Bugün; 26 Nisan 2019, Cuma
Sıtkı YONCA
Metni küçült
Sıtkı YONCA
Yazar
Gel de yanma
Tarih : 2018.12.06  00:42:22

                Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklentiler çok üst düzeyde. Değişik düşüncede öğretmenlerle görüşüyorum; hemen hepsi sayın Selçuk’un bakanlığını içselleştirmiş gibi görünüyor. Bundan mutluluk duyuyorum ama, O’nun yerinde olmak istemem.

                Neden mi?

Sizi DPT’nın 1982 yılında yayınladığı Eğitim Sektör Raporundan bir alıntıyla tanıştırmak istiyorum.

‘’Tanzimat döneminde de, Batı modeline uygun eğitim kurumları çıkmaya başlamıştı. Böylece eski Yunan düşünce ve inançlarının etkisiyle şekillenmiş olan Batı kültürünün ortaöğretim programlarımıza  yansıması kaçınılmaz olmuştu. Eski Yunan düşüncesine göre, akıl tecrübeden üstündü. Bu sebeple, okullardaki öğretim programları pratiğe değil, düşünme gücünü geliştirmek için bilgiye ağırlık verilmeliydi. Bilginin pratik değeri, kazandıracağı zihin disiplini yanında önemli değildi. Tabiat ancak akılla çözümlenebilirdi. Bir faaliyetin teorik yönü arttıkça tecrübe yönü azalırdı.’’(Eğitim Sektör Raporu.sf.418-Prof.Dr.Orhan Türkdoğan Bilimsel Araştırma Metodolojisi sf.266)

                ‘’Türkiye’deki dualist yapının bir bölümü BatılIlaştığı iddiasında fakat istikametsiz, bir bölümü ise değişmesini sağlıklı sürdürebilmek için örnek alabileceği kendi bünyesine  uygun bir modelden mahrumdur.’’ (a.g.e. sf.266)

                Raporun üstünden 36 yıl geçtiği halde ne birinci kesim istikamet bulmuş ne de ikinci kesime uygun bir model sunulmuştur.

                Rapor bir yanlıştan sonuç çıkarmaya çalıştığı için iyi niyet  görünmez olmuş. Bir kere Batı kültürünün Yunan düşünce ve inançlarından kaynaklandığı görüşüne ünlü bilim tarihçisi George Sarton şöyle itiraz ediyor. ‘’Yunanca konuşan bilim adamları, kendi atalarının düşüncelerini yeniden  keşfetmek için İslam’ın uyarısına gerek duyuyorlardı. Bizansın bilimsel düşünce düzeyinin bu kadar aşağı olduğunu düşünmek gerçekten  hüzün vericidir.’’

                 Raporun  ‘’Batı kültürünün programlara yansımasındaki kaçınılmazlık’’ tespitine itiraz etmek hakkına sahibiz elbette. Çünkü kaçınılmazlık, bir zorunluluğun sonucudur. Siz bin yıllık kültürel ve moral değerlerinizi Batılılaşma uğruna  gözden çıkarma tercihi yapıyorsanız bu neden zorunluluk olsun? Tercih bir zorunluluğu gerektirmez ki.

                19.yy. Pozitivizmi, bize  doğrudan felsefe yoluyla değil ama edebiyatla giriş yapmış ve okullara konulan müspet  dersler, Avrupa’ya gönderilen öğrenciler ve bazı derneklerle desteklenmiştir. Hani nerede zorunluluk?

                 Laikliğin, pozitivizmin doğal sonucu olduğunu kavrayamayan bir yönetimin zorunluluğa sığınma hakkı yoktur. Aslında Batının sekülere olmuş hayat tarzına olan zafiyet, elit ,yönetici ve aydınları, kültürün kaynaklarını araştırma zahmetinden bile mahrum bıraktığı için bilgi adına bilgiyi yok etmiştir tezi ağır olacağı  için bilgiyi dondurmuştur ifadesini tercih ediyoruz. Çünkü yaşanmayan bilginin yaşama hakkı da yoktur. Ne kadar yaşarsanız o kadar düşünürsünüz. Taklit, düşünce hürriyetini, hürriyetin başkaları tarafından kullanılarak bireyin köleleştirilmesidir.

                 Kendi değerlerinin farkında olmayan bir eğitim disiplininin başarı şansı olamaz ve  Laiklik şimdiki anlamıyla Müslüman bir milletin yürek duvarında Cizvit sopası gibi sallanıp durdukça da olmayacaktır.

                 200  yıllık bir hatanın faturasını AK Parti iktidarına kesmenin de ucuz bir demagoji olduğuna inanıyorum.

                 ‘’Yiğit düştüğü yerden kalkarmış.’’ O halde, komplekslerimizden arınıp düştüğümüz yerden kalkmaya başlamalıyız. Bu sadece Milli Eğitim Bakanının işi de değildir. Eğitimcilerin, tarihçilerin, sosyal bilimcilerin, psikologların, edebiyatçıların  kendisine yardımcı olacağı bir alan açılmalıdır önce.  ‘’Merhamet Medeniyetini’’ merkeze alan bir öncelik. Kaybettiğimiz zamana gel de yanma. Selamlar.

Bu makale toplam 167 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi