içtihat/yoruma açık kısmının sürekli ‘’güncellenmeye’’ ihtiyacı vardır.

‘’Allah inovasyon(muharrif) yapan kulunu sever=(İnnelAllaheyuhibbulmuharrif)’’ sözüyle bu güncellemenin zorunluluğuna işaret ediyor Allah Elçisi.

Yazımızın başında ifade ettiğimiz üzere insan vahyin ışığında aklını kullanarak hayatının mikro/makro tüm zaman ve mekanlarını olumlu işlerle doldurmalı.

Doldurmadığı veya boş bıraktığı tüm zaman ve mekanların şeytan tarafından doldurulacağından hiç şüphesi olmasın.

Bugün Cumhurbaşkanımızın ‘’güncelleme’’ başlığıyla dile getirdiği konuların temeli uzun süredir bıraktığımız boşlukların ehil olmayan insanlarca doldurulması ve önümüze ağır faturalar olarak çıkmasından başka bir şey değildir.

FETÖ/PDY boşluk doldurarak ilerlemiş ve olay 15 Temmuza kadar gelmiştir.

Peki 15 Temmuzların tekrarlanma ihtimali var mı?

Boşluklar doldurulmazsa %1000 evet, evet, evet: 15 Temmuzun tekrarlanma ihtimali var mı? http://www.cemilpasli.com/?option=com_content&catid=4&id=847&view=article&Itemid=7&font-size=smaller

Eşya boşluk kabul etmez dostlar.

İmtihan ringinde şeytanla karşı karşıya son nefese kadar mücadele etmek zorundayız.

O daima uyanık, atik ve zeki.

Gardımız düştüğü anda kroşe, aparkat, direk yumrukları yememiz kaçınılmaz.

Hatta –Allah Korusun- nakavta kadar gider bu iş.

Bu sebeple herkes kendi aleminden başlamak üzere ‘’güncelleme=uptade’’ işine başlasın, siyasiler ve devlet adamlarımız, Yerel Yöneticilerimiz, STK Başkanlarımız kurumlarını güncellesin.

2023, 2051, 2071 hedeflerini esas alarak kendilerini ve kurumlarını hazırlasınlar.

Kendi ‘’güncelleme’’ çabam daha önemli ve uhdemde kalmak şartıyla, ülkemle ilgili de ‘’güncelleme’’ önerilerimi siz okuyucularımla paylaşıyorum.

YENİ TÜRKİYE İÇİN SATIR BAŞLARI: http://www.cemilpasli.com/siyaset/yeni-turkiye-icin-satir-baslari

Haydi! Hep birlikte Milli Seferberlik ilan edelim.

Hazır bahar da gelmişken ,kainat gibi bizde yeniden dirilelim.

Kendimizi, ailemizi, çevremizi, şehrimizi ve ülkemizi güncelleyelim.

Önce kendini, sonra aileni, sonra çevreni fethet. İstanbul arkadan gelir.

Âsım'ın nesli Anadolu Mektebi

kazim_ozturk2016@mynet.com

Gençliğe laf edenler; “onlar adam olmaz, vatanı bunlara nasıl teslim edeceğiz?” diye hayıflananlar, boşuna üzülüp, kendilerini parçalıyor. Hiç umutsuz olmasınlar. Gençliğin dinamizmini, Çanakkale’de gördüğümüz gibi, aynen15 Temmuz’da da gördük. Hem de kanınıyla, erkeğiyle, köylüsü, kentlisiyle…

“Anadolu mektebi” adıyla; şuurlu, akıllı, gönül rahatlığıyla, gözü kapalı vatanı teslim edebileceğimiz gençlik var karşımızda. Yurdumuzun çeşitli yerinde; kendi yazarlarımızı, milli duruşumuzu yansıtan aydınlarımızı, bizi biz yapan değerlerimizi, gençlere, bilmeyenlere aktarmak için seferber olmuşlardır. Anadolu’yu adım adım gezidikleri gibi yurt dışına da şuur taşıyorlar!

Anadolu Mektebi mensubu her genç, inancıyla, vakarıyla, kendini kültür ve edebiyata vakfetmiştir. Her birisi, ciltler dolusu kitap yazacak kadar birikimlidir. TYB Konya Şubesi, her zaman olduğu gibi bu hafta da, Anadolu Mektebi öğrencilerini konuk etti. Hepsi Lise öğrencisi, hepsinin gözlerinden; “bu vatana borcum var, gecemi gündüzüme katacak, bana düşen görevimi eksiksiz ve aksaksız biçimde yerine getireceğim” mesajlarını okuduğum şuurlu gençleri karşımda görünce kendi gençliğim aklıma geldi. Eğer okuduğum okulda, öğretmenlerimiz bize, milli, manev değerleri anlatmasaydı, vatan, Kur’an, Allah, Peygamber sevgisi tattırmasaydı bizler bugün, Anadolu Mektebi gençliğini rüyamızda görürdük.  

Ülkemizin önü açık. İnsanımız, gençliğimiz şuurlu. Kurtuluş savaşındaki Şerife bacılar, nene hatunlar, kara Fatmalar… gibi niceleri var bu toprakta! Bu vatan toprağına namahrem eli değemeyecek. Anadolu mektebi projesini başlatanlara, bu işte emeği olanlara, ter dökenlere, gayret edenlere en samimi duygularımı belirtir, şükranlarımı sunarım.

Âsım'ın Nesli

Dimdik ayakta, Âkif'in düşündüğü "Âsım'ın nesli",

Ezelden, ebede susmayacak Hakkın ilahi sesi!

"Anadolu Mektebi" gençlere şuur veriyor,

Her bir gencimiz bizlere gurur veriyor!

"Âsım'ın nesli" bir sembol, dünden yarına,

Adım adım, dalga dalga yayılıyor her yana!

 

İdeal Gençlik!

Bir grup gençlik gördüm bugün camide,

Hepsinde heyecan, hepsinde tebessüm,

Huşu içinde namaz kılıyor, hepsi nadide!

İdeal gençlik, boydan boya edeb timsali,

“Âsım’ın nesli”  bunlar, Âkif misali!

El bağlıyor, kıyama duruyor,

Kıraat ediyor, tefekküre eriyor,

İlahi mesajla huzura varıyor,

İşte bu, gönüllere inşirah veriyor!

Namazı camide bırakmıyorlar,

Gönül almaktan, selamdan bıkmıyorlar,

Rahman’a söz vermiş, harama bakmıyorlar,

Nefislerine hakim, yasağa akmıyorlar.

 

Elhamsız Geçilmez


Bu vatan toprağı kutsaldır elhamsız geçilmez,

Binlerce şehit var altında, ilhamsız geçilmez,

Her maşukunda aşk var, gamsız geçilmez,

Taşların altında mucize yatar, Allahsız geçilmez.

Erenler diyarı Anadolu, kelamsız geçilmez,

Şehitler yurdundan selamsız geçilmez.

Dedemden dinlediklerim

OZAN GÖZÜYLE

OZAN SÖZÜYLE

 

ataroglumehmet@hotmail.com

Sevgili dostlar Çanakkale adı geçti mi veya her yıl Çanakkale zaferimizin yıl dönümü geldi mi her iki dedem aklıma gelir. Allah her ikisini de gani gani rahmet eylesin. İkisi de Çanakkale de gazilik şerefine ermiş kişilerdi.

Babadan dedem olan Mehmet dedem her iki balkan savaşlarından sonra Çanakkale’ye gitmiş orada sağ şakağından giren kurşunla sol gözünü kaybetmiş, tedaviden sonra malulen memleketine gönderilmiş.1959 yılında kucağında beni severken bir anda kollarına gelen bir ağrıyla kıvranmaya başlamış ve çok geçmeden hayata gözlerini kapamış. Mehmet dedemin ancak resmini görmek nasip oldu.

Anamdan dedem olan Hüseyin dedem ile uzun yaşadığından dolayı çok yıllar beraber olduk. Ben köyde olmadığım için benim tatil günlerimi dört gözle beklerdi. Çünkü ben köye tatile gelince dedeme bol kitap okurdum. Kendisi yeni yazıyı okumasını bilmezdi.

Bu arada bol bol da sohbet eder kendisine askerlik hatıralarını anlattırırdım. Hüseyin dedem de her iki Balkan savaşlarına katılmış, Çanakkale’de topçu çavuşuymuş. Çanakkale’den sonra istiklal savaşımızın bütün süresince savaşmış. I. Ve II. İnönü, Sakarya, Büyük Taarruz derken oğlum Yunanı denize döktük öyle döndük derdi. Köyümüzdeki Her Milli bayramlarda mutlaka dedeme hatıralarını anlattırırlardı.

Dedem için anlatması çok zordu. Kırk yıl köyümüzün imamlığını yapan dedem savaş hatıralarını anlatmaya geldi mi çook zor başlardı anlatmaya. Beş on dakika ağlamadan yani boşalmadan başlayamazdı. Onu dinlemekte çok zordu. Dinleyenlerde ağlamadan duramazlardı.

Oğlum derdi Çanakkale savaşını anlatmak çok zor, orada yaşananlar ne kelama sığar ne de kaleme derdi. Dedemin anlatamadıklarını ben size nasıl anlatacağım da zaten dostlar sadece bizimkisi hatırlama ve dualar gönderme olacak.

Dedem derdi ki oğlum, biz koskoca bir Osmanlı iken bizim beslediğimiz milletlerin bize azgın köpekler gibi saldırışı akıl alır şeyler değil, kendisinin de manevi ilminin olması sebebiyle bunun mutlaka batınında(gizlisinde) bir sebebi olmalı derdi. Ve Allah bu asil milleti, öncesindeki islama yaptığı hizmetler hatırına tarihten sildirmedi ama çok süründürdü derdi.

Dedemin bu sözleri benimde yaşım büyüdükçe (yani lise son yıllarımda ve üniversitenin ilk yıllarında) aklımı iyiden iyiye kurcalar olmuştu. Konyamızın Mevlana yanındaki büyük mezarlığı ziyaretimde ayrıca bazı şehirlerin mezarlıklarında üçler, yediler diye toplu mezarlar görüyordum ve bunların da manevi meclisler olduklarını duyuyor ve inanıyordum.

Diyordum ki demek her şey Allahın izni ve iradesince manevi meclislerde konuşuluyor, planlanıyor, tartışılıyor. Bizler sadece zahirdeki olayları seyrediyoruz diyordum.

Dedemin, Çanakkale ve diğer cephelerde verdiğimiz I. Cihan harbinin hakkındaki gizlideki sebepleri neydi ki diye düşüncelerime en sonunda cevap bulmuştum. Bu cevabı dedemin sağlığında da kendisine okuduğum zaman çok rahatlamıştı.

Sizde merak ediyorsunuz değilmi dostlar. Biraz sonra size de aktaracağım. Haydi, sizde okuyun bakayım Bediüzzaman’ın manevi meclisteki müşaveresini.

“1335(1919) senesi Eylül'ünde, dehrin hadisatının verdiği yeisle, şiddetle muztarip idim. Şu kesif zulmet içinde bir nur arıyordum. Mânen rüya olan yakazada bulamadım. Hakikaten yakaza olan rüya-yı sâdıkada bir ziya gördüm. Tafsilâtı terk ile, yalnız bana söylettirilmiş noktaları kaydedeceğim. Şöyle ki:

Bir Cuma gecesinde nevm ile âlem-i misale girdim. Biri geldi, dedi:

"Mukadderat-ı İslâm için teşekkül eden bir meclis-i muhteşem seni istiyor."

Gittim, gördüm ki, münevver, emsalini dünyada görmediğim, Selef-i Salihînden ve a'sârın meb'uslarından her asrın meb'usları içinde bulunur bir meclis gördüm. Hicap edip kapıda durdum. Onlardan bir zat dedi ki:

"Ey felâket, helâket asrının adamı, senin de reyin var. Fikrini beyan et."

Ayakta durup dedim:

"Sorun, cevap vereyim."

Biri dedi: "Bu mağlûbiyetin neticesi ne olacak; galibiyette ne olurdu?"

Dedim: "Musibet şerr-i mahz olmadığı için, bazan saadette felâket olduğu gibi, felâketten dahi saadet çıkar. Eskiden beri i'lâ-yı kelimetullah ve beka-yı istiklâliyet-i İslâm için, farz-ı kifaye-i cihadı deruhte ile kendini yekvücut olan âlem-i İslâma fedaya vazifedar ve hilâfete bayraktar görmüş olan bu devlet-i İslâmiyenin felâketi, âlem-i İslâmın saadet-i müstakbelesiyle telâfi edilecektir. Zira, şu musibet, maye-i hayatımız ve âb-ı hayatımız olan uhuvvet-i İslâmiyenin inkişaf ve ihtizazını hârikulâde tacil etti. Biz incinirken âlem-i İslâm ağlıyor. Avrupa ziyade incitse, bağıracaktır. Şayet ölsek, yirmi öleceğiz, üç yüz dirileceğiz. Harikalar asrındayız. İki-üç sene mevtten sonra meydanda dirilenler var. Biz bu mağlûbiyetle bir saadet-i âcile-i muvakkate kaybettik. Fakat bir saadeti âcile-i müstemirre bizi bekliyor.

Pek cüz'î ve mütehavvil ve mahdut olan hâli, geniş istikballe mübadele eden kazanır."

Birden meclis tarafından denildi: "İzah et."

Dedim: "Devletler, milletler muharebesi, tabakat-ı beşer muharebesine terk-i mevki ediyor. Zira beşer esir olmak istemediği gibi, ecîr olmak da istemez. Galip olsaydık, hasmımız ve düşmanımız elindeki cereyan-ı müstebidaneye, belki daha şedîdâne kapılacak idik. Halbuki o cereyan hem zalimâne, hem tabiat-ı âlem-i İslâma münâfi, hem ehl-i imânın ekseriyet-i mutlakasının menfaatine mübayin, hem ömrü kısa, parçalanmaya namzettir. Eğer ona yapışsaydık, âlem-i İslâmı fıtratına, tabiatına muhalif bir yola sürükleyecektik. Şu medeniyet-i habise ki, biz ondan yalnız zarar gördük. Ve nazar-ı şeriatta merdud ve seyyiatı hasenatına galebe ettiğinden, maslahat-ı beşer fetvasıyla mensuh ve intibah-ı beşerle mahkûm-u inkıraz, sefih, mütemerrid, gaddar, mânen vahşî bir medeniyetin himayesini Asya'da deruhte edecektik."

Dediler: "Evet, ümitvar olunuz. Şu istikbal inkılâbı içinde, en yüksek gür sada İslâmın sadası olacaktır!"

Tekrar biri sordu: "Musibet, cinayetin neticesi, mükâfatın mukaddemesidir. Hangi fiilinizle kadere fetva verdirdiniz ki, şu musibetle hükmetti? Musibet-i âmme ekseriyetin hatâsına terettüp eder. Hazırda mükâfatınız nedir?"

Dedim: "Mukaddemesi üç mühim erkân-ı İslâmiyedeki ihmalimizdir: salât, savm, zekât.

"Zira, yirmi dört saatten yalnız bir saati, beş namaz için Hâlık Teâlâ bizden istedi. Tembellik ettik; beş sene yirmi dört saat talim, meşakkat, tahrikle bir nevi namaz kıldırdı. Hem senede yalnız bir ay oruç için nefsimizden istedi. Nefsimize acıdık; kefâreten beş sene oruç tutturdu. Ondan, kırktan yalnız biri, ihsan ettiği maldan zekât istedi. Buhl ettik, zulmettik, O da bizden müterakim zekâtı aldı. El cezâu mincinsi'l-ameli

"Mükâfat-ı hâzıramız ise: Fâsık, günahkâr bir milletten, humsu olan dört milyonu velâyet derecesine çıkardı; gazilik, şehadetlik verdi. Müşterek hatâdan neşet eden müşterek musibet, mâzi günahını sildi."

Yine biri dedi: "Bir âmir, hatayla felâkete atmışsa?"

Dedim: "Musibetzede mükâfat ister. Ya âmir-i hatâdarın hasenatı verilecektir; o ise hiç hükmünde. Veya hazine-i gayp verecektir. Hazine-i gaybda böyle işlerdeki mükâfatı ise, derece-i şehadet ve gaziliktir."

Baktım, meclis istihsan etti. Heyecanımdan uyandım. Terli, elpençe yatakta oturmuş, kendimi buldum. O gece böyle geçti.

Dostlar Çanakalenin, Kafkasya’nın, Yemenin, İstiklal savaşımızın tüm şehit ve gazilerini rahmetle anarken onlara dualar gönderelim onlara layık evlatlar olmaya çalışalım.

Şairimiz üstat Mehmet Akif’in dediği gibi “Allah bir daha İstiklal marşı yazdırmasın” diyerek âcizane dedemden dinlediklerimi sizlere bir şiirle aktarmak istiyorum.

ZAFERİN ARDINDAN

Dedemden dinledim canlı destanın,

“Çanakkale şanlı yer oğul.” dedi.

Özünden, hemi de canı gönülden,

“Kulağını bana ver oğul.” dedi.

 

Değişmişti tüm dünyanın havası,

Aslında bu haçla hilâl davası,

Yad’a yurt olmadı Türkün yuvası,

“Göğsümüz bir kale, sur oğul.” dedi.

 

Körpe kuzusuyduk Anadolu’nun,

Bir sınav yeriydi Allah kulunun,

Mükâfatı Cennet, cihat yolunun,

“İki yüz elli bin er oğul.” dedi.

 

Yabancı derdime olur mu hekim,

Küfür bir millettir kim olursa kim,

Bakın tarih gösterdi ya nitekim

“Düşün, biraz kafa yor oğul.” dedi.

 

Silahımız azdı, mermimiz dardı,

Yeşil sarıklılar orada vardı,

Milletin imanı yurdu kurtardı,

“Kaybetmek bizlere ar oğul.” dedi.

 

Cihan savaşının başlangıcıydı,

İman davasının dibi ucuydu,

Aslında bizlerin gizli suçuydu,

“Sonra güle döndü har oğul.” dedi.

 

Bir avuç askerin işi değildi,

Hakikattı, asla düşü değildi,

Tabi ki Bedir’in eşi değildi,

“Ama benzerliği var oğul.” dedi.

 

Boğazın suları al kana döndü,

Bizim için ölüm kalım bir gündü,

Bu zaferle melekler de öğündü,

“İlâhî kudreti gör oğul.” dedi.

 

Bin dokuz yüz on beş, şimdiyse doksan,

Yetmiş beş seneye dönüp bir baksan,

Bedenimiz var ya, ruhumuz noksan,

“Bunun sebebini sor oğul.” dedi.

 

Neden verdik bu savaşı ne varsa?

Gözünü oyardık kim yan bakarsa,

Gülle kalkan yerde, kadeh kalkarsa,

“Bir daha kazanmak zor oğul.” dedi.

 

Ne çabucak, hemen unutuverdik,

Cana kast edenin koynuna girdik,

Silahla kazandık, gönülle verdik,

“Müslüman’ı gördük hor oğul.” dedi.

 

Ataroğlu’m nesil saptı yüzlendi,

Atayın kemiği yerde sızlandı,

Milletimin gücü nerde gizlendi?

“Kuran’a gizlenmiş sır oğul.” dedi.

Hainlere mektup

yucelkemendi@gmail.com

EY HAİNLER VE ONUN SATILMIŞ UŞAKLARI;

Terörle mücadele bir ruhtur. Bir manadır. Bir idealdir.

Anla artık bunu.

Terörle mücadeledeki ruh nedir bilirmisin?

Tarihtir, Vatandır dersem. Anlarmısın.

Peki, Vatan nedir? Vatan bizim için Bayraktır. Sancaktır.

Bizim için Bayrak nedir  Bilirmisin?. Sancak nedir Bilirmisin?.

Sen bilmezsin,sen anlamazsın. Çünkü sen uşaksın.

Onun için ben söyleyeyim. Hilaldir,Yıldızdır.

TERÖRLE  MÜCADELE  BİZİM İÇİN İSLAM’DIR, ZAFERDİR, BAYRAKTIR.

Bir hilal uğruna, ay parçası MEHMETLERİN canını yok saymasıdır.

Hilal nedir? Hilal bizim için, İslam’dır. Yıldız nedir? Yıldız Zaferdir.

Bayrak nedir? Bayrak Şehiddir.

Şehid nedir? Şehit Feda oluştur. Şehadettir.

Şehadet nedir? Feda oluşun anlamı nedir?

Can adayıştır. Allah’a cennet karşılığında canı satmaktır. Canı Allah için vermektir.

ALLAH’TAN BAŞKA HİÇBİR ŞEYE BOYUN EĞMEME İRADESİDİR.

Allah için ne demektir? İla-yı kelimetullah demektir. Allah’ın isminin en yüce olduğunu haykırmaktır.

İla-yı kelimetullah ne demektir?

İnsanın ne için yaratıldığını idrak demektir.  İnsanın mükerrem varlık olabilmesi davası demektir. Erdem demektir. İnsanlığın Hazreti Muhammed (s.a.v.) gibi güzel insan olması demektir.

Terörle mücadele bir ruhtur, bir manadır, bir idealdir. Canı Allah için feda edebilme ruhudur. Vatandan yola çıkıp Muhammedî ahlâka gelmek demektir. Vatanın İslam karakterinin korunması demektir. SİYONİST ZİHNİYET  gelip vatanın Müslüman karakterini bozmasın demektir.

Terörle mücadele Hürriyettir. Allah’tan başka hiçbir varlığa boyun eğmeme iradesidir.

Terörle mücadele topyekun bir direniştir. Milletin korunması için canını feda edebileceği değerler uğruna Anadolu Müslüman halkımızın çocuklarını dualarla  cepheye göndermesidir.

TERÖRLE MÜCADELE  ANALARIN DUASIDIR

Terörle mücadele diriliktir. Şehit  diriliğin destanıdır. Her şehitle bin kere dirilmenin destanıdır. Anaların duasıdır Terörle mücadele Rabbin emanetine verilmiş, “Ya şehid ol ya gazi” diye uğurlanmış, evlatların boyunlarına takılmış gurur vesikasıdır.

Eşlerin hasretidir, yavukluların elini yüreğine basmasıdır, evlatların yetimliğidir.

Ve bütün bunlara vatan için, bayrak için, Kur’an için, İslam için ila-yı kelimetullah için katlanılmasıdır. Bir Hilâl uğrunadır.

Terörle mücadele ümmettir. Bir yandan çalınan ümmettir, bir yandan çalınamayanı ile İslam vatanı için canını ortaya koyan ümmettir.

Terörle mücadele Çanakkale'dir, Yemen'dir, Trablusgarp'tır, Kahire'dir, Konya'dır, Bağdat'tır, İstanbul’dur, Bosna’dır, Kayseridir, Diyarbakır'dır.

Terörle mücadele bir Türk'tür, Kürt'tür, Arap'tır, Çerkez'dir, Boşnak'tır, Arnavut'tur, Anadolu'dur.

Terörle mücadele işte böyle  bir ruhtur.

10 bin, 100 bin değil, dile kolay Çanakkale'de 250 bin şehidin vasiyetini yerine getirmek isteyen seksen milyonun  canı feda ederek Kızıl Elmaya koşmasının sesidir

Terörle mücadele; Amerika'yı, İngiltere'yi, Fransa'yı, Almanya'yı ve onları kukla gibi oynatan Siyonizm'i  bilmektir. Ağzı salyalı Neğidüğü belirsizlerin bu topraklara niçin geldiğini bilmektir. “Medeniyet denilen maskara mahluku görmektir”

Terörle mücadele; her bir şehidin ruh dünyasını tanımaktır..

 Terörle mücadele;  “Biz kimiz?” sorusunu sormaktır. Ümmetin darmadağınıklığını görmektir.

Terörle mücadele;  İçimizdeki  Çanakkale ruhunu ortaya çıkarmaktır..

Terörle mücadele;  İnsan bir ruhla diri olabileceğini anlamakdır.

Terörle mücadele;  İçimize yerleştirilmeye çalışılan  RUH'u  bilmektir.

Terörle mücadele ; İçimizde elinde Kur’an, dilinde kelime-i şehadet, cennete koşar gibi şehadete koşan Mehmet mi var, ona seher vakitlerinde duaya duran Ayşe ana, Hatıç gelin ya da parmağında Mehmedinin nişan yüzüğünü taşıyan Zeynep mi var? Yoksa Coniler Hanslar Meriler mı? İçimizde dışımızda kim ve ne var, onları anlama vaktinin geldiğini görme zamanıdır.

Terörle mücadele;  Alpaslan,Ertuğrul, Fatih ve Abdulhamit yada Çanakkale Kahramanları kalksalar vatanı canları pahasına emanet ettikleri çocuklarını, kızlarını oğullarını, torunlarını tanırlar mı? sorularına cevaptır.

Terörle mücadele ; Çanakkale’den günümüze ruh naklinin yapıldığını gösteren mücadeledir

EY HAİNLER VE ONUN SATILMIŞ UŞAKLARI, gelirsen üstüme alırsın cevabını artık. Bunu anlamanın vaktidir.

 

Üstâd Necip Fâzıl’ı Anlamak…

m.balkan42@hotmail.com

26 Mayıs 1904’de doğan ve 25 Mayıs 1983’de hayata gözlerini yuman Ahmet Necip Fâzıl Kısakürek, gençliğimde eserlerini okuyarak beni son derece etkileyen bir yazarımız.

Hiç unutmuyorum. Sanırım en son olarak 1977’de, MHP Konya Mitingine gelmişti. Ben Üstâdı Zafer Sineması’nda dinledim ve kendisini yakından gördüm. En çok da dikkatimi çeken de sağ parmak ucundaki cıgarasının biri sönmeden diğerini yakmasıydı. Yâni konferansta bile sigarasını hiç söndürmeyen bir üstâd ile karşı karşıya idim. Onu dinleyebilmek ve ne dediğini anlayabilmek için bu kusurlarını bile müsamaha ile karşılayabiliyorduk, o dönemlerde.

Beni asıl tesiri altına alan ise Çile adlı şiir kitabı oldu. Sonra “Çöle İnen Nûr, İdeolocya Örgüsü, Esselâm, Moskof, Râbıta-ı Şerife, O ve Ben, Vatan Haini Değil, Büyük Vatan Dostu Sultan Vahidüddin, Tarih Boyunda Büyük Mazlumlar” adlı eserlerini okudum. Rapor adlı ayda bir çıkan küçük risale biçiminde dergiyi almaya başladım. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in hayatını anlatan Çöle İnen Nûr’u genç nesillerin hassaten okumalarını isterim.

 

***

Necip Fâzıl Kısakürek’i Anma Etkinlikleri, bildiğiniz gibi 2013’de Konya’dan başlatılmıştı. Bu etkinliklerden de son derece faydalandım. Pek çok kitap ve çıkardığı dergileri gazeteler vasıtasıyla insanımıza ve okurlara ulaştırıldı.

Bu etkinliklerin son bölümünde dağıtılan ödüllerin yanında tertip komitesine birde “Üstâdın Büstü” hediye edildi. Bu çok garibime gitmişti. İki hayatından son bölümü ‘ikon’larla mücadele içerisinde ve zindanlarda geçen, son nefesini verirken dahi mahkemelerden kurtulamayan aksiyon adamı, fikrin namusunu edeple savunan bir şâir ve yazara bu yapılmalıydı, dedim.

 

***

Üstâdın çekilmiş pek çok eski (siyah beyaz)resmi var. Renkli olarak çekilen fotoğrafı pek yoktu. Medyada en çok kullanılan bir fotoğrafı var ki, o resim 1980’den önce “Erkekçe” dergisinde, kendisiyle yapılan bir röportajda çekilen bir resimdi. O dergiyi sırf bu röportaj için almış, Necip Fazıl’la olan kısımları koparıp saklamıştım. Bu fotoğraf üstadı yüz hatlarıyla olduğu gibi anlatan güzel bir fotoğraftı. Çektiği çileler o fotoğraf karesinde anlamlı bir şekilde ifadesini bulduğu için hâlâ o resmi kullanıyoruz.

İki insanı çok sevmeme rağmen cenazelerinde bulunamayan talihsiz ve şansız bir insanım. 1983’ün kış aylarında vatani görevimi İstanbul’da yaptığım için ne yazık ki ne Erol Güngör hocanın ne de Üstâd Necip Fazıl’ın cenaze merasimlerinde bulunamadım. Üstâdı, “ikon” hediye ederek bir çuval inciri berbat etmeden, onun düşünce ve fikirlerine saygı göstererek anmak ve anlamak gerekir. Her okula, her yere, her şeye onun adını koyarak onu başka yerlere çekmeye hiç gerek yok. Herşeyi tadında bırakmak, tadında anmak, ve üstâdı anlamaya çalışmak için orta yolu bulmak gerekir.

 

***

Büyük Doğu Yayınları arasında 3. kitap olarak çıkan “Cumhuriyet 50. Yılında Türkiye’nin Manzarası”nı her yönüyle çizen Necip Fazıl Kısakürek, yaşamış olsaydı günümüz Türkiye’sinin manzarasını acaba nasıl çizerdi?..

Meselâ Suriye’de 6 milyon insanın göç meselesine nasıl bakardı? Olaylara “Millî Bakış” açısını nasıl resmederdi?

Gençlik ve üniversitelere nasıl bir yorum getirirdi? 17 Maddelik Öz’e daha hangi maddeler eklerdi? “Seni Bekliyoruz!” derken acaba hangi partiyi kastediyordu?

 

AZİZİM DİYOR Kİ…

Üstadı ölümünün 33’üncü, doğumunun 112’inci yılında rahmetle yâd ediyoruz. Nûr içinde yatsın.

Son söz yine Üstâdın:

“Yol O’nun, varlık O’nun, gerisi hep angarya

Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya!”

 

Allah'ım, azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum

omerlutfiersoz@gmail.com    

    Malumunuz son dönemlerde Mübarek gecelerle ilgili diğer günlerden hiçbir farkları olmadığı, o gecelerde yapılacak ibadetlerinde bid’at olduğunu ifade eden bir grup bulunmaktadır. Hâlbuki Allah (c.c.), bazı geceleri diğer gecelere üstün kılmıştır. Kadir Sûresinde Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu ifade buyrulmuştur. Bazı günler diğer günlerden üstün kılınmıştır. Cuma Sûresinde Cuma gününün önemi vurgulanmıştır. Cuma günü diğer günlerden üstündür. Bazı aylar, diğer aylardan üstün kılınmıştır. Kendisinde Kur’an-ı Kerîm’in indirildiği Ramazan ay’ı diğer aylardan üstündür. Bazı Mekânlar diğer mekânlardan üstün kılınmıştır. Mesela: Mekke, Kâbe-i Muazzama, Medine, Ravza-i Mutahhara, Arafat v.b. yerler, diğer yerlerden, şehirlerden, Mekânlardan Üstün kılınmıştır.

     Bahsettiğim gerçekler,  Kur’an-ı Kerimde açıkça ifade buyrulmuştur. Ayrıca, önemli gün ve gecelerle ilgili olarak hadis-i şeriflerde de bilgiler verilmektedir.  Bunlar tartışılamaz dini gerçeklerdir. Okuyucularımız bu önemli gün, ay ve geceleri bu bakış açıları ile değerlendirirlerse daha isabetli davranmış olurlar diye düşünüyorum. Rabbimiz, biz günahkârları affetmek için bazı gün ve geceleri kurtuluşumuza vesile kılmaktadır.  

 

     Berât Gecesi, Kameri takvimin 8. ay'ı olan Şaban'ın 15. gecesidir. 10/11 Mayıs 2017 Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece, Berât Kandilidir. Bu vesile ile Berât Gecemizi tebrik eder, her iki cihanda kurtuluşa erenlerden olmamızı Yüce Mevla’dan niyaz ederim.

     Berât kelimesi, sıkıntıdan, borçtan, suç ve cezadan kurtulmak, beri olmak anlamına ge­lir. Dini anlamı ise; günahlardan/kötülüklerden arınmak/temize çıkmak, İlâhi af ve Rahmete nail olmak/erişmektir. Berat Gecesinde, Berat edenlerden olmamızı Yüce Mevlâdan niyaz ederim. Hayatımızın her dönemini kulluk görevimizin bilinciyle geçirmeliyiz. Sadece önemli gün ve gecelerde değil, her zaman ibadetlerimizi yapmalıyız. Berat Gecesinde, mağfirete ermek ve günahlardan temizlenmek için dua ve niyazlarımızı artırmalıyız. Yüce Allah (c.c.)’ın bu gecede, dili ve kalbi ile kendisine yöne­lenleri, kendisinden bağışlanmalarını is­teyen Mü’minleri, affedeceğini, bağışlayacağını ümit ediyoruz. Yeter ki, Müslüman tam bir dil ve gönül bağı ile Al­lah (c.c.)'a yönelmiş olsun.

 

     Bu gece, her insanının mukadderatının tayin edildiği bir dönüm zamanıdır. Çok feyizli, bereketli olan Berât gecesini uyanık bir şekilde geçirmemiz tavsiye olunmuştur. Gecesini ibadetle ihya eder, gündüzde de Oruçlu olursak güzel olur. Rabbimizden, bağışlanma, helâlinden geniş rızık, hastalıklarımıza şifa ve başka ne gibi dileklerimiz varsa dualarımızla istemeliyiz. Önemli gün ve gecelerde diğer günlerden daha fazla bir şekilde farzlara ilave olarak, nafile ibadetlerle de Allah (c.c.)’a yalvarıp kurtuluşa ermek için çalışmalıyız. Bu geceye mahsus, özel bir ibadet şekli yoktur. Kuran-ı Kerim okuyarak, namaz kılarak, dua ederek, Yüce Allah’ımızdan bağışlanmamızı dileyerek geceyi en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Aynı zamanda bu gece bir Muhasebe gecesidir. Bütün sene içinde işlenen sevap ve günahların muha­sebesini yapmalıyız. Bunun için bu mübarek geceyi tövbe ve istiğfar, ibadet ve taât içinde ge­çirmek kazançlarının en iyisidir.

 

      Bu Mübarek gecede; “Allah'ın azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Senden yine sana iltica ediyorum. Şanın yücedir.” diye dua edilmelidir. Ay­rıca fakirlere, darda kalmışlara, kimsesiz ye­timlere yardım elimizi uzatmalıyız.

     Âyet-i Kerîme ve Hadis-i Şeriflerden öğrendiğimiz emirleri yapıp, yasaklananlardan da kaçınmak zorundayız. Müslüman şirk koşmamalı ve kul hakkına girmemelidir. İçki müptelası olup, terk etmeyenler, akraba ile irtibatı kesenler, ana babaya asi olanlar, bu yanlışları devam ettirdikleri sürece affa kavuşmayacaklar.

     Müslümanlar, sevap ve günahlarının hangisi daha çoksa ona göre mükâfat veya ceza göreceklerdir. Rabbimizin Rahmeti gazabından çoktur. Onun içindir ki; Rabbimizin Rızasını kazanacak ameller yapıp, mükâfatlandırılacaklardan olmak için çalışmalıyız. Önemli gün ve geceleri kurtuluşumuz için değerlendirmeliyiz. Berât gecesini fırsat bilerek, Allah’ın emirlerine aykırı davranışlarımız terk edilmeli, pişman olup tövbe ederek, affedilmemiz için çalışmalıyız.

 

Bu gece af yağmurunu, sağnak  sağnak ver bize,
Bu gece cennet yolunu, adım adım ser bize,
Bu gece nûr perdelerin, kanat kanat ger bize,
Mahşer günü, biz kulları, utandırma YÂ RABBİ !

                                         Cengiz Numanoğlu

      Allah (c.c.), her birimize, hayatımızın her anını gereği gibi ihya edebilmeyi, yapılacak dualar hürmetine Berât eden Müslümanlardan olmayı nasip eylesin. Berât Gecesinin Âlem-i İslam’ın kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Mevlâdan niyaz eder, sıhhat ve afiyetler dilerim.

GÜNCELLEME

parlakturk@gmail.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “dinin güncellenmesi” ile ilgili açıklaması sonrasında bilen bilmeyen herkes olumlu olumsuz pek çok şey söyledi, söylemeye de devam ediyor.

Cumhurbaşkanımızın çağrısına muhatap bir İlahiyatçı olarak (Emekli bir Müftü ve fıkıh dalında mastırını tamamlayıp doktora çalışması yapmış bir uzman sıfatıyla) ben de bir şeyler söyleyerek görevimi yerine getirmiş olayım.

Diyorlar ki: “Cumhurbaşkanı haddini aştı! Görevi olmayan bir alanda konuştu, buna hakkı yok!” Böyle bir yaklaşım doğru değildir. Çünkü, ülkeyi en üst makamda yöneten bir kişinin, halkı doğrudan etkileyen konulara dikkat çekmesi kadar tabii bir şey olamaz! Ekonomik, diplomatik, sosyal, siyasal, kültürel, sportif…vb. pek çok alanda konuşan bir halk liderinin, kanaatimce dini alanda da uyarı görevini yerine getirmesi gayet doğaldır.    

Sayın Erdoğan’ın neler söylediği bu sütunun hacmini aşar. Meraklısı, konuşmalarına arşivden bakabilir. Cumhurbaşkanımızın söylediklerinden anlaşılması gereken özetle şudur: “Din adına bugün insanlara anlatılan ve sosyal medyada tartışılan konuların çoğu geçmişin din anlayışıdır, Eskiye ait fetvalar o zaman için gerekli, doğru görüşler olabilir ama artık bugün o fetvaların zamanı ve hükmü geçtiğinden yeniden ele alınması, güncellenmesi gerekir…”

Bazılarının iddia ettiği gibi, Cumhurbaşkanının konuşmasından asla “Kur’an’ın güncelleştirilmesi” sonucu çıkmaz. Ne Kur’an ayetlerinin ne de Kur’an’ın pratiği olan mütevatir Sünnet’e dayanan dinin aslî hükümlerinin  –ki buna nass diyoruz-  değiştirilmesi söz konusu olamaz. Buna kimsenin gücü de yetmez. Din başka, dini yorumlar başkadır. Din tektir, kaynağı İlahîdir, tümüyle Allah’ın mesajlarıdır, vahiydir, Kur’an’dır. Dinî yorumlar ise pek çoktur ve hepsi insan kaynaklıdır, değişkendir, hata ve yanlışa açıktır. 

Fıkıh ıstılahına girmeden herkesin anlayabileceği dille söyleyelim ki; Kur’an’da emirler ve yasaklar bellidir. Bunun dışında kalanlar hakkında Rasulüllah (s.a.s) efendimizin herhangi bir sözü, uygulaması veya onaylaması varsa -ki vardır- işte biz Müslümanlar için bunlar asıldır ve hepimizi bağlar. Sahabeler Kur’an’ın emir ve yasaklarını biliyorlar ve hakkıyla uymaya çalışıyorlardı. Dinen tereddüt ettiği konularda da Rasülullah’a soruyorlardı. O da vahiy ile cevap veriyordu. Bazen, vahiy gelinceye kadar cevap vermez, beklediği olurdu. Kur’an’da “Yes’elûneke=Sana soruyorlar” diye başlayan ayetler böyle cevaplarla doludur. Vefatından sonra ise, sahabeler ve sonrakiler, Kur’an ve Sünnet’te bulamadıkları yeni meseleleri, ya kendilerinden daha ehil kimselere soruyorlar ya da mevcut bilgileriyle kendileri içtihat ediyorlardı. Böylece, yeni yeni hükümler ortaya çıktı.

Bu durum, hicretin ikinci asrından sonra hızlandı. İmam Malik, Ebu Hanife, İmam Şafii, Ahmed bin Hanbel gibi âlimler, ortaya koydukları metot ve görüşlerle ümmetin pek çok meselesine çözüm bulmaya çalıştılar. Bunlardan sonra gelen talebeleri, müçtehit imamlar ve fakihler de bu durumu sürdürdüler. Tabiatıyla bu görüş ve fetvalar, tamamen beşer kaynaklı olduğu için hatadan salim değildi. İsabet edenler olduğu gibi, etmeyenler de vardı ve bu olağandı.

O dönemin âlimleri, iyi niyetle ve zamanın şartlarına göre meselelere çözüm bulmaya çalıştılar. Hatta, olmuş hadiselere fetva vermenin yanında, olmayan veya olması muhtemel meseleler hakkında da fetvalar verdiler. Böylece büyük bir fıkıh külliyatı oluştu. Hicretten bu yana 1439 yıl geçti, şimdi Hicri 15. asırdayız. İlk asrı yani Asr-ı Saadet’i çıkarın, tam 14 asır öncesine kadar giden; görüş, içtihat, fetva ve yorumlardan bahsediyoruz.

Hayat dinamiktir, İslam dini de evrensel ve kıyamete kadar baki olduğuna göre, bu dini her çağa taşımak, zamanın problemlerine çözüm bulmak, yeni sorulara cevap vermek, Cumhurbaşkanının görevi değil, bu çağın din âlimlerinin, ilahiyatçı (uzman) akademisyenlerin, müçtehitlerin, fakihlerin görevidir. M.Âkif’in söylediği gibi:

Doğudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı,

Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı”

Önceki âlimler görevlerini yaptılar, şimdi görev günümüz âlimlerindedir. Bunlara düşen görev; Cumhurbaşkanımızın dini alanda söz söyleyip söylemeyeceğini tartışmak yerine, çağımız meselelerine kafa yorup Kur’an ve Sünnet doğrultusunda çözüm üretmeye çalışmaktır.

Üç Bayram; Çanakkale, Afrin, Üç Aylar

salihsedatersoz@hotmail.com
salihsedatersoz@gmail.com
  

Üç bayramı bir arada kutluyoruz.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve ÖSO’nun, Afrin zaferini kutluyoruz.

Ve mübarek üç aylara girişimizi kutluyoruz.

Çanakkale ruhu bugün Afrin’de yaşamaya devam ediyor.

Çanakkale Zaferi, varlığına son verilmek istenen milletimizin yazdığı kahramanlık destanıdır.

Çanakkale zaferi, bitti denilen ruhun yeniden doğuşu, yeniden dirilişi, yeniden hayat buluşudur.

Bir destandır Çanakkale…

Çanakkale ruhu, bugün de 15 Temmuz’da ve Afrin’de destanlar yazmaya devam ediyor.

Çanakkale dün nasıl yedi düvel karşısında, imanın, inancın ve hakkın; küfre, inkâra ve bâtıla bir galibiyeti ise bugün 15 Temmuz ve Afrin’de aynıdır.

Dün Çanakkale neyse bugün 15 Temmuz ve Afrin’de odur.

Çanakkale ruhu ile 15 Temmuz ve Afrin ruhu aynı ruhtur.

Bu vesile ile Çanakkale, 15 Temmuz ve Afrin şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum.

Üç ayların, hayırlara vesile olmasını ve hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Bizde Efendimizin duası ile dua edelim.

“Allahümme barik lenâ fi Recebe ve Şa’ban ve belliğnâ Ramazân..”‏

Allah’ım bize Recep ve Şaban’ı mübarek eyle ve bizi Ramazan’a ulaştır.

Çanakkale zaferinin 103. Yıldönümü vesilesi ile yazdığım ÇANAKKALE RUHU şiirim ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

ÇANAKKALE RUHU
Binlerce destanın yazıldığı yerdir,

İmanın tarih sayfasına kazıldığı yerdir,
İnanç patlamasının yaşandığı yerdir,
Çanakkale, yerin göğün sarsıldığı yerdir.

Vakar, izzet, şerefin, zilleti boğduğu yerdir.
Bitti denilen ruhun tekrar doğduğu yerdir,
Yüzbinlerin vatan deyip koştuğu yerdir,
Çanakkale, Müslüman Türkün coştuğu yerdir.

Meleklerin yeryüzüne indiği yerdir,
Umutların yeniden yeşerdiği yerdir,
Her türlü imkânsızlığın yenildiği yerdir,
Çanakkale, düşmanın toprağa serildiği yerdir.

Dünyalıkların yüreklerden atıldığı yerdir,
Maneviyatın başlara taç yapıldığı yerdir,
Topa, bombaya, süngüyle saldırıldığı yerdir,
Çanakkale, yedi düvel taarruzunun kırıldığı yerdir.

Onbeş ay, amansız mücadelenin verildiği yerdir,
Nice hayretlere ve dehşetlere düşüldüğü yerdir,
Unutulmaz savaş sahnelerinin yaşandığı yerdir,
Çanakkale, imanın inkâra üstün geldiği yerdir.

Binlerce vatan evladının kaybedildiği yerdir,
Bedir ve Uhud arslanlarının kaydedildiği yerdir,
Kurtuluş muştusunun verildiği yerdir,
Çanakkale, Hakkın bâtıla galip geldiği yerdir.

Seyit çavuşun imanının zirve yaptığı yerdir,
Ya Allah deyip 250 kiloyu sırtına attığı yerdir,
250 bin şehidin Peygamber kucağına vardığı yerdir,
Çanakkale, vahşi batının darmadağın olduğu yerdir.

Çanakkale'de kutsal bir emanet bırakıldı bize,
Nakış nakış dokunsun kalplerimize, beyinlerimize,
Kıyamete kadar korunsun gelmesin dize,
Çanakkale, inancın küfrü gömdüğü yerdir.

Çanakkale geçilmez ruhuna sahip olalım,
Milletçe onu herdem canlı, diri tutalım,
Şehitler ordusuna selam duralım,
Çanakkale, binlerce destanın yazıldığı yerdir.

Batı bugün de deniyor Çanakkale'yi geçmeyi,
Ülkemizi bir baştan bir başa işgal etmeyi,
Türkiye'mizi haritadan silmeyi,
Çanakkale, en büyük dersin alındığı yerdir.

Yedi düvele karşı sürüyor hâlâ savaşımız,
Vatanı böldürtmemek en büyük uğraşımız,
Yoktur hainlere verilecek bir tane çakıl taşımız,
Çanakkale, her karışının kanla sulandığı yerdir.

Salih Sedat, Çanakkale'yi unutma sakın,
Aynı inancı Afrin'de, Menbiçte, Cerablus'ta takın,
Ey millet, iç ve dış hainlere şuurla bakın,
Çanakkale, nice ibretlerin görüldüğü yerdir.

Salih Sedat Ersöz


YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi