Bugün; 02 Ekim 2023, Pazartesi
Tahir ile Zühre kitabı yayımlandı
Tarih : 2020.08.05  13:47:26
Ozan Zühre'm mahlasıyla tanıdığımız Saliha Değirmenci Yavaş ,kültürel değerimiz olan TAHİR İLE ZÜHRE KONYA VARYANTI isimli kitabını edebiyata kazandırdı.

         Âşıklarla,şairlerle yaptığı atışmalar, katıldığı birçok antolojiler ,  Kırık Dallar Çiçekte  romanı , Zühre'm Savrulan Gazel ve Kervankıran isimli şiir kitaplarıyla tanıdığımız yazarımız Tahir ile Zühre Konya Varyantı kitabını da  çıkararak  Tahir ile Zühre'nin Türbesinin Konya'da olduğuna dikkat çekti .

              Yazar Saliha Değirmenci Yavaş  kitap içeriği hakkında şu bilgilere yer verdi ;Zühre'nin babası Kahraman Bey çerilerine emir vererek Tahir'i bir sandığa koyup Beyşehir Gölüne attırmıştır.İçinde Tahir olan sandık Beyşehir Gölünde yüze yüze Kızıl Ada'ya gelmiştir. Kızıl Ada'da sebze yetiştiren Kurucuovalılar sandığı bulup Tahir'i kurtarmışlar ve Tahir altı sene Kurucuova'da yaşamıştır. Tahir'in Beyşehir Gölüne atıldığını duyan Zühre hastalanıp yataklara düşünce Tahir'den umudu kesilsin diye Zühre'yi Beyşehir Gölüne getirmişlerdir. Zühre'nin Beyşehir gölüne bakıp söylediği türküleri vardır. Tahir'in '' Neden eller geldi Zühre'm gelmedi '' isimli eserin iki dörtlüğü çok ünlü sanatçılarımız tarafından yıllardır okunuyor. Eserin tamamını derleyip bu kitabıma aldım. Tahir'in Beyşehir'de  söylediği türküleri ve Konya'da bulunan TAKKELİ DAĞ'A karşı söylediği türküleri hâlâ âşıklarımız tarafından okunmaktadır. Onun için  Tahir ile Zühre bizim folklorümüz.

Senede bir kere Tahir ile Zühre anma programı yaparsak  ve Türbenin karşısında bulunan Gedavet Parkının adı da TAHİR İLE ZÜHRE PARKI olarak adlandırırsak Konya'nın kültürüne katkımız olur. Bir de Gedavet parkının uygun bir yerine Tahir ile Zühre'nin temsili resimlerini alabilirsek ne kadar anlamlı olur '' diyen Saliha Değirmenci Yavaş Ozan Zühre'm, sevdaların kirlendiği bu zamanda sadece gençlerimizin değil ana babaların da Tahir ile Zühre'nin yaşadığı hayat hikâyelerinden ibret almaları gerektiğini vurguladı.

 

Bu haber toplam 8426 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
GÜNCEL

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi