Bugün; 06 Haziran 2020, Cumartesi
Sıtkı YONCA
Metni küçült
Sıtkı YONCA
Yazar
Ne diyelim öyleyse?
Tarih : 2019.01.08  00:01:42

                Türkiye’nin hukuk sistemi hakkında bilgi sahibi olmayan bir Batılı ‘’1982 Anayasası ile topluma giydirilmeye çalışılan deli gömleğinin en önemli ayrıntısı din alanına dair düzenlemelerdir. Çünkü daha kolay hükmedilebilir  ve yönetilebilir toplum muhafazakar toplumdur’’ retoriğinden Allah Allah!.. Türkiye’nin şeriat hukuku uyguladığını da öğrenmiş oldum, sonucunu çıkarsa ona nasıl cevap vermemiz  gerekiyor  acaba?

                 ‘’Evet, retorik olarak sizin Türkiye’yi Batı pazarında istihza dolu bir mutluluk içinde anlatabileceğiniz  malzeme barındırıyor içinde mösyö ama durum bildiğiniz gibi değil, 1982 Anayasa’sının 2.maddesinde laik bir hukuk sistemi,  4.maddeyle değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği garantisi ile beslenmiş olduğu için sizi bu zevkten mahrum edeceğiz’’ demek zorunda kalmaz mıyız?

                 ‘’12 Eylül’le başlayan ve herkesçe bilinen Türk-İslam sentezi yaratma çabası AK Parti iktidarı süresince tavan yaparak ilerlemiştir’’ değerlendirmesinden dolayı ben gerçekten böyle bir Anayasa ile yönetiliyorum da, haberim mi yok demekten kendimi alamıyorum.

                  Ailesine verilmek üzere  bıraktığı mektupla Cumhurbaşkanını ağlatan ülkücü delikanlımız şakacıktan idam edilmiş(!), sadece Allah’ın  dinini anlattığı için şeriatçı olmak suçuyla(!)karanlık hücrelerde hoca kardeşimiz istirahat buyursunlar(!) diye işkencelere tabi tutulmuş, ‘’denge sağlansın’’(!)) diye kendisini solda konumlandırmış gencimize darağacını tanıtmak için yalandan boynuna geçirilen ipte can vermiş; kısacası, ‘’bizim çocuklar başarmış’’ iltifatına mazhar olmuş 12 Eylül’ü, CIA, şu Türkler şeriat hukukunu uygulasınlar, yoksa hem Türkiye’ye hem de insanlığa yazık olacak(!) diye yapmışlar anlayacağınız.

                  Böyle bir hukuka utanmasalar şeriat hukuku diyecekler.  

                  Din ve devlet  sistematiği açısından laikliği, laisizm, dışlayıcı laiklik ve pasif laiklik olarak kategorize eden düşünürlerin, ‘’Laisizm’’e , Fransa ve Bolşevik İhtilalini örnek verirken, bunun din aleyhtarlığı ve dini yok etme  idealine dayandığı söylemine; Türkiye’de Cumhuriyet’in ilk yılları ile İkinci Dünya Savaşı arasında ki uygulamalarını da dahil etmelerini, içten içe öfke patlaması ile karşılayanlara soralım.

                 Laisizme dinsizlik demeyelim. Peki. Ne diyelim öyleyse? Fransız İhtilalinden sonra devrimcilerin yüzlerce rahip öldürdüğü ,çanların ve haç çıkarmanın yasaklandığı, hatta dini çağrıştıran cadde ve yer isimlerinin bile kaldırıldığı bilgisi de aklınızda bulunsun cevap verirken.

                 Fransa’da 1850-1875 yılları arasında Kilise’nin yeniden güç kazandığını görüyoruz. Fakat 1875-1905 yılları arasında, devletin tekrar, dini, özel alanıyla sınırlandıran, onun kamusal alana yansımasını engelleyen, bu amaçla dini eylemleri ve din adamlarını sıkı kontrol altında tutan ve Türkiye’de de 1946-1950 yılları arasında  uygulama imkanı bulan Dışlayıcı Laiklik dediğimiz dönem başlamıştır. Denetleyici, vesayetçi, radikal, seçkinci ,septik ve cumhuriyetçi karaktere sahip.

                 Protestan sekülerizminin ürünü olan pasif veya liberal laiklik ise din ve vicdan hürriyetini oldukça geniş tutmuş; dindarlar ve dini kurumlarla uzlaşmacı bir yol izlemiştir. Şu andaki uygulamaları ile çelişki var gibi görünüyorsa da, bu laikliğe verilecek başlıca örnek ABD’dir.

                Pasif laikliği istisna edersek; laisizme ve dışlayıcı laikliğe dinsizlik deyince bize aklına geleni süzgeçsiz kullananlar, sahi yukardaki tarihi tespit ve değerlendirmeler hakkında  görüşünüz nedir? Selamlar.

Bu makale toplam 295 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi