Bugün; 23 Ocak 2021, Cumartesi
Salih Sedat ERSÖZ
Metni küçült
Salih Sedat ERSÖZ
Öğretmenim canım benim
Tarih : 2020.11.24  14:18:23

Öğretmenlik; sabır, hoşgörü, emek, sevgi, şefkat ve fedakârlık isteyen bir meslektir.

Öğretmenlik; toplumumuza yön ve şekil veren, çocuklarımızın geleceklerini tayin eden, bir ülkenin âtisi ile ilgili hayati bir konuda rol oynayan ve söz sahibi olmayı gerektiren çok önemli bir hizmet kapısıdır.

Böylesine kutsal bir görev ifa eden öğretmenlerimiz de elleri öpülmesi gereken saygın kişilerdir.

Öğretmen; evlatlarımızı eğitmeyi görev bilen, onlara rehberlik eden ve onları hayata hazırlayan kimsedir. Öğretmen; bir milletin geleceğini yoğuran eğitim ordusunun önemli bir ferdidir.  

Bir milletin kalitesi eğitimi ile doğru orantılıdır. Eğitim - öğretim seviyeleri üst derecelerde olan milletlerin ömürleri de aynı derecede uzun ve verimlidir.

Bir milletin kalitesini ve ayakta kalma süresini belirleyen en önemli faktör o milletin eğitim seviyesidir. Eğitim seviyesini belirleyen de, eğitim ordusunu oluşturan öğretmenlerdir.

Öğretmenler, sadece eğitim-öğretim alanında değil aynı zamanda kültürel ve sosyal alanda da rol oynayan etkin kişilerdir.

Yurdun dört bir yanında bütün zorluklara göğüs gererek, sadece millete hizmeti ön planda tutarak görev yapan öğretmenlerimizin çaba ve gayreti her türlü takdirin üstündedir.

Öğretmenlik aynı zamanda Peygamber mesleğidir. Bütün Peygamberlerin görevi, gönderildikleri toplumu eğitmek ve onların doğru yola gelmelerini sağlamaktır.

Peygamberler, başka insanlara faydalı olmayı amaçlayan ve toplumların kurtuluşunu hedefleyen seçilmiş örnek insanlardır.

Öğretmenlerin de, eğitim yolu ile hedefledikleri öğrencilerine, çevrelerine ve topluma faydalı olmak ve onların iyi birer insan olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Peygamberlik gibi ulvi bir görevi ifa eden öğretmenlere selam olsun. 

Milletin geleceğini belirleyen ve ona şekil veren öğretmenlerimiz; yılda bir sefer sadece 24 Kasımlarda değil her an, her zaman hatırlanmalı ve onların maddi – manevi bütün sıkıntıları bir an önce giderilmelidir.

Öğretmenlik gibi kutsal bir meslek erbabının, kendi sıkıntıları ile değil, sadece evlatlarımızın iyi yetişmesi ile ilgilenmesi gerekmektedir. Öğretmenlerimize her bakımdan rahat bir ortam sağlanmalı ve ellerine teslim ettiğimiz çocuklarımızın çok yüksek seviyede yetişmeleri hedeflenmelidir.

Öğretmenlerimizin kafa ve beyinleri sıkıntılarını gidermek için değil, sadece öğrencilerinin başarılı olması için çalışmalı ve yürekleri sadece bunun için atmalıdır.    

15 yıl boyunca severek, isteyerek ve benimseyerek yaptığım öğretmenlik mesleğinin, duygu dolu en güzel yanı, yıllar sonra herhangi bir yerde karşılaştığınız bir kişinin “hocam ben sizin öğrencinizim” diyerek elinizi öpmesidir.

İşte o an bütün vücudunuzun titrediğini hissettiğiniz ve kendinizi zirvede gördüğünüz andır. Yaşadığınız o kısacık an dünyalara bedeldir.

Diyarbakır merkezde ve Çınar ilçesinde, o zamanki ismiyle Güneybağ’da ve daha sonra da Konya Meram Ortaokulunda yaşadığım öğretmenlik yıllarımı ve hatıralarımı nasıl unutabilirim?

O yıllar hayatımın en müstesna, en nadide anlarını yaşadığım yıllardır. Hâlâ görüştüğüm, sohbet ettiğim ve samimiyetle oturup kalktığım dostlarımın başında öğretmen arkadaşlarım gelmektedir.

Zaman zaman karşılaştığım öğrencilerim bana öğretmenlik yıllarımı hatırlatmakta en güzel duygularla bezenmemi sağlamaktadırlar.

Bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyor, her türlü zorluklar karşısında yılmadan görevlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışan değerli öğretmenlerimize sağlık, mutluluk içinde ve başarılarla dolu olarak nice 24 Kasımlara ulaşmaları temennisinde bulunuyorum.

Başta merhum babacığım olmak üzere ebediyete irtihal eylemiş öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Yazımı değerli öğretmenlerimize armağan ettiğim bir şiirimle tamamlıyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

ÖĞRETMENİM

Geleceğe yön verensin,

Cehalete bir frensin,

Yüreklere gül derensin,

Dehasın sen öğretmenim.

 

Evlatları yetiştiren,

Yanlışları değiştiren,

Sevgi, saygı geliştiren,

Sehasın sen öğretmenim.

 

Mazimizi aktarırsın,

İlmî ışık yaktırırsın,

Cehli yere döktürürsün,

Pahasın sen öğretmenim.

 

Peygamberler mesleğinde,

İlim, irfan peteğinde,

Vatan, bayrak gerçeğinde,

Şehasın sen öğretmenim.

 

Eğitimi yürütensin,

Bataklıklar kurutansın,

Cehaleti çürütensin,

Devasın sen öğretmenim.

 

Bir emanet canlar cana, 

Adında var büyük mânâ,

Tüm ödüller lâyık sana,

Revasın sen öğretmenim.

 

Oku diyen din neferi,

Sürdürürsün bu seferi,

Bu yarışta yaz zaferi,

Livasın sen öğretmenim.

 

Salih Sedat bu mesleği,

Yaptı, verdi her desteği,

Sevgi dolu tüm emeği, 

Mevasın sen öğretmenim.

SALİH SEDAT ERSÖZ

Bu makale toplam 1539 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi