Bugün; 05 Haziran 2020, Cuma
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
İmsak
Tarih : 2019.05.15  11:02:15

Yapraklı, günlük takvimlerde; “İmsak” yazıyordu. Çocukluğumda annem ve babam, Ramazan ayı geldiği zaman sahur vaktinde; “ imsak kesilmeden yemeğimizi yiyelim, biraz sonra kesilecek, on dakika kaldı, beş dakika kaldı, işte şimdi kesildi…” derlerdi. 

Bendeniz, imsakın ne anlama geldiği, nasıl kesildiği, ne ile kesildiği, niçin kesildiği, kimin kestiğini bilmiyor ve dolayısıyla merak ediyordum. Hatta sık sık;

-“Baba, imsak nasıl kesilir? Kim kesiyor? İmsakı kesen bıçak keskin mi? Kama gibi, kılıç gibi bir şey mi?” diye sorardım. O da anlatmaya çalışırdı ama ben anlamazdım, anlayamazdım. Zira anlayacak yaşta değildim.

Bu merakım okula gidinceye kadar sürdü. İmam Hatip okulunda,  artık imsakın ne olduğunu, imsak kesilmesinin ne anlama geldiğini enine boyuna öğrendim. Öğretmenlerimiz, vaizlerimiz derslerde bunu enine boyuna anlatıyorlardı.

İmsak; tutmak anlamındadır. Ramazana has söylenen bir ifade. Oruç tutma vaktinin geldiği, artık, orucu bozucu harekete girilmemesi gerektiği belirtilir. İmsak tutmaksa, bunun yalnızca oruç, orucu bozan şeylerden ibaret olmaması, genel anlamda kendimizi tutmak, her türlü çirkinlikten, hayasızlıktan, insanlık dışı hareketlerden, Kur’an’a ve İslam’a uymayan tavırlardan sakınmak olduğunu anlamalıyız.

İmsak; tutmaksa eğer, bunu sadece Ramazana değil, hayatımıza has kılmalıyız. Hep; “Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu Cehennemden uzaklaşma” diye söylenir ya, bunda imsak şuurunun büyük payı var. İmam Gazali, orucu üç bölüme ayırır; “avamın orucu, havassın orucu, havassul havasın orucu” der. Avamın orucu; imsak vaktinden, iftar vaktine kadar hiçbir şey yemeden içmeden durmak. Havassın orucu; imsaktan, iftara kadar yemeyip, içmeyip aç kaldığı gibi ibadete de önem verenlerin orucu. Havassü’l havasın orucu ise; eline, diline, gözüne, kulağına, ayağına, kalbine…hülasa bütün organlarına oruç tutturmak, yani bedenen imsak!

Rabbimizin bütün emirleri bizi terbiyeye, eğitmeye, hayatın cennet olması için zemin hazırlamaya yöneliktir. Kur’an, insanı inşa eder. Tepeden tırnağa kadar “adam” eder.

İmsak kavramı içinde hicret vardır, fetih vardır. İmsaka, tutmak dedik. Kötülüklere karşı kendimizi tutmak. Hicret de; kötülüklerden, iyiliklere yönelmek, günahtan sevaba göç etmektir. İmsak+ Hicret+ Fetih= adam.

İmsak, ihsanı da içinde barındırır. İhsan, Allah’ı görüyormuş gibi ibadet etmektir. Her ne kadar biz O’nu göremesek de, O, bizi görüyor. Yani Allah her an yanımızda, şah damarımızdan daha yakın. Böyle olunca kötülük yapma şansımız olabilir mi? Bu durumda her zaman imsaka sarılmış, imsakı yaşamış oluyoruz. İmsakı yaşayanlar, iftara adaydır. İmsak ve iftar şuuruna erenlerindir bayram yapma hakkı.  

 Bir densizin size küfrettiğini düşünün. Ne yaparsınız, hemen celallenir, siz de küfür mü edersiniz? Veya ağzını burnunu dağıtmaya mı yönelirsiniz? Yoksa; “ya sabır, git oğlum, belanı arama, şeytanından bul” mu dersiniz? Evdesiniz, çocuklar yaramazlık yapıyor, birbiriyle dövüşüyor, hanımın bazı istekleri var… hemen; “gidin başımdan zaten yorgun elmişim, işyerinde kafamı bozmuşlar, işler kesat gidiyor, bir de ortalık ramazan…sizinle mi uğraşacağım?” diyerek ağzınıza geleni mi söylersiniz? Yoksa; “çaresine bakarız, sabah olsun hele veya hafta sonu düşünelim” diyerek kırmadan, dökmeden, öfkelenip, etrafın kalbini incitmeden işi çözer misiniz?

Sevgili peygamberimiz; “Yiğit, rakibini minderde yenen değil, öfkelendiği zaman öfkesine hakim olandır”, “kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma” buyurur.

“Mümin; elinden ve dilinden başkalarının emin olduğu”  kimsedir. Bu güzel duyguları; oruç güzelliğine sahip olanlar edinir. Bu yönüyle Ramazan başlı başına bir okuldur. Tek başına bir eğitimcidir.      

 

Ramazan

Kızgın çölde yalınayak yürüyorum,
Serap mı, göl mü, hayaller görüyorum,
Ateşte yandım, eridim, kül oldum,
Oruçla kendime geldim, kul oldum.
Dudaklarım kurudu, susuzluktan,
Oruç, tut sen beni, duygusuzluktan,
Bana kuvvet ver, tüm uykusuzluktan.
Ramazan; yasakları imsaktır,
Göze, kulağa, haram yasaktır.
Ramazan; cennete açılan kapı,
Nefsini tanımak, dinamik yapı!

Oruç

Oruç, sadece açlık değil,
Özüne ve ruhuna eğil.

Kapılar kapandı, İblis giremez,
Orucun ruhuna, ruhsuz eremez.

Reyyan kapısı, oruçlu için,
İstemez misin, neden niçin?

Oruçla miracım var bu ayda, 
Sabır aracım var bu ayda.  

 

Bu makale toplam 177 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi