Bugün; 22 Şubat 2020, Cumartesi
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Mankurtlaşmanın günümüzdeki örnekleri
Tarih : 2019.07.02  11:23:06

SELÇUKYA KÜLTÜR-SANAT DERNEĞİ, kültür faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Her on beş günde bir, değişik konu ve konuklarla, katılımcılara, bilgi ve kültür pınarından temiz sular içiriyor. Bir hafta şiir, bir hafta konferans şeklinde yoluna devam ediyor. Bu hususta rüştünü ispat etti. Her kesimden olumlu puan alıyor. Konya’da; “konferans ve şiir” denilince akla SELÇUKYA  geliyor.

01 Temmuz Pazartesi günü Kılıçarslan konferans salonunda değerli araştırmacı, ilim adamı Doç. Dr. Yağmur Küçükbezirci; “Günümüzün Gizli Silahı, Bilinçaltı Mesajlar” konusunda doyurucu bir konferans takdim etti.

Gerçekten herkesin dikkatlice dinlediği konferans 2 saat sürmesine karşılık, kimsede bıkkınlık, dikkat dağınıklığı ve; “bitse de gitsek” homurdanmaları görülmedi.

Hepimizin bildiği gibi, gücü elinde bulunduranlar, diğerlerini kendi egemenliği altına almak, dünyayı kendi belirledikleri kurallar çerçevesinde yönetmek, yönlendirmek istiyor. Eskiden egemenlik altına alınmak istenen toplumlara karşı savaşlar; kılıç, kalkan, gürz, ok ve benzeri silahlarla yapılırken, barutun icadıyla tüfekler ve toplar devreye girdi.

Gelişen ve değişen dünya şartlarında silahlar tamamen farklı boyutlara ulaştı. Savaşın tarafları, oturdukları yerden koordinatlara girerek istedikleri yerlere füzeler gönderebiliyor, uçakları elektronik sistemle etkisiz hale getirebiliyor ve insansız hava araçları (İHA) ile diledikleri yerleri kontrollaeri altına alabiliyorlar.

Savaşta amaç, işgal edilen ülkenin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini ele geçirmek, halkını istedikleri gibi yönetmek, kullanmaktır.

Amaç, maddi ve manevi sömürü ise algı operasyonları yapmaktır. Algılar değiştirilirse davranışlar da değiştirilebilir. Algı operasyonları o kadar çok yönlü yapılmaktadır ki her gün, her saat, her dakika mesajlara maruz kalıyoruz. Her tarafımız kuşatılmış durumda.

Cengiz Aytmatov’un; “GÜN OLUR ASRA BEDEL” romanındaki; “MANKURTLAŞTIRMA” nın günümüzdeki en canlı, en göze görünür şeklini yukarıdaki cümlelerle dile getirdi Yağmur hocam. Daha neler mi dedi? Birlikte okuyalım;

“ Bilinç; ana rahmindeki bebeğin bazı uyarımları almaya başlamasıyla işlerlik kazanır ve son nefeste biten farkında olma hareketidir ve insanın benliğinin yanında, dış dünyadaki tüm varlıkları ve kavramları algılamasını sağlayan beynin anlama faaliyetlerinin tümüdür.

Bilinçaltı; farkında olduğumuz bilincimizi ve pratik hayattaki hareketlerimizi etkileyen, direkt olarak farkına varmamıza izin vermeyen “üstü örtülü” alt bilinç, pasif bilinç ve derin bilinçtir.

Davranışlaımız, alışkanlıklarımız, tesadüflerin tüm nedenleri bilinçaltımızda yatar. Bireysel bilinç, bilinçaltının uçurumlarıyla çepeçevre sarılmıştır. Hedef olarak belirlenen ve istenilen değişimi bilinçli olarak değerlendiremeyen bir kimse ya da grup, zihnine mesajı yerleştirmişse, bu fikri organik olarak çevresindekilere yayıyorsa, bilinçaltını ikna süreci başlamış demektir.

Mesela reklamlarda; “acıktınız mı? Patlamış mısır ye, kola iç!” mesajlarını gören ve duyan insanların bilinçaltında; “mısır yemek” ve “kola içmek” yer eder. Bu sebepten mısır satışlarında % 57. 8, kola satışlarında % 18.1 artış sağlamıştır.

Televizyonlarda, Çizgi filmlerde, dizilerde, yarışma Programlarında, reklamlarda, Filmlerde…tamamen bizi özümüzden koparmaya yönelik, yerli olmasına karşılık, milli olmayan hususlarla bilinçaltı operasyonlar yapılmaktadır….”

  Bozdular!


Ne çok kandırdılar bu milleti

Yardım(!) gönderdiler sandık sandık

Biz de, yardım ediyorlar sandık

Sureti hak görünenden usandık

Sütü bozuklar, sütümüzü bozdular

Firavunlar özümüzü bozdular!

Süt tozu dedi, peynir dediler

"Hibe" diye, ülkelere girdiler

Dünyayı savaş ile böldüler,

"Aman" diyeni, orda vurdular.

Sütü bozuklar, sütümüzü bozdular

Firavunlar özümüzü bozdular! 

 

Bu makale toplam 166 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi