Bugün; 23 Mayıs 2024, Perşembe
Salih Sedat ERSÖZ
Metni küçült
Salih Sedat ERSÖZ
ÖZDAĞ – KILIÇDAROĞLU ANLAŞMASININ ANALİZİ
Tarih : 2023.05.25  10:39:47

Sinan Oğan’ın Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararından sonra, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı. Bu kararla ilgili düşüncelerimi maddeler halinde yazıyorum. 

1- Ümit Özdağ kararını açıklamadan önce attığı tweetinde kendisinin İçişleri Bakanı olacağı vurgusu yaptı. Bundan anlaşılan herkese bir makam dağıtan Kılıçdaroğlu, Ümit Özdağ’a da İçişleri Bakanlığı sözünü vermiş. Böylece devlet kadroları, kendisinin seçilmesi için kişilere dağıtılmaya devam ediliyor.

2- Ümit Özdağ konuşmasında 13 milyon sığınmacı olduğunu belirterek açıkça yalan söylemiştir. Daha önce gerek Numan Kurtulmuş gerekse Süleyman Soylu ülkemizde 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere toplam 4,9 milyon sığınmacı olduğunu açıkladılar. Numan Kurtulmuş bu rakamı Ümit Özdağ ile görüşmesinden sonra kendisinin yanında verdi ama Özdağ konuyu çarpıtmaya devam etti.

3- Ümit Özdağ, Cumhur İttifakının sığınmacılar konusunda bir programının olmadığını belirterek bu konuda da yalan söylemiştir. Hükümetin sığınmacıların güvenli bir şekilde ülkelerine gönderileceği ile ilgili bir programının olduğunu herkes biliyor. Numan Kurtulmuş bu konuyu da Özdağ ile görüşmesinden sonra kendisinin yanında açıkladığı halde Özdağ’ın bu konuyu da çarpıtması dikkat çekicidir. Bugüne kadar 600 bin sığınmacı geri dönmüş, önümüzdeki aylarda da 1 milyon sığınmacının geri döneceğini içeren program hükümet tarafından açıklanmıştır.

4- Ümit Özdağ konuşmasında uyuşturucu çetelerin varlığından ve sokakların güvenli olmadığından söz etti. Türkiye uyuşturucu ile mücadelede dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Sokakların güvenli olmadığını söylemek de insafla bağdaşmaz.

5- Kemal Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ tarafından imzalanan protokolda geçen, ülkenin üniter devlet yapısının korunması, bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilmesi konuları hükümetin zaten üzerinde önemle durduğu konulardır. Bu konuda Kılıçdaroğlu’nun daha önce sık sık açıkladığı “özerkliği getireceğim” sözleri ne olacak? Bundan geri adım atıldı ise HDP buna ne diyecek? Bekleyip göreceğiz.

6- Ümit Özdağ'ın üzerinde ısrarla durduğu kayyum konusu yargı kararına bırakılmıştır. Kılıçdaroğlu’nun bu konuda daha önce söylediği “Kayyum atamalarına son vereceğim” sözü ne olacak? HDP bu konuda ne diyecek?

7- Protokolda net ifadeler yoktur. HDP’yi de küstürmeme yolunda yoruma açık ifadelere yer verilmiştir.

8- Aşırı milliyetçi Ümit Özdağ’ın Zafer Partisi ile PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP aynı adayı destekleme yoluna girmişlerdir. Kılıçdaroğlu seçilirse bu iki zıt akım arasında hangi yolu tercih edecektir? Devlet yönetimi ortak bir irade ile yürütülür. Yönetimde farklı yollar, farklı tercihler kaosa sebep olur.

9- Protokolda yer verilmeyen husus Ümit Özdağ’a ne verildiği hususudur. Protokolda yer verilmese de Ümit Özdağ’ın İçişleri Bakanı olacağına vurgu yapan mesajı bir pazarlık sonucu bu kararın alındığıdır.

10- Milliyetçiliği kendilerinin temsil ettiği gibi yanlış bir düşüncede olan Ümit Özdağ’ın bu kararının seçmende hiçbir karşılığı yoktur.

11- Bu gelişme Millet İttifakı masasında ve HDP’de nasıl karşılık bulacaktır? Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı olmak için her türlü tavizi veren, her yola giren, her düşünceye bürünen, sürekli renk değiştiren bir yapıda olduğunu bir kere daha göstermiştir.

Son olarak daha önceki açıklamalarında “Kılıçdaroğlu seçilirse iç savaş çıkar” diyen Ümit Özdağ, bugün ne değişti de Kılıçdaroğlu’na destek verme kararı aldı. Bu karar, kendi tabiriyle iç savaşın fitilini ateşlemek değil midir?  Sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum.

Bu makale toplam 149 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi