Bugün; 14 Haziran 2024, Cuma
Başbakan Davutoğlu oyunu Konya'da kullandı
Tarih : 2015.06.07  12:42:57
Başbakan Ahmet Davutoğlu, oyunu ilk kez Başbakan sıfatıyla Meram Şükrü Doruk İmam Hatip Lisesi'nde kullandı. Davutoğlu, çıkışta önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu, oy kullanacağı Meram Şükrü Doruk İmam Hatip Lisesi'ne yürüyerek geldi.
Geceyi konutunda geçiren Davutoğlu'na yol üzerinde sevgi gösterilerinde bulunuldu.

Vatandaşla sohbet ederek okula gelen Davutoğlu, ilk kez Başbakan sıfatıyla oy kullandı.

Başbakan, oyunu kullandıktan sonra açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, seçimlerin hayırlı olmasını dilerken şunları kaydetti:

'Ağır bir sorumluluk içinde oyumuzu kullandık. Ülkenin kaderini belirlecek seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum. Barış içinde huzur içinde sandıklara gidiliyor. Şuana kadar olumsuz bir şey olmadı. Selamlaşarak farklı görüşte olsalar bile sandığa gitsinler.

Güzel bir heyecan var. Başbakan olarak da basiret hoşgörü çağrısı yapıyorum.

HDP saldırısı

Bir gazetecinin, HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamaya ilişkin yeni gelişmeler ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan kendisine dönüş olup olmadığını sorması üzerine Davutoğlu, şu karşılığı verdi:

"Öyle anlar vardır ki bütün ihtilaflar unutulur. Öyle anlar vardır ki insanların iç dünyası harekete geçer ve sadece insani yönüyle konuşurlar. Yani siyasi, entelektüel veya herhangi bir başka boyutta değil. Bizim milletimiz bu tür durumlarla karşı karşıya kalındığında her şeyden önce insani boyutu öne çıkarmayı prensip olarak benimsemiştir. Haberi alır almaz, aldığım anda miting meydanına çıkıyordum, en şiddetli şekilde kınadık ve tam bir dayanışma ifade ettik. Daha sonra da Sayın Demirtaş ile orada bulunması hasebiyle de hem geçmiş olsun dileklerimizi iletmek hem de dayanışmamızı göstermek için ben de aradım ama herhalde çok meşguldüler ki dönüş olmadı. Türkiye'de ve bu topraklarda, coğrafyada zor günlerde nasıl davranacağını herkesin biliyor olması lazım. Biz görevimizi yaptık. Bu insani görev. Başbakan olarak da görevim, Türkiye'de seçim süreci yürürken hangi partiyle ilgili olursa olsun yapılabilecek herhangi bir saldırı, herhangi bir olumsuzluğun tedbirini almaktır."

Bu konudaki gerekli bütün talimatları güvenlik birimlerine verdiğini dile getiren Davutoğlu, "Bu kirli bir eldir. Bu saldırıyı yapan bir partiye değil, bütün partilere, AK Parti'ye de yapmıştır, benim partime de Türk demokrasisine de yapmıştır. Çünkü seçime giderken yapılan her saldırı doğrudan demokrasiye, doğrudan Türkiye'ye yapılan bir saldırıdır. Bunun bilinmesi lazım" diye konuştu.

"Bu kirli eli ortaya çıkartacağız"

Saldırının ardından herhangi bir taşkınlık olmadan devletlerine güvenlerini gösteren Diyarbakır'daki vatandaşlara da teşekkür eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün de Diyarbakır başta olmak üzere her yerde hiç kimsenin hiçbir şekilde tereddüt duymadan sandığa gitmesi ricasında bulunuyorum. Her türlü tedbir alınmıştır. Gelişmeler itibarıyla bakıldığında da bu kirli eli ortaya çıkartacağız. Kim olursa olsun, hangi gerekçeyle olursa olsun mutlaka adalete teslim edilecek. Dün gece yarısı itibarıyla saat geç bir vakitte bu olayla ilgili olarak bir zanlı yakalanmıştır. Kuvvetle muhtemel bu işin müsebbibi olan bir zanlı yakalanmıştır. Bütün bağlantılarını ve her türlü geçmişini araştırmaları talimatını da verdik. Şu anda tahkikatın selameti sebebiyle ismini açıklamıyoruz, ancak çok kuvvetle muhtemel şekilde inşallah bu işin kökenine kadar gideceğiz. Kim yapmış olursa olsun bu demokrasiye bir saldırıdır, hiçbir şekilde tolere edilmez, adalete teslim etmeye kararlıyız."

Bir gazetecinin "örgüt ismi verebiliyor musunuz" demesi üzerine Davutoğlu, "Şu anda belli araştırmalar yürütülüyor. Ama çok kuvvetli delillerle şu anda bu zanlı üzerinde yoğunlaşıyor. Dün gece yarısı itibarıyla saat 02.00 civarında İçişleri Bakanımıza da gerekli talimatı verdim. Bilgi arz edildi. Gerekli her türlü tedbir alınıp bütün bağlantılarıyla ortaya konacaktır" karşılığını verdi.

Başka bir gazetecinin "yurt dışı bağlantısı" sözlerine Davutoğlu, "Hepsi araştırılıyor. Bu olayın müsebbibi olması bakımından çok güçlü delillere dayalı olarak elimizde" dedi.

Şüphelinin Diyarbakır'da mı gözaltına alındığının sorulması üzerine Davutoğlu, "Evet" karşılığını verdi.

Balkon konuşması

Müsade edin ata yurdunda bir nefes alayım, Konya'da olacağım akşama kadar. Milletimize ilk açıklamayı yapmak benim borcum netice ne olursa olsun...

Balkon konuşması yaparız inşallah...

Bu haber toplam 1894 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
SİYASET

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi