Bugün; 19 Mayıs 2022, Perşembe
Salih Sedat ERSÖZ
Metni küçült
Salih Sedat ERSÖZ
RAMAZAN'A ELVEDA, BAYRAMA MERHABA
Tarih : 2022.05.01  13:34:26

Ayların sultanı Ramazan’ı ve bin aydan daha hayırlı olan af ve bağışlanma gecesini ihya ettikten sonra artık bu mübarek günlere elveda diyeceğiz.

İnşallah, Ramazan ayı ve Kadir gecesi bizlere şefaatçi olur. İnşallah, bu Kutsal ayı bizlerden memnun olmuş olarak uğurlarız. İnşallah oruçlarımız, teravihlerimiz, fitre ve zekâtlarımız, yüce Rabbimizin huzurunda makbul, sahipleri de mesrur olur. İnşallah, Ramazan’da affedilen, bağışlanan ve ebedi saadete eren kulların zümresine iltihak edenlerden oluruz. 

Oruçlarımızı elbette Allah’ın rızasını kazanmak için tutarız. Bunun yanında Cenab-ı Hak, biz kullarına çokça lütuf ve ihsanlarda bulunur. Ramazan sayesinde; birlik ve bütünlüğümüzün zirveye ulaşması, diğer insanların halleriyle hallenme, bazı kötü alışkanlıklarımızı terk etme, ihtiyaç sahiplerini görüp gözetme, güzel ahlâk, iyi huy, yardımlaşma, kaynaşma, kardeşlik, sabır, şükür, merhamet gibi maddi, manevi kazanımlar sağlarız ve pek çok güzellikler, iyilikler elde ederiz.

Cenab-ı Hak’tan, bizlere Ramazan’dan sonra da bu güzellikleri devam ettirme alışkanlığını vermesini diliyorum. Temenni ediyorum ki, Ramazan’da kazandığımız bu güzellikler, geçici olmasın ve bizimle birlikte bir ömür devam etsin.

Ramazan’a artık veda etme zamanı... Gelecek yıl tekrar, güzelliklerle dolu bu mübarek aya kavuşabilir miyiz bilmiyoruz. Geçen yıl, beraber oruçlarımızı tuttuğumuz ve iftarlarımızı beraber yaptığımız bazı sevdiklerimiz ve dostlarımız bu yıl aramızda olamadı. Gelecek yıla kadar kimlerin bu dünyadan, ebedi âleme yolcu olacağını ancak Allah biliyor.

Onun için, Oruç ve Ramazan sayesinde kazandığımız güzel alışkanlıklarımızı devam ettirelim. Mübarek Ramazan’da elde ettiğimiz kazanımlarımızı bırakıp yeniden olumsuz hallerimize dönmek Müslüman’a yakışmaz. İyilikleri bırakıp kötülüklere rücu etmek, güzellikleri terk edip çirkinliklere dönmek, sevaplar dururken günahlara dalmak mü’minin şiarı olamaz.

Rahmet Ay’ına elveda derken Ramazan Bayramına merhaba diyeceğiz.

Ramazan Bayramı inananların bayramı...

Bu bayram Allah’a teslim olanların bayramı…

Bu bayram sabırla, namazla ve oruçla Yaratıcının emrine âmâde olanların bayramı…

Güçlüklere sabredenlerin bayramı…

Oruçlarını, bir ay boyunca sadece Allah’ın emri olduğu için tutanların bayramı…

Bezm-i Elest’te, Rab’lerine verdikleri sözü yerine getiren ve Ahde vefa gösterenlerin bayramı…

Bu bayram “lebbeyk Allah’ım lebbeyk” diye yürekten haykıranların bayramı… 

Bir ay boyunca Rablerinin emrine büyük bir itaatle râm olan mü’minler, şimdi yine Rabbimizin isteği doğrultusunda bayram yapacaklar. Oruç gibi bayram da, Allah’ın, inanan kullarına bir lütfu ve ikramı… 

Şerlerden, haramlardan, kötülüklerden uzak, günahlardan arınmış, hayırlarla dolu, paklık içinde, iyilikler ve güzellikler içeren, cennete alıp götüren bir Ramazan ve bayram ve aynı şekilde hayırlı ve güzel bir ömür geçirmemizi nasip etmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Oruçlarımız ve bayramımız bizi ateşten uzaklaştırsın, cennete ulaştırsın, Ramazanımız, bin aydan hayırlı Kadir gecemiz ve Bayramımız kutlu olsun, şefaatçi olsun İnşallah…  

İçinde bulunduğumuz, bir çok ülkede Müslümanların acı içinde kıvrandığı şu günlerde bayramımızı hakkıyla nasıl kutlayabileceğiz?  Onların acılarını yüreğimizde hissettik mi? Hiç değilse dualarımızla ve dilhun olan yaralı gönüllerimizle onların yanında olabildik mi?

Bayramları asıl, İslâm diyarlarında akan Müslüman kanı durduğu zaman hakkıyla kutlayacağız. Zalimlerin kahrı, mazlumların necatı için gönülden bol bol dua etmek, Allah’a vereceğimiz hesap anında, kardeşlerimiz için yaptığımız güzel bir amel olarak yanımızda olur İnşallah…  Ellerimiz o kardeşlerimizin elleri ile dualarımız onların duaları ile birleşsin ve ötelerin ötesine ulaşarak, o mazlum ve mağdur kardeşlerimizin üzerine rahmet olarak insin İnşaAllah.  

Acı, ızdırap, ölüm, kan, gözyaşı, feryat, figan olmadan nice bayramlara ulaşmak niyazıyla bayramımız tüm mü'minler için mübarek olsun. 

Bu makale toplam 34 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi