Bugün; 18 Haziran 2024, Salı
Ahmet Süreyya DURNA
Metni küçült
Ahmet Süreyya DURNA
Bu Kadar Eziklik Niye?
Tarih : 2023.10.05  10:51:51

Çakı gibi Müslüman’ı mumla arayacağız galiba!

 Hayır, yamulma, eğilme, bükülme mukadderat değildir! Günümüz de Müslümanların deformasyon kırışıklığını ve buruşukluğunu, bilmem kaç derecelik ütü ayarı açar, bilmiyorum sahiden!                                                                                                                               

 Ama illa da eziklik ve aşağılık kompleksi… İlla da başkalarının meddahlığı…

Şahsen üzülüyor ve utanıyorum!

Dert ve meramları ne ise?

Kime ve kimlere yaranmaya çalışıyorlarsa?

Yaranmaya uğraştıkları taraftan ne bekliyorlarsa?

Niçin gülünç durumlara düşüyorlarsa?

Oysa bu yol; korkakların, işgüzarların ve omurgasızların yoludur. Menfaatperestlerin, itilip kakılanların ve kişiliği gelişmeyenlerin yoludur. İdealistlerin, adanmışların, inanmışların yolu olamaz asla!

Vakar denen, haysiyet denen, tavır denen bir şey var!

Mıymıntılık, acziyet, yaranmışlık; en arka saflarda bulunan bir dava adamının gölgesine dahi yaklaşamaz, beyin kıvrımlarındaysa hiç barınamaz! Bünyesine sinmez daha doğrusu. Ters düşer inkılâpçı ruhuna... Çapına ve kalibresine tabi…

Ama gel gör ki durum, hiç de iç açıcı görünmemekte! Yağdanlık hâli ve yalakalık revaçta… Eziklik ve büzüklük meslek ittihaz edilmiş handiyse. O tarafa göz kırpmak, tavizkâr konuşmak, mesaj yollamak ve riyakârca vasıflara bürünmek; artık sıradanlaşmış gibi…

Daha da garibi:

Televizyoncusu o tarafa özeniyor.

Programcısı o tarafa meyyal.

Şairi, Necip Fazıldan ziyade Hikmet Nazımov hayranı.

Sanatçısı solun mukallitliğine teşne.

Yazarçizeri o tarafın sığınmacısı, o tarafın değnekçisi.

Şuna; “Kahve dövücüsünün hınk deyicisi.” demek, sanırım alâmet-i farika hükmündedir.

Bence boş ve gereksiz bir yaklaşım pozisyonu… İtibar kaybı ve eksen kayması… Bir kere ağzınızla kuş tutsanız, onların bakış açısını değiştiremezsiniz. Kendinizi onlara kabullendiremezsiniz. Dolayısıyla değirmenlerine su taşımakla onlardan aferin alamazsınız.

Siz hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiçbir solcunun yanılma pahasına Necip Fazıl’dan bir dize okuduğuna şahit misiniz? Bir Arif Nihat Asya’dan, bir Sezai Karakoç’tan ve hatta bir Mehmet Akif’ten (zora ki okudukları İstiklal Marşı’nın dışında) bir mısralık terennümlerini duydunuz mu? Eminim ki kellelerini giyotine verseniz gene duyamazsınız!

Bir Madımak olayını gündemde tutmak uğruna, beşikteki bebelere varıncaya dek ezberletenlerin; bir “Başbağlar Olayı”nı ağızlarına aldıklarını işittiniz mi?

Faili meçhule kurban giden ender yetişmiş din adamlarımızdan ve haksızlığa uğrayanlardan her hangi birileri hakkında bir çift söz söylediklerine tanık mısınız? (Fakat kıçı kırık bir terörist eylem esnasında öldürülse, mutlaka devrim şehidi ilan ederler.)

Cezaevlerinde yatan bombacıları, molotofçuları, polis katillerini, Ergenekoncuları, banka soyguncularını savunma noktasında ve yargıya müdahaleyle; “falana feşmekâna özgürlük!” naraları atarlarken; ömrünü ceza evlerinde çürüten muhafazakâr cenahtan bir masum adamın varlığından haberdarlar mı?

Her platforma çağırdıklarınızın, konser ve konferans verdirttiklerinizin ve de parayla kutsalınıza küfrettirdiklerinizin; acaba sizi adamdan saydıklarına emin misiniz? Veyahut da onlar, aynı imkânı size sunarlar mı? Olası mı bu?

Milletin sinesine taht kurmuş ve zalimlerce asılarak yine millet için diyet ödemiş bir rahmetli Başbakan Adnan Menderes’ten bahsettiklerine vakıf mısınız?

Ak Parti hükümetinin Kültür ve Turizm Bakanı sıfatıyla anılan biri, daha geçenlerde kalkmış sıkılmadan Türkiye Cumhuriyetinin Yumurtalık hâkimini katleden Yılmaz Güney’in ölüm yıl dönümünde, sanki üzerine vazifeymiş gibi taziye mesajı yayınlıyor. Şu komplekse bakar mısınız?

Yayınlamasa sanki idam gömleğini giydirecekler de…

Peki bre ezik büzük takımı, bre idare-i maslahatçılar; size ne oluyor öyleyse? Hâlâ vazgeçmeyecek misiniz deve poposu yağlamaktan ve haricî süvarilerin arkasında nal toplamaktan? Kendinize geliniz be kardeşim, kendinize ve özünüze dönünüz lütfen!

Ayıp yahu!

 

Bu makale toplam 157 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi