Bugün; 13 Temmuz 2020, Pazartesi
Mehmet Emin Parlaktürk
Metni küçült
Mehmet Emin Parlaktürk
YİNE YENİDEN BİSMİLLAH
Tarih : 2018.03.06  14:09:48

parlakturk@gmail.com

Sevgili dostum Salih Sedat Ersöz kardeşimle son karşılaştığımda kararımı vermiştim. Artık tekrar yazmalıydım. Sebebini aşağıda anlatacağım.

Dört sene öncesine kadar diğer sitelerde de yayınlanan yazılarımdan sonuncusu, 10.4.2014 tarihli yazıydı. Salih kardeşim hala sitede duran o yazıya işaret ediyordu. “Çünkü O Azdı” başlıklı bu son yazıma atıfta bulunarak: “Hocam, tekrar yazmaya ne zaman başlayacaksınız? Hala bekliyoruz. Son yazınızın kaç kez okunduğuna hiç baktınız mı?” dediğinde merak edip bakmıştım: Rakam 16 bin 546 idi. O zaman dedim ki: “Bu kadar tıklanan bir yazarın okuyucusuyla buluşması artık vacip olmuştur, yazmamak bu okuyucuya haksızlık olur” dedim ve tekrar yazmaya karar verdim. Buna vesile olduğu için de Salih Sedat kardeşime teşekkür ediyorum.

Bu yazıda (affınıza sığınarak) şöyle bir nostalji yapalım. Böylece, nereden nereye geldiğimizi de hatırlamış oluruz. Yıl:1968. İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciyiz. Her genç gibi, bizim de sosyal hayata, sanata, müziğe, spora merakımız var. Edebiyat ise, daha çok ilgi alanımız. Önümüze gelen her kitabı okuyor, şiirler yazıyor, makale denemeleri yapıyoruz.

O sıralar Rahmetli M.Şakir ARITAN ağabey Konya Yeşilay Şube Başkanı. Yeğeni Ahmet Saim ARITAN da sınıf arkadaşımız. (Onun da rahmetle analım. NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı iken 2 yıl önce kaybetmiştik.) Lise ikinci sınıftayız. Ahmet Saim arkadaşım bana dedi ki: “Şakir amcam Yeşilay’la ilgili bir yazı istiyor, gazetede neşredilecekmiş. N’olur sen yaz!” Bu aradığım şeydi. Aldım elime kalemi ve basın dünyasındaki ilk yazımı 1968 yılında kaleme aldım. Yaşı 65’in üzerinde olanlar çok iyi hatırlar: “Anadolu’da Hamle” ismiyle Konya’da çıkan bir gazetede o yazı neşredildi. Henüz 17 yaşında olan bir genç için bu durum, tarifi imkânsız bir duyguydu. 

O günden bu yana aradan 50 yıl geçti. Dile kolay tam yarım asır. İrili ufaklı pek çok gazete ve dergide yazılarımız yayınlandı. Büyük bölümü yerel, bir kısmı da ulusal basında çıkan yazılardı bunlar. Çoğu arşivimde duruyor. Elimde olmayanlar da kütüphanelerdeki gazete arşivlerinde mevcut. Çeşitli konularda binlerce makale. Çoğu dini ağırlıklı. Bir kısmı da siyasi, sosyal, kültürel ve güncel olaylarla ilgili. Vaktim ve imkanım olsa hepsini toplar, iki kapak arasına alıp kitaplaştırırım ama şu aşamada çok zor. 

Yazı niçin yazılır? Muhakkak ki, faydalanmak ve faydalı olmak için. Faydası, öncelikle yazan içindir. Çünkü, bir yazıyı kaleme alırken konu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu da yetmez, o bilgilerin doğru, kesin ve güvenilir olması gerekiyor. Bunun sonrası da, başkalarına faydalı olmak, toplumu bilgilendirmek, uyarmak, tebliğ ve irşat görevini yerine getirmektir.

İnşaallah, “Yine ve Yeniden Bismillah” diyerek elimize aldığımız kalemi; hem kendimize fayda sağlayacak hem de topluma faydalı olacak şekilde kullanmaya çalışacağız. Allah, yâr ve yardımcımız olsun.    

 

Bu makale toplam 460 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi