Bugün; 23 Nisan 2018, Pazartesi
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Birlik, barışı sağlamakla mümkün
Tarih : 2017.05.18  00:18:18

kazim_ozturk2016@mynet.com

Birlik; insana lazım olan en vazgeçilmez bağdır. İstisnasız herkesi bağlar. Birliğin; rengi, ırkı, cinsiyeti, coğrafyası, dili... olmaz. Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır.

Aynı duygu; birliğin mayasıdır. Bunun içine; dini değerler, kültürel zenginlikler, edebi hasletler, tarihi güzellikler... girer.

Birlik; hedefe ortak varmaktır. ben, sen, o yok, birlikte "Biz" vardır. Parmakları açmak, ayırmak değil, bir araya getirip yumruk yapmaktır. Ağladığımıza ağlamak, güldüğümüze gülmektir. el ele, kol kola halay çekmektir, horon tepmektir, Türklerimizi, şarkılarımızı, camilerimizi, ibadethanelerimizi paylaşmaktır. Aynı sokağı, aynı mahalleyi, aynı şehri, aynı ülkeyi kullanmaktır.

Bayramlarımızı, düğünlerimizi, neşelerimizi yan yana değerlendirmektir. Silahları değil; kitapları tutan el, fikir üreten ve terleyen akıl, eleştiren beyin gücü, savaş meydanlarının değil; fikir meydanlarının dolup taştığı "Düşünce Platformlarının" oluşturulmasıdır birlik.

El ele vermek, merhaba demek, selam vermek, bir kaç kişi yanında gülümsemek, etrafa muhabbet dağıtmak...v.b. bunlar hepimizin aradığı şeyler değil mi? her birimiz yapamaz mıyız bunları? Yapmamak için bir sebep var mı?

Pekiyi, insanlar yanında şirin görünmek için bunları yapıyoruz da, niçin her zaman yapmıyoruz? Neden maskeler takıyoruz? Niçin rol yapıyoruz? Olduğumuz gibi görünsek ne olur?

Yüce kitabımızın; "Niçin yapmadığınızı söylersiniz?", Mevlana'nın; "ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol" çağrıları ve hatırlatmaları kimin için?

Neden Kur'an okuruz? Niçin namaz kılarız? İbadetler nedendir? Allah; "kul hakkıyla gelmeyin" der. Bu yanlış tutumların kul hakkı olduğunu bilmiyor muyuz? Bilmiyorsak, neden öğrenmiyoruz?

"Edeb ya hu" der büyükler. Bir şeyler yapar görünmek değil, yapmak önemli. Saygısızca davranış sergilemek nasıl bir haleti ruhiyedir? Bir de mazeret beyan etmeye kalkmak, ne kadar doğru olur.

Çok satan kitap sahibi yazar olmak demek, teröre destek vermek mi? Meşhur yazar olmanın yolu; terörün yanında yer almaktan mı geçiyor? Milli ve manevi değerleri, Emperyalist uygulamalara değişmek, “Yazar” olmak mı? “Nobel Barış Ödülü” almak için; Türklüğü, Müslümanlığı bir kenara atarak, Mason ve Siyonistlere hizmet etmek mi gerekecek? Bu mu barışı sağlamak?   

“Ben seninle müttefikim” demek yetmez. Müttefikliğe uygun hareket etmek, ortaklığın gereklerini yapmak lazım. Ben insansam, sen de insansın. Senin duyguların varsa, benim de duygularım var. Nasıl ki senin bir ülken, bir coğrafyan varsa, başkalarının da olması gerekmez mi? Dünyada herkese yetecek kadar toprak var. Neyi bölüşemiyorsunuz?    

PYD, PKK’nın Suriye’deki uzantısı. Yani terör örgütü. DEAŞ da aynı biçimde… “Dünyada barışı sağlayacağım, huzurlu ülkeler oluşturacağım” derken,  “ancak PYD’ye desteğim devam eder, ona silah yardımına devam ederim” demek ne kadar barışseverliğe uygun olur?

“Demokrasi getireceğim” diyerek ülkeleri kan gölüne çevirmek, bu ülkelerdeki insanların yaşamasına engeller koymak, kendi zihniyetindekilere ve emperyalist güçlere yer açmak… ne zamandan beri “Demokratik” oldu?

“Dünya beşten büyük” sözü çok anlamlı. Dünyaya yalnızca beş devlet mi nizamat verecek? Dünya, sadece bu beş tane devletin iki dudağının arasından çıkacak sözle mi yönetilecek? Diğer ülkelerin hiç söz hakkı olmayacak mı? Olmasın mı? 

Bu makale toplam 258 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi