Bugün; 20 Haziran 2019, Perşembe
Sıtkı YONCA
Metni küçült
Sıtkı YONCA
Yazar
Parça, bütünü ne kadar etkiler?
Tarih : 2018.10.07  11:27:19

                Parçayla, bütün arasındaki ilişkiyi anlamak için başlıkta ki sorunun çok anlamlı olmadığını biliyorum. Böyle bir soru karşısında vereceğimiz cevabın bizim önceden almış olduğumuz değerlerin güdülenmesiyle doğru orantılı olduğunun da farkındayım. İhtiyaçlar hiyerarşisi içinde bizim birey olarak şuur altımız  neleri derecelendirmemiz  gerektiği konusunda nasıl kodlanmışsa cevabımız da bu kodlamaya paralel olacaktır.

                Bu hiyerarşik sıralamada para, birinci önceliği almışsa parçanın bütünü etkileme gücünün olamayacağı şeklinde genel bir öngörüyü tahmin etmekte zorlanmayız. Bunda parasal anlamda küçükle-fakirlik, büyükle- zenginlik arasında zihnimizin kurmuş olduğu ilişki  olduğu gibi genel anlamda küçüğün yani parçanın bütünü etkilediği yönünde yeterince deneyime sahip olmadığımızın da etkisi vardır. İnsanın ihtiraslarının vardığı bir sonuçtur dememiz de pekala mümkün. Şimdilerde dünyada yaşanan tercih sıralamasında paranın birinci sırayı işgal ettiğini söylememizin sanıyorum bir sakıncası yoktur..

                Bir düşünceden genellemeler çıkarılmasına hep karşı olmuşumdur.1 liranın 100 lirayı etkileme yani onu yok etme ihtimalinin olmadığı matematiksel olarak doğrudur.Efendim,1 lirası olan iyi kullanırsa, kötü kullanılan 100 lirayı yok etme ihtimali vardır gibi bir itiraza kapalı olduğumuzu söylemek zorundayım. Neden mi? Birinci tercihin dışına çıkacağımda ondan.

                Elinizde bir top kumaş olsa da bir ucundan bir ipliğini kendinize doğru çekseniz bu kumaşın size ‘’hayır bütün benim, o ipliğe doğru hareket edemem’’ diyebilme lüksü var mı?

                Buradan nereye gelmek istiyorum? Anlatalım.

                Prof. Kaan Kurtoğlu, California Üniversitesi kütüphanesinin kapısında ‘’Sadece Özel Katılımcılar Girebilir’’ yazan bölümüne bir yolunu bulur ve girer. Orada 1955 yılında yazılmış ve üzerinde ‘’çok gizli’’ ibaresi bulunan İngiliz tarihçi Arnold J. Toynbee’nin imzasını taşıyan bir rapor görür. Raporda aynen şu kayıt vardır. ‘’Artık günümüzde Güney Müslümanlığı denilen Suudi Arabistan, Mısır Eş’ari eksenindeki İslam, şeyh ve şıhın elindedir. Batı Medeniyeti için tehdit değildir. Parayla, şeyhi, şıhı satın alarak istediğinizi yaptırabilirsiniz. Ama Kuzey Müslümanlığı (parantez içinde Semerkant, Buhara, İstanbul eksenindeki Maturidi  Hanefi Türk Müslümanlığı yazılmış)Batı için tehdittir. Buraya dikkat. Milli Mücadelede olduğu gibi isyancılar çıkabilir.’’

                Sorumuzun cevabına buradan bakalım. Şeyhi, yani parçayı satın alırsanız geri kalan bütünü de almış olmuyor musunuz? Kullanılan paranın bütün(büyük) veya küçük(parça) olması parçanın bütünü pozitif veya negatif anlamda etkilediği gerçeğini değiştirmiyor.

                Yine  Toynbee ,’’ Tarihçi Açısından Din’’ adlı eserinde de şu tespiti yapar. ’’Tek bir yerli unsur, diğer yerli bir unsurlar grubunu bertaraf etmeden veya hiç olsun tağyir etmeden bertaraf edilemez. Tek bir yabancı unsur da diğer bir yabancı unsurlar grubuyla beraber olmaksızın dahil edilemeyeceğini gösterir.’’ (A.g.e. sf.274)  Raporuyla kitabı arasındaki bağlantı ne kadar açık değil mi? Parçayı al bütünü götür.

                Neymiş? Demek ki Batı’dan almış olduğunuz mesela laiklik sadece laiklik olarak gelmiyor. Arkasında kendisini besleyen değerleri ile birlikte geliyor. (Batıdaki reformcuların kilise baskısından ve dolayısıyla Hristiyan halkın tepkisinden çekindiği için başlangıçta muhafazakar ve yumuşak iniş gibi bir algı oluşturan tanrının hakkı tanrıya, Sezar’ın hakkı Sezar’a mottosuyla kamuoyu önüne çıktıklarını ve sonucun ne olduğunu buraya not edelim.) Parça bütünüyle geliyorsa, sizin yerli değerleriniz ne oluyor o zaman? Bunu sormamıza nedense tahammül edilmiyor? Türkiye’de hala laikliğin tartışma konusu yapılmasını biraz da bu açıdan ele almak gerekmiyor mu? Selamlar.        

Bu makale toplam 393 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi