Bugün; 27 Şubat 2020, Perşembe
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Selçukya Ermenek'te
Tarih : 2019.09.04  23:43:18

Kurulduğu günden bu yana Kültüre, sanata, edebiyata ve ilmi konulara önem veren, kaybolan sanatları gün yüzüne çıkartma konusunda çaba sarf eden, olaylara ilmi ve objektif pencereden bakarak insanlara doğruyu yansıtan “SELÇUKYA KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ” kültürel gezilerle yaşadığımız ülkenin, bulunduğumuz şehrin; kültür, sanat ve tarih hazinelerini görmek, cennet vatanımızın “İrem bahçesi” niteliğindeki güzelliklerini keşfetmek için faaliyetlerine devam ediyor. Şimdiye kadar yaptığı kültürel gezilerden olumlu sonuç almış, insanlarımızın gönlüne girerek Gönül Dostu olduğunu göstermiştir.

Bu cümleden olmak üzere 01 Eylül Pazar günü Selçukya’ya gönül vermiş gönül dostlarıyla günü birlik, Ermenek’e kültür gezisi tertip etmiştir. Gezilerin en güzel yanı; yeni arkadaş edinmek, muhabbetin zirveye ulaşması, yepyeni simalarla hasbihal etmektir. Gezileri tatlandıran, yormayan yönlerinden biridir yeni arkadaşlar ve uyumlu yolculuk!

Yolculuk uzun bir mesafeyi kapsıyordu. Bu uzunluğun sıkıcılıktan, bıkkınlıktan kurtulması için, Selçukya Şairleri şiirlerinden okuyarak, hem geziye bir anlam giydirildi, hem de şiire doyuldu. Aynen Şiir akşamlarında olduğu gibi.

Ülkemin cennet yerlerinden biridir Ermenek. Yeşiller içinde adeta kaybolmuş. Karadeniz bölgesinin yoğun yeşili kadar olmasa da İçanadolu’nun bozkır görüntüsü bu yörede kaybolup, yerini yeşile, ormana bol oksijene bırakıyor. Sıra sıra ceviz ağaçları görürsünüz. Çok olmasa da zeytine de rastlamak mümkün. Tabii bu bölge Akdeniz bölgesinde sayıldığından ılıman iklimlerin meyvelerini az da olsa görebilirsiniz. Zeytin bunlardan biridir. Baraj, Ermenek’e bir başka güzellik katmış. Baraja doğru inildikçe sanki kendinizi deniz kıyısında hissediyorsunuz; Nem, sıcak hava…Ermenek’e gelmişken barajda tekne turu yapmamak olmazdı. Selçukya kültür ekibi istisnasız teknede güzel bir gezinti yaptı. Tekneyi Belediye işletiyor.       

Yaklaşık 500 yıllık geçmişi olan Zeyve Pazarı Ermenek'e 26 kilometre uzaklıktaki ikizçınar Köyü ile Yayla Pazarı köylerini ayıran dere üzerinde ve çevresinde kurulmuştur. Sayısı 300’e varan tarihi ulu çınarları, soğuk suları, otantikliği, su değirmenleri, su hizarı, bungalov evleri, günübirlik konaklama mekanları ile ziyaretçilerini karşılayan pazar bölgesi doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında civar köylüler yetiştirdikleri sebze ve meyvelerini Pazar günleri kurdukları pazarda yerli ve yabancı turistlere sunmaktadırlar. Ayrıca yöreye has el sanatları ürünleri de bu pazarda satılmaktadır. Kazancı ve Gülnar üzerinden turistlerin kolayca ulaşabilirliği ile genellikle günübirlik gelip gidilen bir mesire yeridir.

Yayla Pazarı Köyü sınırları içerisinde yer alan, 600 yıllık tarihi pazarı, asırlık çınar ağaçları, küçük şelaleler oluşturan dereleriyle ünlü "Zeyve Pazarı" mesire alanı, sıcak yaz günlerinde doğa ve fotoğraf tutkunlarını bekliyor.

ERMENEK

Balkusan balları var lehçelerinde,

Çalbalı balı Taşeli yöresinde,

Dostlarla yemek yemek ne hoş olur,

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Altıntaş, Tekeçatı yaylası,

Hastaya şifa verir havası,

Kardelenlerle süslü ovası.

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Ilısu barajında yunasım gelir,

Zeyve pazarına varasım gelir,

Sipas Camide vaaz veresim gelir,

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Katran, Köknar… ağaçların nalesi,

Yeşile bürünmüş, toprak paresi,

Ormanları, erozyonun çaresi,

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Tol medrese, Firan; Ermenek kalesi,

Ahşaptır, taştan yapılmış hanesi,

Sağlıklı, hasta değil bir tanesi,

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Batırık, Tarhanabaşı…dahası,

Zeyve kebabı, sulu diri çorbası,

Gaygana tatlısı, deli börek hası,

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Sac Kebabı, Su Böreği, Arabaşı

Ermenek dolması, pekmezli kadayıf…

Ağırlarlar; dost, ahbap ve arkadaşı,

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Selçukyalı dostlarla koşarak geldik,

Anılar tazeledik, şiirler derdik,

Muhabbet ettik, dostlara selam verdik

İremnak cennet bahçelerinde!

 

Öztürkçe okudum, Öztürkçe yazdım,

Torosların yaylalarında gezdim,

Cana can katan Hak dostlarını sevdim,

İremnak cennet bahçelerinde! 

Bu makale toplam 163 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
Eski kuşağın davranışı değişmedi, bakış açısı değişti
Birlik Vakfında konuşan Doç. Dr. Küçükbezirci: “Bazı konularda eski kuşağın davranışı değişmedi, bakış açısı değişti” dedi.
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi