Bugün; 14 Haziran 2024, Cuma
ASKON İnşaat Sektörünü değerlendirdi
Tarih : 2015.04.26  21:24:43
Türkiye'nin 2014'te 2,9 oranında büyüdüğünü hatırlatan Kadir Büyükkara, bu oranı etkileyen en önemli faktörün tarım olduğunu belirtti.

ASKON Cumartesi söyleşilerine devam ediyor. Söyleşilerin Nisan ayı konuğu ise Çimento A.Ş. Genel Müdürü Kadir Büyükkara oldu. “İnşaat Sektörünün Genel Durumu, 2014 Yılı Sonuçları ve Gelecek Beklentileri” konulu söyleşiyi gerçekleştiren Büyükkara, sektör hakkında önemli bilgiler verdi. Programın açılış konuşmasını yapan ASKON Şube Başkanı Yakup Yıldırım, ASKON'un üyelerin gelişimine katkı sağlamak için haftalık ve aylık söyleşilerin yanı sıra çeşitli konferanslar düzenlediğini söyledi.

İŞADAMLARI OLARAK PLAN ÇERÇEVESİNDE HAREKET EDİYORUZ

Yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli organizasyonlara da katıldıklarını belirten Yıldırım, “Üyelerimizin ihracatını geliştirmeleri için bu tarz uygulamalara devam edeceğiz” dedi.  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Konya'nın geleceğine yönelik metro hattı projesini duyurduğunu hatırlatan Yıldırım, “Bu şehri idare edenler yıllar sonrası durumu planlayarak yapıyorlar. Konya'nın ilerleyen yıllarda gelişimine göre hattın güzergâhını belirliyorlar. İşadamları olarak biz de bu plan çerçevesinde hareket ediyoruz. Gelecek 10 ya da 30 yıl sonrasında şirketimizin hangi konumda olacağını bilmemiz gerekiyor. ASKON da bu bakımdan dolayı büyüklerimizin tecrübelerinden yararlanmak için bu tarz toplantıları gerçekleştiriyor. Hepimizin bir hikayesi vardır. Biz şirket ve başarı hikâyelerini büyüklerimizden dinleyerek çok güzel dersler alıyoruz” diye konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ LOKOMOTİFTİR

Yıldırım’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Çimento A.Ş. Genel Müdürü Kadir Büyükkara da sunum eşliğinde söyleyişi gerçekleştirdi. “İnşaat Sektörünün Genel Durumu, 2014 Yılı Sonuçları ve Gelecek Beklentileri” adlı konu hakkında bilgi veren Büyükkara, barınma ihtiyacının arttıkça inşaat sektörünün da gelişme kaydettiğini söyledi. İnşaat sektörünün ülkedeki kalkınmışlığın göstergesi olduğuna vurgu yapan Büyükkara, “Sektör, Türkiye'de son 12 yılda büyük bir gelişme kaydetmiştir. İnşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte binlerce yapı malzemesinin üretimi de gelişmektedir. Bu topyekün bir kalkınmayı etkilemektedir. Çimento, demir ve diğer malzemeler de orta ölçekli sanayilerde gelişmektedir. Sanayi sektörü burada geri kalmamaktadır. İnşaat sektörü bu bakımdan büyük bir gelişme trendi göstermiştir.

 İnşaat sektörü hakkında her zaman lokomotif sektör denir. Bu gerçekten de öyledir. Türkiye'deki gelişme sektörünü etkileyen, sürdüren ve sürükleyen bir sektördür. 2001 yılından bu yana Türkiye'nin gelişim hızının üstünde bir ilerleme kaydeden inşaat sektörü milli gelire ciddi destekler vermektedir. Ülke kalkınma ve ekonomisinde tam anlamıyla lokomotif olmaktadır” diye konuştu. Türkiye'nin 2014 yılında 2,9 oranında büyüdüğünü ifade eden Büyükkara, bu büyümenin beklenenin altında gerçekleştiğini söyledi. Bu düşük oranı etkileyen en önemli faktörün tarım olduğuna dikkat çeken Büyükkara, “Bir önceki yıl hava koşulların soğuk gitmesi ve bahar aylarında sıcaklığın mevsim normallerinin altında gitmesi büyümeyi olumsuz etkilemiştir. Tarım sektörü Türkiye'nin genel büyüme hızına olumsuz etki yaptığı gibi inşaatta da durgun bir yıl geçirmesine neden oldu. Tarım sektörü eksi 1,9 bir küçülme gösterdi. Bu oran sıfırın üstüne çıkmış olsaydı çok daha iyi bir yıl geçirmek mümkündü. Tahminiz ise bu yılın toparlanma süreci olarak gerçekleşmesidir. Gayri Safi Milli Hasıla payına baktığımızda inşaat sektörü önemli bir yere sahiptir. Söylenenlerin aksine inşaat sektörü çok önemli bir pay aldı. 2007 yılında inşaat sektörü Gayri Safi Milli Hâsıla’dan aldığı pay yüzde 6 buçuk olarak gerçekleşmiştir. 2014 yılında da 5.9 bir pay gerçekleşti. Bu sektörün aldığı payın artmasını arzu ediyoruz ama bu şekilde gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 15731 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
EKONOMİ

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi