Bugün; 20 Temmuz 2018, Cuma
Ahmet EFE
Metni küçült
Ahmet EFE
Cümle Kapısı
Yeni Yetme Bir Çoban
Tarih : 2017.08.11  16:28:33

Gökyüzünü sayısız kandille donatan Allah’a hamd olsun. Bütün bulutların, ağaçların, dal ve yaprakların ve insanların Rabbi O’dur. Yer, gök, ay ve yıldızlar O’nu tespihe devam eder. Hiç bir gezegen kendi yörüngesinden çıkıp bir düzensizliğe meydan veremez. Her an bir başka renge bürünen dünya da öylesine güzel ve yaşanılır bir yerdir ki, insanlar onun kıymetini anlamakta çoğu zaman âciz kalır.

Bu gökyüzünün altında her dalı Hak’ka uzanmış ağaçlar vardır. Kökleriyle toprağı sımsıkı kucaklamış, gölgeleriyle yorgunlara döşek olmuş, meyveleriyle kurdu kuşu dahi doyurmuş sayısız ağaç. Sonra beri yanlarında renk renk açmış kır çiçekleri, toprağın boz bağrını şenlendirmiş çayır ve çimen. Yağmur yağmış, sular akmış, yazı yaban kim bilir kaçıncı kez şenlenmiştir böyle. Arada patika yollar uzanır garip yolcuların geçip gittiği. Yollardan bazen bir çoban da geçer sürüsünün ardında. Sırtında azık torbası, elinde sopasıyla yine bir garip çoban.

Onu Erciş’te, Emrah ile Selvinaz’ın kabrini ziyarete giderken, gölün kıyısındaki geniş merada görmüştüm. Garip, utangaç, acılı yeni yetme bir genç adamdı. Belki henüz çocukluktan çıkamamış bir koca adam! Sürülerinin yünleri kararmış, kirlenmişti çamurdan çaylaktan, ama onun dudakları kenarında sıcak bir gülümseme ve gözlerinde derin bakışlar vardı. Hikâyesine başlasa, sanki yer gök susup onu dinleyecek, yeni doğmuş kuzuların anaları peşinde nasıl koşturduklarını anlatacaktı.

Bir anası, babası, bir evi, bir ocağı var mıydı bilmiyorum.

Selâmlaşıp ayrıldık...

Bu makale toplam 460 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi