Bugün; 18 Haziran 2024, Salı
Tayyar Yıldırım
Metni küçült
Tayyar Yıldırım
KONTV’de Şiirler Yarışıyor
Tarih : 2023.11.14  13:31:32

Birkaç yıldır sıklıkla duyduğum bir projeydi aslında. Konya İl Kültür önceki müdürlerimizden Şair ve Yazar Salih Sedat Ersöz Hoca’mın zaman zaman dile getirdiği bu proje nihayet olgunlaştı ve 22 Eylül 2023 Cuma akşamı 21.40’ta, KONTV’nin çok değerli yönetiminin de konuya olumlu bakmasıyla birlikte icraata geçmiş oldu.

Yazımın başında, bu projeye olumlu bakıp kültürümüzün ve güzel sanatların bir parçası olan, genelde edebiyatımız ve özelde de şiir konusundaki bir programın yayınlanmasını kabul etmiş olması nedeniyle en başta KONTV ailesine ve yetkililer, Ahmet Özer, Nurettin Bay ve Yaşar Toy Beylere teşekkür ediyorum.

“Şiirler Yarışıyor” programının işleyişi kısaca şu şekilde olmaktadır.

Elbette her yarışmada olduğu gibi yarışmanın bir şartnamesi mevcuttur. Şartnameye https://www.kontv.com.tr/program-siirler_yarisiyor-35 internet adresinden ulaşılabilir.

Şartnameyi okuduktan sonra yarışmaya katılmak isteyen şairler şiirlerini Whatsapp hattı üzerinden 0 542 814 8659 numaralı telefona Word formatında gönderdiklerinde, kendileriyle irtibata geçilmektedir.

Programın duyurusu yapıldıktan sonra ülkemizin her bölgesinden yüzlerce şiir, verilen bu numaraya gelmeye başladı.

Programda jüri üyeliklerini Moderatörümüz Konya Kültür Eski Müdürlerimizden Şair ve Yazar Salih Sedat Ersöz, Prof. Dr. Sinan Gönen, Prof Dr. Hüseyin Muşmal ve ben Tayyar Yıldırım yapmaktayız. Ayrıca her hafta bir misafir jüri üyemiz programda yer almaktadır.

İlk haftanın misafir jüri üyeliğini, Konya Büyükşehir önceki Belediye Başkanımızdan Dr. Halil Ürün Bey, ikinci haftanın misafir jüri üyeliğini, Eğitimci Yazar Ali Erkan Kavaklı Bey, üçüncü haftanın misafir jüri üyeliğini Doç.Dr. Sena Küçük Hanımefendi, dördüncü haftanın misafir jüri üyeliğini yine Doç.Dr. Sena Küçük Hanımefendi, beşinci hafta yani birinci ayın final yarışmasının misafir jüri üyeliğini Prof.Dr. Ahmet Alkan Bey, altıncı ayın misafir jüri üyeliğini  Prof. Dr. Alaattin Aköz Bey, yedinci haftanın misafir jüri üyeliğini Halk Ozanı Ahmet Poyrazoğlu Bey ve sekizinci haftanın misafir jüri üyeliğini ise Prof.Dr. Nuri Şimşekler Bey yaptılar.

Hepsi de hem alanlarında hem de edebiyat ve şiir konusunda söz sahibi olan hocalarımızdır. Katılımları için kendilerine teşekkür ediyorum.

Ayrıca instagram üzerinden yayın anında verilen ve o anda işler hale getirilen “KONTV hikâyeler” bölümünden girerek, o haftanın dört yarışmacısından birisine halk jürisi de oy verebilmekte ve bu jürimiz de programla ilgili olarak önemli bir rol oynamaktadır.

Program sonunda dört sabit jüri üyesi, bir misafir jüri üyesi ve bir de halk jürisinin oyları toplanıp altıya bölünerek şiirlerin aldığı oyların ortalaması belirlenmektedir. Sıralamada en fazla oyu alan şiir o haftanın birincisi seçilmektedir.

22 Eylül 2023 Cuma günü başlayan yarışmanın ilk haftasında bize gelen şiirler içinden dört adet şiir jüri tarafından seçilmiş ve akşam 21.40’ta başlayan yayınımızda şairleri tarafından canlı olarak okunmuştur. Şiirler, jüri tarafından, şartnamede yazılan kıstaslar üzerinden değerlendirmeye alınmış ve ilk haftanın birincisi olarak Karaman’dan gelerek katılan Şairimiz Fatih Avcı’nın Oğul isimli şiiri birinci seçilmiştir.

Aynı şekilde, ilk ayın ikincisi hafta birincisi olarak Gaziantep’ten katılan Şair Erdoğan Öner’in Evlat Dedi isimli şiiri, üçüncü hafta birincisi olarak Konya’dan Şair Ahmet Şener’in Ali Geliyor isimli şiiri, dördüncü hafta birincisi olarak da Mersin’den gelip katılan Şair Faruk Gökbulut’un Son Örtüm isimli şiiri seçilerek, yarışmanın ilk ayının dört finalist şiiri de böylece belirlenmiş oldu.

Beşinci haftada, finalde yarışan bu dört şaire ait şiir içinden jüri heyeti ve halk jürisi Konya’dan katılan Şair Ahmet Şener’in Nerde isimli şiirini ilk ayın birincisi yapmış ve bir adet çeyrek altın ile ödüllendirmiştir.

Yarışmanın ikinci ayının birinci hafta birincisi olarak, Konya’dan katılan Şair Ahmet Arslan’a ait Ya Kahhar isimli şiiri, ikinci hafta birincisi olarak, Ankara’dan gelip yarışmaya katılan Şair Salih Kozan’a ait Emperyalist Alçaklar isimli şiiri ve üçüncü hafta birincisi olarak da Çumra’dan  gelip katılan Şair Recep Öğütçü’ye ait Ağla Çocuk Ağla isimli şiiri seçilmiştir...

17 Kasım 2023 Cuma günü Saat 21.40’ta ikinci ayın son finalistini seçip 24 Kasım 2023 Cuma günü yine aynı saatte ikinci ayın birinci şiiri seçilerek yine bir çeyrek altın ile ödüllendirilmiş olunacaktır.

Bu şekilde üçüncü ve dördüncü ayın finalistleri de seçilip son haftada sezon birincisi seçilerek ilk sezon yarışması son bulmuş olacaktır.

Anlaşılacağı üzere ay birincilerine birer çeyrek altın, sezon birincisine ise bir yarım altın verilmiş olacaktır.

En başta, programın fikir babası Salih Sedat Ersöz Hoca’ma, KONTV Ailesine, jüri üyelerimize, yarışmaya ilgi gösteren tüm şairlerimize ve halkımıza, yarışmanın sponsoru olarak da Fatih Akdemir Bey yardımcı olmuştur. Fatih Bey’e ve işletmesi SEVASO Dış Ticaret Makine Ltd.Şti’ye kültürümüze verdiği bu katkıdan dolayı yürekten kutluyorum.

Programımıza ilginin her geçen hafta yoğunluk kazanması, halk jürisinin programa katkı sayılarından ve bize gelen şiir sayılarından belli olmaktadır.

Böyle bir programın gündeme gelmesi ve geniş kitlelere sunulması konusunda emeği geçen herkese müteşekkirim.

Var olsunlar sağ olsunlar.

 

Bu makale toplam 141 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi