Bugün; 20 Eylül 2018, Perşembe
Yücel Kemendi
Metni küçült
Yücel Kemendi
Tarih'in Mizan-ı
Kuzey Irak ve BARZAN Ailesi
Tarih : 2017.09.27  09:09:41

yucelkemendi@gmail.com

Bugünün gündemi Kuzey Irak;  

Televizyon ekranlarında, Mahalle kahvehanelerinde konuşulan tek konu,

Kuzey Irak'ta neler oluyor? Kim bu Barzani? Barzani bu gücü nereden alıyor?

Bu sorulara vereceğimiz cevaplar tabi ki var, ancak tek bir cevapla yazıma başlamak istiyorum. Sicili bozuk Barzan Aşireti, İngiltere nin yıllardır yapmak istediğini gerçekleştirme isteğine su taşıyor.

İngiltere KUT savaşlarındaki ağır yenilginin intikamını almak istiyor. Sonrada 1921 li yıllarda yapamadıklarını tek tek gerçekleştirmek istiyor. Müslüman olduğunu söyleyen beş vakit namazda kılan sicili bozuk Barzani de bu oyuna alet oluyor.

Rahmetli Erbakan yıllar önce 'Suriye karışırsa hedef Türkiye' demişti, bende bu sözü hatırlayıp arşivleri karıştırınca 'Kuzey Irak karışırsa, hedef Bağdat yönetimi değil, hedef Türkiye'dir' dersem yanlış bir şey söylememiş olurum.

Çünkü arşivlerimizde, Barzan Aşireti ile ilgili yüzlerce evrak vardır ve bu evrakların tamamında aşiretin 1800 lü yıllardan buyana İngiliz ve Rus desteği ile giriştiği başkaldırılar oldukça fazladır. Hepside Müslümanların aleyhine hadiselerle doludur.

Bu hadiselerden bir tanesi günümüzde ne yapmamız gerekir sorusuna da cevap niteliğindedir.

!900 lü yılların başında yabancı diplomatlarla, özellikle de Ruslar ile görüşmeler yaptıktan sonra İstanbul’a başkaldıran Mesut Barzani'nin amcası Abdüsselâm Barzani’ye Sultan Reşad önce madalya vermiş birsene sonrada İdam ederek sorunu kökünden çözmüştü.

Bugün de Mesut Barzani son derece tehlikeli sonuçlara sebep olabilecek bir referandum macerasına atıldı...

Buradan Araştırmacılarımıza ve yöneticilerimize seslenmek istiyorum; İsmini son senelerde daha fazla duymaya başladığımız Barzani ailesi hakkında arşivlerimizde, yani Osmanlı Arşivleri’nde dünya kadar belge vardır ve bu belgelerin tamamı araştırmacılara açıktır. ne olur alınacak kararlarda bu belgeler ilham kaynağımız olsun. Tarihten ders alalım ki tarih tekerrür olmasın.

Arşivlerimiz iyi incelenirse, Barzaniler’in 1800’lerin başından buyana genellikle devlete başkaldırıdan ibaret olan faaliyetleri, aşiret liderlerinin Osmanlı İmparatorluğu, Rusya ve İran arasında gidip gelmeleri, yabancı diplomatlar ile temasları, diğer aşiretlerle ve askerî birlikler ile girdikleri çatışmalar, tutuklanmalar, cinayetler, neler var neler...

O yıllarda “Bağımsızlık” ifadesi pek kullanılmıyor belgelerde sadece “isyan” sözü geçiyor ve Barzan Aşireti’nin İstanbul’a karşı başkaldırısı ile alâkalı bilgiler yeralıyor. O gün İstanbul'a başkaldıran, bugün Ankara'ya başkaldırır şeklinde düşünürsek daha doğru kararlar alabiliriz.

Sözünü ettiğim belgelerden 290 tanesi İdam kararlarıyla ilgili olduğunu söylersek Barzan ailesini daha iyi anlamış oluruz.

Bu infazların büyük bir bölümü 1914 Kasım’ında olmuştur. Çünkü o dönem Osmanlı devleti çok sıkıntılar yaşıyordu. 

O günden beri uygulanan uluslararası politikalar  Aşiretin lehine olmuş Barzan ailesinin gücü hep artmıştır.

1900 lü yılların başında olan bir olayı anlatarak yazımı tamamlamak istiyorum:

O yıllarda Barzan Aşireti’nin başına, Şeyh Abdüsselâm geçti.  Abdüsselâm’ın babası Şeyh Muhammed Osmanlıya İsyan etti bunun üzerine Sultan Abdülhamid’in emri ile Hamidiye Alayları tarafından ailesi ile beraber bugünkü Kuzey Irak’tan alınıp Bitlis’e sürgün edilmişti, memleketine dönebildiğinde de fazla yaşamamıştı.

Şeyh Muhammed’in Abdüsselâm, Ahmed, Babo, Muhammed Sıddik  ve Mustafa isimlerinde beş oğlu vardı. Abdüsselâm’ın liderliğe gelmesi ile beraber Nakşibendî olan Barzan Tekkesi’nin gücü artmaya, aşiretler de daha fazla silâhlanmaya başladılar ve neticede Barzanî ailesinin bugünkü gücü o senelerde başladı.

Bu olayları bilen bir yönetici ne yapmalıdır acaba?

 

Bu makale toplam 507 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi