Bugün; 23 Mayıs 2024, Perşembe
Azmin Zaferi
Tarih : 2015.12.03  09:31:59
Azmin Görünmeyen Dünyadaki Zaferi...

Konya’nın Selçuklu İlçesi Kültürpark yanındaki tarihi Şazi Bey Camii'nde (Ak Camii) 26 yıldır müezzinlik yapan doğuştan görme engelli Ali İnan (53) kendisi gibi görme engelli gençlere de Kur'an-ı Kerim öğretiyor.

Doğuştan görme engelli olan İnan, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen hayattan kopmayarak Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazanarak hafız oldu. Hedefleri doğrultusunda her türlü güçlüğe karşı mücadele eden İnan, 26 yıldır Şazi Bey Camii'nde müezzinlik yaparak, görevli imamın olmadığı zamanlarda namazı kendisi kıldırıyor. Kuran-ı Kerim'i dedesi Konyalı Kadayıfçı Hafız Ali Efendi'den dinleyerek öğrenen İnan, namaz sureleri dışında çok sayıda sureyi de bu şekilde ezberlemiş, daha sonra da hafızlığını tamamlamış.

Konya Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kazanarak 1987 yılında da başarıyla mezun olan İnan, 1989 yılında müezzin olarak Şazi Bey Camii'nde göreve başladı. Görevli imamın olmadığı zamanlarda imamın görevini de üstlenen İnan, hafızlığı ve doğru kıraatinin yanında Türk Tasavvuf Musikisinden eserleri yorumlamadaki başarısından dolayı da camii cemaatinden beğeni topluyor.

İnan, müezzinlik ve görevli İmam olmadığı zamanlarda vekalet etmenin dışında kendisi gibi görme engelli öğrencilere Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiyor ve hafız yetiştiriyor. Görme engelliler için Braille alfabesiyle yazılmış Kur'an-ı Kerim sayesinde görme engelli öğrenciler, Kur’an-ı dinleyerek değil, elleriyle dokunup okuyarak öğreniyor.

Bu haber toplam 15798 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
YAŞAM

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi