Bugün; 07 Mayıs 2021, Cuma
Hasan Ukdem’in yeni kitabı yayında
Tarih : 2020.09.06  18:25:36
Şair ve yazar Hasan Ukdem, içinde gerçek aşkın izlerini taşıdığı “Bugün Sen Daha Çok Ayşe’sin” adlı şiir kitabını okuyucuların beğenisine sundu.

Genellikle aşk, maneviyat, şehir üzerine şiirler yazan Şair Hasan Ukdem’in, ‘Bugün Sen Daha Çok Ayşe’sin” adlı üçüncü şiir kitabı da okuyucularla buluştu. 20 yıldır şiir yazdığını söyleyen yazar ve Şair Hasan Ukdem, “Sen Daha Çok Ayşe’sin” adlı yazdığım kitabımın içeriğinde sevda şiirleri bulunmaktadır. Diğer kitaplarımda başka konulardan da şiirler yazıyordum ancak bu kitabın Ayşe’ye özel olmasını istedim” dedi.

Ukdem, 28 yıl önce başlayan aşk hikâyesinden izler taşıyan şiir kitabından şöyle bahsetti: “İsminden anlaşılacağı gibi içerisinde bir aşk hikâyesinin şiirleri bulunmaktadır. Burada Ayşe erguvan ağacını, Hasan ise serçeyi temsil ediyor. Kitabın bütünün içinde bir serçe ve bir erguvan motifi var. Bu hikâye şöyle başladı: Bizim konuşmamızda “Bir gün ayrılırsak ben seni neyle hatırlayım” dedi. Benim de o dönemlerde bakkal dükkânım vardı. Vitrinden dışarıya bakıyordum. Karşı’da da bir serçe su içiyordu. Ben de, “beni serçe ile hatırla” dedim. Neden diye sordu,  “ Serçeler benim gibi vefalı olur, bir de her yerde vardır, nereye gidersen git beni sana unutturmazlar” dedim. Sonra ona, “Ben seni neyle hatırlayım?” diye sorduğumda, o da hiç düşünmeden “erguvan ağacı” dedi. Nedeni de şöyle açıkladı: “Erguvan, senede 1 ay çiçek açar, 11 ay yoktur. Onun çiçek vermesi 1 aydır. 1 ay da olsa beni hatırlamanı isterim. Çünkü senin erguvanları çok sevdiğini biliyorum.” Şiirlerimde bu iki imgeyi genellikle kullanırım.”

‘ZAMAN BU AŞKI ÖLDÜRMEDİ’

“Bugün sen daha çok Ayşe’sin” adlı şiiri 2002’de yazdığının bilgisini veren Ukdem,  “Bu çağda uzun vadeli aşk yok, derler ama biz evlenmesek de zaman da bu aşkı öldürmedi ve dedim ki; “Bugün sen daha çok Ayşe’sin!” O hikâye de buradan geliyor. Bir arkadaşım da bu hikâyenin romanını kaleme alacak” ifadelerini kullandı. Şair olmak için insanın bir derdinin olması gerektiğini belirten Ukdem, “Yazarların yazılarını bir inşaya götürebilmesi için bir dertleri olması lazım. Her metin bir iddiayı ortaya koyar. Yazarlar da iddianın açılımını yazılarında ve şiirlerinde yaparlar. Benim yazdığım şiirler, radyolarda, şiirlerde zaman zaman okunuyor. Şu anda 3 tane bestelenmiş şiirlerim var. Zeynel Genç adında bir saz şairimiz 3 tane besteledi şu anda beklemede henüz piyasaya çıkmadı” diye aktardı.

‘ŞİİRLER HAYATIMIN İÇİNİ DOLDURUYOR’

“Şiirlerin benim hayatıma kattığı şey: hayatımın içini doldurmaktır” diyen Ukdem, şöyle devam etti: “ Ben pandemi döneminde 3-4 ay evde kaldım. 3-4 ayda 30’un üzerinde kitap okudum. Yazmanın yolu da okumaktan geçer. Yazmak ve okumak hayatınızın içini dolduran bir şey olduğu için tercih edilmesi gerekir. Örneğin bir yerde maden var. O madeninin çıkarılması ve işlenmesi için hakkında bilgi sahibi olmak lazım. İnsanların ve özellikle gençlerin hayatlarında hiçbir şey olmayacaklarsa da, hayatlarının bir manası olmasını istiyorlarsa okumaları lazım. Şiir yazıyorsa çok şiir, roman yazıyorsa çok roman okumaları lazım. Arı bile çiçek çiçek dolaşmasa balını imal edemez. Mutlaka güzellikleri dermek için güzelleri görmek lazım.”

‘BİR YIL İÇİNDE İKİ KİTAP ÇIKACAK’

Bir yıl içinde iki kitap daha çıkaracağının bilgisini veren Ukdem, “Bundan sonra şiir kitabı olarak tasarladığım ‘Hüzün Kuşları’ adlı kitabım çıkacak. “Gönül Penceremde Şairler Geçidi” diye 50 şairin şiirinin yer aldığı bir kitabım var. Onlara 25 tane daha ekliyorum. Onların biyografilerinin ve önemli şiirlerin yer aldığı “Gönül Penceremde Şairler Geçidi Biyografiler ve Şiirler” diye de bir kitabım çıkacak. Onu da yılbaşından sonraya kadar tasarlamak istiyorum. Onun akabinde gazetede yayınlanan yazılarımdan bir kitap oluşturuyorum. O da inşallah bir yıla kadar çıkacak. İnşallah bir yıl içinde iki kitabımız daha olacak” ifadelerine yer verdi.

Bu haber toplam 5797 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi