Bugün; 22 Nisan 2019, Pazartesi
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Her Müslümanın hayatında Hicret var
Tarih : 2018.09.12  23:06:21

Bu sene Hicretin 1440’ıncı yılını idrak edeceğiz. Muharrem; Haram kılınan, yasaklanan, saygı duyulan anlamındadır. Savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir. Kur'anı Kerimde, saldırıya uğrama durumu hariç, savaşın haram olduğu aylardan birisi olduğu ve bu aya saygı gösterilmesi gerektiği belirtilir.

Sevgili peygamberimiz, haram ayları; Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep olarak açıklamıştır. "Fecr” suresinde üzerine yemin edilen "Fecr”den maksadın, Muharrem ayı olduğu belirtilir. Aynı surede yine üzerine yemin edilen on gecenin, Muharrem ayının ilk on gecesi olduğu belirtilmiştir.

Hicri yılbaşı Müslümanlar için çok önemli bir gün! İslam tarihinde takvim başlangıcıdır! Muharrem ayı'nın başı. Ayrıca Muharrem ayı, "Kerbela hadisesi” ile de ünlü! Hicret; terk etmek, ayrılmak, ilgisini kesmek anlamındadır. Kişinin; herhangi bir şeyden bedenen, lisanen veya kalben ayrılıp uzaklaşması demektir. Ancak, hicret denilince ilk bakışta; bir yerin terk edilerek başka bir yere göç edilmesi olarak bilinir. Genelde Müslüman olmayan bir ülkeden, Müslüman bir ülkeye gitmeyi, özel olarak Hz. Peygamberin ve Mekkeli Müslümanların Medine'ye göçünü ifade eder. Medine'ye göç eden Müslümanlara Muhacir, muhacirlere yardım eden Medineli Müslümanlara da; Ensar unvanı verilmiştir.

Bir hadiste; "Muhacir (Hicret eden), Allah'ın yasakladığı kötülük ve günahları terk eden kimsedir.” Denilmekte, bir başka hadiste ise; Hicret "kötü şeyleri terk etmek” anlamındadır.
Hicret; kötü şeyleri terk etmek, Allah uğrunda başka bir yere göç etmek, Allah'ın yasakladığı kötülük ve günahları terk etmek, kötü şeylerden uzak durmak gibi anlama da gelmektedir.
Mutasavvıflar, hicret kavramını hem; "haramları terk edip, kötülüklerden uzaklaşmak” hem de; "nefsi terbiye etmek maksadıyla yolculuğa çıkmak” veya "kalben ve zihnen halkı terk etmek” anlamında kullanmışlardır.

Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamberden önceki dönemlerde de peygamberlerin ve onlara inanan insanların, kâfirlerce hicret etmeye zorlandıklarından ve bunların, inançları uğrunda yurtlarını bırakıp, başka yerlere gittiklerini anlatır. Hz. İbrahim, kavminin kendisini ateşte yakma girişiminin ardından; "Doğrusu ben, Rabbimin emrettiği yere hicret ediyorum” demiş ve önce Filistin, ardından Mısır'a göç edip, daha sonra da Ken'an diyarına yerleşmiştir.
Hz. İbrahim ile beraber Filistin'e kadar bu hicrete katılan Hz. Lut, peygamberlik görevini yaparken kâfirlerin azgınlık ve ahlaksızlıkları karşısında Cenabı Hak'tan aldığı emirle bir gece vakti inananlarla birlikte yurdundan çıkmış, arkasına dönüp bakmadan, gitmesi istenilen yere gitmişti. Hz. Şuayp peygambere kavminin ileri gelen kibirlileri; "Ey Şuayp! Kesinlikle seni ve seninle beraber iman edenleri memleketimizden çıkaracağız, yahut dinimize döneceksiniz” demişler, onu ve müminleri hicrete zorlamışlardı.

Hz. Musa, Allah'ın emriyle geceleyin Mısır'dan yola çıkardığı İsrailoğullarını göç ettirmeyi başarmış, peşlerine düşen Firavun ve ordusu ise, denizde boğulmuştu.

Hicret, bütün peygamberlerin hayatında vardır. Tarihte; "Nuh, Âd ve Semud kavimlerinin kâfir olanlarının; "elbette sizi yurdumuzdan çıkaracağız ya da mutlaka dinimize döneceksiniz”dedikleri kayıtlıdır. Hz. Peygamber ve kendisine inananlar da, daha önceki peygamberler ve ümmetlerinin âkıbetine uğramışlardır. Mekke Müşrikleri, sevgililer sevgilisi Hz. Peygamber'e karşı İslamiyet'i tebliğ etmeye başladığı andan itibaren olumsuz bir tavır takınmışlardır. Bu tavır, sadece İslam'ı reddetmekten ibaret kalmadı.

Sevgililer sevgilisi; alay edildi, ona inananlara baskı uygulandı ve bu baskılar, İslamiyet'in Mekke'de yayılmaya başlaması üzerine eziyet ve işkenceye dönüştü. Ammar bin Yasir'in babası Yasir ve annesi Sümeyye işkenceyle öldürüldü.

Hicret; geçmişte kalan bir şey değil, hala insanlık tarihini etkilemeye devam eden bir olay olarak özel bir zaman diliminin oluşmasına yol açmaktadır.

Hicret


Ezelden ebede devam eden yolculuk,

Her Âdem'e rehber olan yolculuk.

İnsanın mayasında hicret var,

Zeval bulmaz hicrete adananlar.

Hicretler, peygamberlerin davası,

Hicretler, Hakk'a inananların sevdası!

Rabbe ibadet, hicretle özgün,

Huzur, güven hicretle düzgün.

Hicret balyozuyla atılır batılın tozu,

Hicret kalemiyle yazılır, hikmetin özü.

 

Ensar Ruhu

Ensar muhacirle nasıl kardeşti?

Hepsi; dosttu, akrandı, eşti.

Elleri değil, ruhları birleşti!

Biz hala ensar olamadık ki!

 

“Müslümanlar kardeştir” Der Kur’an’ımız,

“En güzeli ortaya ser” der Kur’an’ımız,

“Varını, yoğunu ver” der Kur’an’ımız.

Biz hala zırnık veremedik ki!

 

Gavuru misafir eder, severiz hep,

Yaptıklarını abartır, överiz hep,

Türk kaşığıyla gavur lokması geveriz hep,

Bir türlü, Müslümanı sevemedik ki!

 

Bu tutumla Müslüman olunmaz,

“Allah” diyene kılıç çalınmaz,

Yurduna sığınana kahpece dalınmaz,

 Misafire ikramı bilemedik ki!

 

Müslümanlara kin kusanlara,

Gözü dönmüş, insanlıktan çıkanlara,

Vatanına sığınana yan gözle bakanlara,

Bir türlü insanlık öğretemedik ki!    

Bu makale toplam 110 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi