Bugün; 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Aşık Ataroğlu
Metni küçült
Aşık Ataroğlu
Ne var ne yok?
Tarih : 2016.02.03  15:06:00

OZAN GÖZÜYLE

OZAN SÖZÜYLE

 

ataroglumehmet@hotmail.com

Sevgili dostlar, bu ne var ne yok sorusu günlük hayatımızda çok sık kullandığımız sorulardan birisidir bildiğiniz gibi ama herkes de ayrı ayrı cevap verir böyle bir soruya.

Hal hatır sormak için kullandığımız yani nasılsın ne yapıyorsun demek istediğimiz bu soru sözü herkesten farklı cevaplar alır.

Ne var ne yok: valla iyilik

Ne var ne yok: Ne olsun bildiğin gibi

Ne var ne yok: Uğraşıyoruz

Ne var ne yok: yaramazlık yok iyilik

Ne var ne yok: Çok şükür elhamdülillah iyiyiz

Ne var ne yok: İtirazımız yok hayat devam ediyor

Ne var ne yok: Valla ne olsun işimizde gücümuzdeyiz uğraşıyoruz

Eğer her sorduğumuz kişinin cevaplarını yazmağa kalksak sayfalar almaz. İnsan diyor kendi kendine bu kadar çok cevaplı soru nasıl olur.Başka milletlerin dillerinde de varmı bilmiyorum ama bizdeki şey kelimesinin kullanım alanı kadar geniş bir kelimenin başka dillerde varlığını tahmin edemiyorum.

Gerçekten de dostlar, bu ne var ne yok sorusuna geniş ve kapsamlı bir cevap verecek olsak, önce varlardan yani var olanlardan başlayıp günlerce yazmak sıralamak gerek. Daha sonra olmayanları düşünüp sıralamak gerek bu soruya karşılık. Bu mümkün olmaz, zatende birbirimize bu soruyu yöneltirken de bu kadar geniş cevap istemiyoruz. Bunu insanlar olarak anlıyoruz ama bir bilgisayara sorsanız size o kadar çok cevaplar çıkaracak ki şaşıracaksınız.

Bilgisyarın yeni yeni hayatımıza girdiği zamanlarda şöyle bir espiri söylenirdi. Demişki bilgisayar kulannıcının birisi bu alete ne sorarsan cevabını verir, yani bilir. Güya bu vatandaş yabancı oluyor. Bizim Türklerden biri de sor o zaman diyor ve "ne var ne yok" sorusunu yöneltiyor. Bilgisayar denilen alet bu sorunun karşılığı olarak ya tam cevap bulamadığından veya çok cevap bulduğundanmıdır kitleniyor, çalışmaz oluyor. Bizim deyimimizle kafayı yiyor. Biz millet olarak nüktedan bir millet oluşumuzdan mutlaka bir espirili yanını buluruz ya işte bunuda buluvermişiz.

Bir kaç gün önce arkadaşlarla buluştuğumuz bir günde bir çay ocağında muhabbe ederken, bir arkadaşımız daha geldi masamıza. Hoşbeş ettik hal hatır sorduktan sonra o da bana ne var ne yok hocam dedi.

Bende her zamanki gibi ne olsun iyilik diyeceğim sırada "Allah var keder yok" hocam deyiverdim. Bunun üzerine de Muhabbet ettik bir süre.

Sonra düşündüm gerçekten de bu ne var ne yok sorusunun en kesin ve kestirme cevabı bu olmalı dedim. Allah varsa her şey var o yoksa hiçbir şey yok. Belkide bilgisayar denilen bu güzel aleti ilk yapan ve programlayan bir ehli müslim olsaydı, sorulan bu ne var ne yok sorusunun karşısında hiç bocalamaz kafayı yemez tak diye " Allah var keder yok" cevabını yapıştırırdı.

Böyle bir sorunun karşısında varları ve yokları saymanın hiç gereği olmadığı gibi bu sorunun tam karşılığı olmayan bir çok söz dizmenin de gereği yok bence Allah var keder yok.

Bazanda insanlarımız bu konuda sanki çok ısrarcı oluyorlar. Belki de konuşacak bir şey bulamayınca dönüp dönüp aynı soruyu soruyorlar. Ne var ne yok diye.

Bunun üzerine bir de yaşanmış bir olayı hikaye edeyimde hem gülelim hem de muhabbeti nihayete erdirelim.

Bizim karşı köyden mehmet dayı askerliği bitirmiş köye dönüyor. Konyadan kalkan otobüs Bademli köyünde kalır ordan öteye gitmez geri kalan yolu yaya olarak yürüyerek gelecek mehmet dayı. Köyüne yaklaşınca rahmetli Cemal amcayla karşılaşır. Hoşbeşten sonra yola beraber devam ederlerken askerden dönen Mehmet dayı meraklı ve hasret olduğundan durmadan ne var ne yok cemal dayı diye sorarmış. Cemal amca da ne olsun yeğenim iyilik dağ taş uğraşıyoruz dermiş. Demek ki Cemal amca iyice usanmış ki bu ne var ne yok sorusundan, askerden gelen mehmet dayının

Eeeee Cemal dayı daha daha ne var ne yok demesi üzerine

İyiyizzzzzz dedik yaaaa yemin şartmı edelim yeğenim diye kızıvermiş.

Tabi ki işin tadını kaçırmamak lazım şimdi siz bana da kızacaksınız, iyisimi bende sizlere son bir defa daha sorayım da gülerek ve gerçek cevabı vererek ayrılalım

--- Daha daha ne var ne yok?

ALLAH VAR KEDER YOK

 

DİVAN

İnsanoğlu düşündün mü niçin geldin Dünyaya

Kapılırsan nefisine ömür gider havaya

Çoluk çocuk yemek içmek hepsi imtihan için

Var oluşun tek gayesi kul olmaktır Mevla’ya

 

Bu hayatın neticesi bir ebedi âlemdir

Gaflet ile yaşamanın sonu feci elemdir

Kâinatı bir çırpıda yazan bir tek kalemdir

Ol emriyle oluverir zorluk yok ki Hüdaya

 

Ataroğlum hakkı bildim bir okudum bir yazdım

Üstadımdan aldım dersi nur okudum nur yazdım

O müsaade etmeyenice zor okudum zor yazdım

Rabbim bize merhamet et eller açtık semaya

 

Bu makale toplam 1066 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi