Bugün; 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Miraca yükselebilmek
Tarih : 2019.04.02  16:23:08

Miraç, kelime manası itibariyle "merdiven", "yükselecek yer", "en yüksek makam" manalarına gelmektedir.

Miraç gecesi, Recep ayı içerisinde yer alan Miraç Kandili en önemli gecelerden biridir. Miraç Kandili gecesi Hazreti Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem)'in göğe yükseldiği gece olması sebebiyle önemlidir. İki aşamalı bu gökler ötesi yolculuk, peygamberliğin 12. yılında, hicretten on sekiz ay önce, mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir. Miraç Kandili gecesi ve gündüzünü şu şekilde ihya ederek geçirebiliriz; Miraç Kandili gündüzü oruçlu olarak geçirilebilir. Peygamber Efendimiz "Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb'in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur" buyurdu..

Kur’an’da; “isra” ismiyle bir sure bulunmaktadır. İsra, gece yürüyüşü demektir. Bu geceye has olarak, müminlere; beş vakit namazın hediye edilmesi çok anlamlıdır. Sevgililer sevgilisi Hz. Peygamber efendimiz, bir kere miraca çıkmasına rağmen, müminler, namazı gerçek anlamıyla, bilerek, şuuruyla kıldığı, namaz kılınca bütün kötülüklerden arındığı, tam anlamıyla “Peygamberî ahlaka” sahip olduğu vakit, miraca yükselmiş olur. Kur’an’ımız; “namaz, bütün kötülüklerden, çirkinliklerden, olumsuzluklardan alıkor” der.

Kandilleri belli zaman dilimlerinde kutlamak, birbirimizi, telefonla, bizzat tebrik etmek, bu günlerde hal hatır sormak da güzel, fakat en güzeli, her günümüzün kandiller gibi aydınlık, mutlu, sevgi dolu, samimiyet yüklü, riyadan uzak…bir tavır içinde olmak en güzelidir. Bayramlar yaparız, bayramların; sevinç, mutluluk ve barış günleri olduğunu söyleriz. Bayramlar bitince her şeyi unuturuz.

“Her günümüzün bayram olması” sözünü hep söylerim. Bunu; “deliye her gün bayram” diye bozmuşlar. Halbuki bunun aslı; “veliye her gün bayram” olması gerekir. Veli; Allah’ın gerçek kullarıdır. “Kazım hocam, biz kim, veli olmak kim?” diyenler olabilir. Kur’an ilkelerine, resulullahın sünnetine samimi şekilde riayet eden, inancında taviz vermeyen, dik duran, kararlı olan, kötülüklerden hicret eden herkes velidir. Yani Allah’ın has kullarıdır.

Mübarek bir aydayız. Ramazan ayına adım adım yaklaşıyoruz. Ömrü olanlar bu ayı da görecek. Her yıl böyle güzel aylar, günler gelip geçiyor. Bunlar birer fırsat, arınmamıza, miraca yükselmemize, sevilen, Allah’ın; “kulum” dediği kul olmaya vasıtadır. Aklı çalışan, tefekkür edebilen, fikri mekanizmasını çalıştırabilen her insanın bunu yapamaması diye bir şey yoktur. “Yapamıyorum” sözü doğru değil. Eğer doğru olsaydı, Allah insana Akıl, irade, yetenek vermezdi. Bunlar varsa, yapabilme gücümüz de vardır.

Miraca yükselebilmek, görüldüğü gibi zor değil. Yeter ki bizler; “bu günü milat kabul ederek, bütün günahları silip süpürmeye karar verdim, bir daha bilerek, isteyerek günaha girmeyeceğim…” dediğimiz ve azimli olduğumuz zaman kesinlikle Allah günahı kabul edecektir. Zira öyle diyor. Peygamberimiz de; “günahına tövbe eden, hiç günah işlememiş demektir.” Bundan bir imkan olur mu?

Şöyle açalım; diyelim ki bir kardeşimiz, mükellef çağından itibaren, bu güne kadar hep günah bataklığında bocaladı durdu. Nerde akşam, orda sabah! Akla, hayale gelmedik pislikleri yaptı…bu günleri fırsat bilip, camiye gider ve güzelce namazını kılar ve elini açıp, gözyaşları içinde Allah’a dua eder ve asla bir daha o günahlara girmezse, emin olunuz ki, Rabbimiz, o, eski günahlara dönüp bakmayacaktır. Adeta hekmlerin, hastalıklı uru kesip attığı gibi.

Bugünü milat yapalım. Bugün miracımıza vesile olsun. Tüm okurlarımın, gönül dostlarımın kandilini tebrik ederim. Kalın sağlıcakla.  

 

Şükretmez misin?

 

"Neden böyle?" deyip, sakın ağlama

Kadere karşı karalar bağlama,

İki gözün görüyor bilmez misin?

Bu hale binlerce şükretmez misin?

 

Elin tutuyor, aklın eriyor ya,

Düşüncen yerinde, dil dönüyor ya

Kalp, rahatça çalışabiliyor ya,

Bunlara binlerce şükretmez misin?

 

Hiç kalkamayıp da, yürüyemesen,

O iki dizinle de gidemesen

Beynin felç olsa, hiç anlamasan

Bunlara binlerce şükretmez misin?

 

Yatalak olup, yatağa bağlansan

Gece gündüz; "ah, vah" edip ağlasan

Eşler, dostlarla yürekler dağlasan

Yine bu haline şükretmez misin? 

 

Akşam yatıp, sabah da kalkıyorsun,

Yemeğin yiyip, nefes alıyorsun,

Düşünüp, hayallere dalıyorsun…

Bunlara sayısız şükretmez misin?

 

Baban, annen tanıyabiliyorsun,

Konuşulan, anlayabiliyorsun,

Eksiğini tamlayabiliyorsun.

Bunlara hesapsız şükretmez misin?  

 

Bu makale toplam 132 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi