Bugün; 23 Nisan 2018, Pazartesi
Salih Sedat ERSÖZ
Metni küçült
Salih Sedat ERSÖZ
Çanakkale Destanı, küstah batı ve TYB programı
Tarih : 2017.03.16  00:18:15

salihsedatersoz@hotmail.com
salihsedatersoz@gmail.com

Çanakkale Destanının 102. yıldönümünü kutluyoruz. Bir destan yazıldı Çanakkale’de… Bir İman gürledi coştu, bir inanç patlaması yaşandı… Kuru kuruya kazanılan bir zafer değildi bu… Bitti denilen bir ruhun yeniden coşması, yeniden ayağa kalkması,  yeniden dirilişiydi.  Kurtuluşun müjdesi, bitmek üzere olan ümitlerin yeniden yeşermesiydi Çanakkale destanı…

Çanakkale ruhunu ve Çanakkale şuurunu yaşatmamız lâzım. Yeni nesillerimizi bu iman ve bu inanç şuuru ile yetiştirmemiz lâzım. Çanakkale ruhunun bize bıraktığı emanete iyi sahip olmamız lâzım. O kutsal emaneti evlatlarımıza aktarmamız lâzım. Çanakkale destanını diri tutmamız, o inanca sıkı sıkıya bağlanmamız lâzım.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, o şuuru ve o ruhu canlı tutmak adına şöyle sesleniyor.  

 Âsım'ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek

 İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.

 Şûhedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...

 O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar...

 Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor;

 Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

 

Sen ki, a’sâra  gömülsen taşacaksın… heyhât,

 Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât…                   

 Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,

 Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber.

Bir değil, bin değil binlerce destan yazıldı Çanakkale’de… Bir avuç îmân âbidesi kahraman insanın, “kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ” olan, “eski dünya, yeni dünya bütün akvâm-ı beşer” e karşı 15 ay boyunca denizde ve karada verdiği amansız mücadelenin ve insanı nice ibretlere, nice hayretlere, nice dehşetlere düşüren, unutulmaz savaş sahnelerinin yaşandığı yerdir Çanakkale… Tabii ki, Çanakkale’de “bu topraklar için toprağa düşmüş” olan 250 bin vatan evladını unutmak mümkün değildir.

Selam size, hürmet size, rahmet size ey şehitler ordusu… Sizden, sizin ruhâniyetinizden binlerce kez özür diliyoruz. Sizin yaşadığınız gibi yaşayamadığımız, sizlere lâyık olamadığımız ve sizin imanınızı, sizin inancınızı, sizin emanetinizi, sizin samimiyetinizi, sizin vefa duygunuzu ve sizin uğruna canlarınızı verdiğiniz o yüce ruhu yeni nesillerimize yeterince aktaramadığımız için… 

***   ***   ***

Dışardaki küresel güçler ve onların içerideki hain uzantıları; Milli şairimiz Mehmet Akif’in şahane şiiriyle gözlerimizin önüne serdiği o müthiş Çanakkale manzarasını, bugün de ülkemiz insanına yaşatmak için faaliyet içindedirler.

Bunun için kalleşçe terör saldırıları başta olmak üzere her türlü hain ve sinsi planlarını uygulamaktadırlar. Bu hain odaklar, aynen Çanakkale’de ortaya koydukları gibi, ülkemizi zayıflatmanın hatta bölüp parçalamanın planlarını yapmakta, bu oyunu tekrar tekrar sahnelemektedirler.

Bu planı yapanlar da, Çanakkale’yi geçmenin planını yapan aynı zihniyetteki dış güçlerdir. O zaman ki yedi düvel, şu anda yine işbaşındadır.

Almanya, Hollanda, Avusturya başta olmak üzere bütün batı cenahı küstahça üzerimize gelmekte, itleri, atları ve bütün güçleri ile saldırmaktadırlar. PKK, FETÖ ve ne kadar Türkiye düşmanı varsa onlara kucak açan, onların her türlü faaliyetlerine izin veren küstah batı, TC devletinin bir bakanının konuşmasına bile tahammül edememektedir.

Bu açık bir İslâm korkusudur. Onları rahatsız eden, İslâm’ın yükselişidir. Türkiye aslına döndükçe, Türkiye güçlendikçe, Türkiye Çanakkale ruhuna sahip çıktıkça onların korkusu daha da artacak, korkuları arttıkça daha da azgınlaşacaklardır. Onların azgınlaşması bizim doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. Onların itleri ürüse de, bizim kervan yürüyecek ve hedefe ulaşacaktır İnşaAllah…

Milli şairimiz bunlar için de şöyle sesleniyor:    

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

***   ***   ***

TYB Konya Şubesince her hafta düzenlenen kültürel etkinlik programında, geçtiğimiz Cumartesi günü, gençlerimizin dilinden Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u dinledik. 

Eski Bakanımız Sami Güçlü hocamızın kurup geliştirdiği Anadolu Mektebi öğrencilerinin Mehmet Akif sunumları o kadar güzel, o kadar hoş ve o kadar etkili idi ki, bu gençlerimiz için işte Asım’ın nesli demekten kendimizi alamadık. 

Gençlerimizin, Mehmet Akif’i ne kadar özümsediklerini, onun ilke ve ideallerini ne kadar benimsediklerini de bu programda görmüş olduk ve bundan son derece mutlu olduk. 

Anadolu Mektebi’nde gayet iyi yetişmiş olan gençlerimizin dilinden; Akif'in gençlik tasavvuru, Akif’in Mısır yılları ve meal çalışmaları, Akif’in toplumsal olaylara bakışı, İstiklâl Marşı'nın mesajı ve mektuplara yansıyan Akif gibi önemli konuları dinlemek bizlere sürur verdi, mutluluk verdi.

Mehmet Akif’in, İslâm ve Vatan uğruna yaptığı mücadeleyi ve cihad dolu hayatını gençlerimizden dinlemekten, daha da önemlisi gençlerimizin Akif’in hayatını kendilerine rol model olarak aldıklarını görmekten ne kadar bahtiyar oldum anlatamam.

Anadolu Mektebi öğrencilerinin Mehmet Akif ile ilgili sunumlarını daha önce de Sosyal Bilimler Lisesi’nde dinlemiş ve çok beğenmiştim.

TYB programında farklı öğrencilerimizden, aynı konuyu dinlemek bana ayrı bir zevk verdi. Bu zevki, bu mutluluğu dinleyicilerin tamamının yüzlerinde ve parlayan gözlerinde görmek mümkündü.

Bu gençlerimiz için söylenebilecek en güzel söz, Mehmet Akif’in dilinden;

Âsım'ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek

İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.

Olsa gerek. Akif’in dile getirdiği Asım’ın nesli işte bu nesildir. Selam size Asım’ın nesilleri…

Böyle güzel ve verimli bir etkinliği programlarına alan TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten hocamız başta olmak üzere TYB yöneticilerine, ayrıca Sami Güçlü hocamız ve Atilla Yaramış kardeşimiz ile Anadolu Mektebi’nin tüm idareci ve öğrencilerine şükranlarımı sunuyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

Bu makale toplam 344 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi