Bugün; 19 Nisan 2024, Cuma
Cemaleddin Sancar
Metni küçült
Cemaleddin Sancar
Elfethul Cedid Ayasofya
Tarih : 2020.07.13  15:21:07

Elhamdulillah Allahu Ekber. Yeni fetih müyesser oldu. Milletimize, İslam ümmetine hayırlı olsun. Halen esaret altında bulunan cami ve mescitlerimizin hürriyetlerine vesile olmasını Yüce Allah’tan diliyorum. 
Ayasofya’nın uzun sergüzeştini anlatmayacağım. Kısa da olsaPeygamber Efendimiz s.a.v’in müjdeli haberinden ilhamını almış o yüce sultanın İstanbulu fethiyle bize hediye ve emanet ettiği Ayasofyadan bahsedeceğim. 
İstanbulu fethetmekle çağ kapatıp çağ açan o yüce komutan ve askerleri, kanlarıyla tarih yazarak Ayasofya’yı camiye çevirmiş, diktikleri minarelerden Muhammed’i ezanı ilan etmişlerdi. Onları rahmetle anıyorum. 
477 sene secdegah olan Ayasofya, bedbaht birileri tarafından müzeye çevirilerek Ezanı Muhammed’i susturuldu. Bununla yetinmeyen cami düşmanı zihniyet, Ayasofya’yı abdestsizlerin mesiregahına dönüştürdü. Aslında Ayasofya’yı müzeye çeviren bu karar, kanlarıyla tarih yazan ecdada indirilen bir nankörlük darbesinden başka bir şey değildi. 
85 senedir Ayasofya’nın çektiğini ancak Allah cc bilir. Hele Yüce Sultan Fatih’in vakfiyesindeki bedduayı dikkate alırsak cinayetin boyutunu daha iyi anlayacağız. 
Batı sömürgecilerinin ve onlara destek çıkan bazı yerli zihniyetlerin tepkilerini önemsemiyor olsam da çok manidar olduğunu söylemek zorundayım. Sömürgeci, işgalci ve soykırımcı batının tepkisini çok iyi anlıyorum. Ama kendilerine bu güzel vatanı hediye etmiş o yüce sultanın emanetine ihanet edenleri şakşaklayanları hiç anlamıyorum. Sözün özü; insan, suyunu içtiği kuyuya taş atar mi? Der, Ayasofya’nın cami olarak açılışına karşı çıkanları vicdanlarını temizlemeye davet ediyorum. 
Aslında Ayasofya’nın aslına uygun olarak camiye dönüştürülmesinin Kur’ani bir çerçevede ele alınmasında zaruret vardır.  Zira cami ve mescitlerin gayeleri dışında kullanılmalarının çok büyük bir vebal olduğunu Kur’anı Kerim’den öğreniyoruz. 
Yüce Allah cc Bakara süresi 114 ayeti kerimesinde mealen şöyle buyuruyor:“Allah'ın mescidlerinde O'nun isminin anılmasını yasak eden ve oraların yıkılmasına çalışan kimseden daha zalim kim vardır? Onların oralara korkmadan girememeleri gerekir. Dünyada rezillik onlaradır, ahirette büyük azab da onlaradır.”Aslında bu ayeti kerime bu konuda söylenmesi gereken her şeyi beyan etmiştir. Yani Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi bir fethi ceditti. Zulmün sonu adaletin tecellisidir. Haça karşı Hilalin zaferidir. Türkiye’nin tam bağımsız olduğunun göstergesidir. Bu konuda emeği geçen kişilerin hakperest ve cesur olduklarının ifadesidir. Sultan Fatih neslinin devam ettiğinin bir ispatıdır. Kararın büyük ve cesur mimarı olan Cumhurbaşkanımızı ve ondan cesaret alan diğer mimarları şükran ve minnetle anıyorum. Yolunuz açık olsun sizi hiçbir zaman emaneti kaybetmeyecek olan Yüce Allah’a emanet ediyorum. Ayrıca sizi şu ayeti kerime ile müjdeliyorum:”Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.” Tevbe 18. Allah’a emanet olunuz.

Bu makale toplam 1536 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi