Bugün; 20 Mayıs 2019, Pazartesi
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Lâ'dan, İllâ'ya...
Tarih : 2018.06.13  11:30:36

kazim_ozturk2016@mynet.com

Hayatı; “Lâ” ve “İllâ” olarak iki bölüm halinde ele almak mümkündür. Her peygamberin görevi; “Lâ”dan “İllâ”ya yükselişe doğru gidiştir. Hz. İbrahim, bunun en etkin ve en kahramanca örneğini vermiştir.  

Lâ’dan, illâ’ya bir çeşit hicrettir. Kur’an’da, “fi sebilillah” ifadeleri vardır. Anlamı; Allah yolunda demektir. Allah yolu, dünya kurulduğu andan itibaren kıyamete kadar süreceğine göre, kıyamete kadar hicret devam edecek demektir. Her insan, Allah yolunda olmaya ve kalmaya devam etmek zorundadır. Hiçbir insan, Allah’ın ilahi kurallarının dışında değildir ve olamaz da. Tabir yerindeyse, Allah’ın ilahi kanunları bizi çepeçevre kuşatmıştır. Ya bu dünyada onlara uygun davranır, hayatımızı düzene sokarız, ya da sonuç felaket olur! Kimse; “ben Allah’ın kuralını tanımıyorum, Allah’ı kabul etmiyorum” deme lüksüne sahip değildir.

“La”lar; Şeytanın temsilcileri, Tagutlar, Nemrut’un yolunda gidenler, Firavunca davrananlar, yeryüzünde Allah adını yok etmeye çalışan tüm şer güçler. Âdem’den itibaren, gelip geçmiş peygamberlerin amacı; “la”larla mücadeledir. Kur’an, tüm Müslümanlara bunu emrediyor, yaşadıkça “LA” ile mücadele edin, bu hususta savsaklama yapmayın, tembellikte bulunmayın sonra gücünüz kuvvetiniz gider… diyor.

Dünya imtihan dünyasıdır. Rabbimiz, bizi hanginiz daha iyi nasıl davranacaklar diye dünya sahasına gönderdi. Dünya; yeme, içme, eğlenip gezme, uyuyup yatma yeri değildir.    

Kur’an’ı Kerimdeki; “Allah yolunda hicret eden kimse, yeryüzünde gidecek birçok uygun yer ve imkan bulacaktır. Kim, Allah ve resulü uğrunda hicret ederek yurdundan çıkar da, sonra ölüm onu yolda yakalarsa, artık onun mükafatını vermek Allah’a aittir. Allah, daima günahları örtmektedir, engin rahmet sahibidir.” (Nisa/100) ayet, hicretin Müslümanlar için vazgeçilmez bir husus olduğunu belirtir. Lâ dan İllâ’ya doğru yol almak; terakkidir, ilerlemedir. Resulullah’ın; “İki günü birbirine denk olan zarardadır” ilkesine uygun davranmaktır. 

Ancak konuyu derinlemesine incelediğimiz zaman şöyle bir sonuç çıkar karşımıza; hicretin tanımında; “Allah’ın yasakladığı kötülük ve günahları terk etmek, kötü şeylerden uzak durmak” deniyor. Demek ki, öncelikle kendi nefsimizle mücadele etmek, kötülüklerden arınmak için, şeytani vesveselere girmemek adına kendi kendimizle bir hesaplaşmaya girmek zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Yani önce kendi nefsimizdeki “Lâ”lara dur demek, içimizdeki Allah’a karşı olan, Allah’ı nazarı itibara almayan duygu ve düşüncelere; “İllâ” diyebilmek gerekir. Zaten en iyi ve en büyük cihad da bu değil mi? Hz. İbrahim bunun mücadelesini vermiş, Peygamberimiz öyle yapmış; “şimdi küçük savaştan, büyük savaşa gidiyoruz” diyerek, nefisle savaşmaya işaret etmiştir. Nefisle savaş da kıyamete kadar sürecektir. Dağdaki velilikten, şehirdeki velilik daha üstündür.

Hicrete kendimizi adadığımız, “Lâ”dan “İllâ”ya ulaştığımız zaman, gerçek anlamıyla Kur’an’ı anlayan, Peygamberimizi seven ve O’nun gibi yaşayan insanlar seviyesine yükselen değerli bir insan yapısına sahip olmuş olacağız! Şöyle de diyebiliriz; Kur’an’ı anladığımız, hayatımıza uyguladığımız, yürüyen Kur’an, canlı Kur’an olduğumuz zaman, hicreti de anlamış oluruz. İşte o zaman; “temiz toplum, huzurlu insanlar, barışçı bir dünya, el ele veren bir evren”e sahip olmanın mutluluğunu yaşarız!

Peygamberlerin yaptıkları- peygamberlik görevi dışında- her insanın yapacağı şeyler değil mi? Onlar da, etten, kemikten yaratılmış bir kul, bir insan değil miydi? Onların da-abese suresinde geçen- hataları olmadı mı? Bunlar bize bir şeyler anlatmalıdır. Hz. İbrahim ve diğer Peygamberlerin hayatını yalnızca hikaye okur gibi değil, ders almak için, en azından nefis mücadelemizi onlar gibi yapmamız gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

“LA”dan “İLLA”ya yükselenler bayramı hak eder. İşte bu anlayışla bayramı hak edenlerden olalım. 

 

Bu makale toplam 116 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi