Bugün; 14 Haziran 2024, Cuma
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Dava Adamı Bir Öğretmen: Mus'ab Bin Umeyr
Tarih : 2023.01.07  17:22:50

Hem annesi hem de babası tarafından Kureyş'in asîl ve zengin bir âilesine mensub idi. Zengin oldukları için gâyet rahat bir hayat sürüyordu. Orta boylu, güzel yüzlü, nâzik ve yumuşak huylu, son derece zekî idi. Güzel konuşurdu. 

          Akl-ı selîm sâhibi olduğundan, putların bir fayda veya zarar veremiyeceğini bilir onlara tapılmasından nefret ederdi. Annesi tarafından en iyi şartlar altında refah ve bolluk içinde yetiştirilmişti. 
           

           Dininden dönmedi 

          Bütün bu rahatlıklara rağmen kalbinde büyük bir boşluk hissediyordu. Bu maksatla sevgili Peygamberimizin bir merkez olarak seçtiği, İslâmı anlattığı ve o zaman Mekke'de müslümanların toplandığı Erkam bin Ebi'l-Erkam'ın evine gitti. Resulullahı görür görmez Müslüman oldu. 
          İslâmiyeti kabul ettiği an hayatı da birdenbire değişti. Eski servet ve zenginliğin yerini fakirlik aldı. Ailesinin, sevgili oğullarına yapmadığı eziyet kalmadı. Onu dininden döndürmek için evlerindeki bir mahzene hapsederek günlerce aç ve susuz bıraktılar. Arabistan'ın yakıcı güneşi altında ağır ve tahammülü zor işkenceler yaptılar. 
          Fakat o, bu ağır ve acımasız işkenceler karşısında sabır ve sebat göstererek asla İslamiyetten dönmedi. Her seferinde bütün gücüyle haykırıyordu: 
         - “Allahtan başka tapılacak, ibâdet edilecek ilâh yoktur. Muhammed aleyhisselâm O'nun peygamberidir”. 
         İslamiyet'i kabul ettikten sonra Mekke'de sıkıntı ve işkencelere maruz kaldı. Resûlullahın izniyle iki defa Habeşistan'a hicret etti. Bir müddet orada kalıp, her türlü sıkıntıya katlandı. 
          Daha sonra dönüp, Peygamberimizin yanına geldi. Onun bu gelişini Hazret-i Ali şöyle anlatır: 
          Resûlullah ile oturuyorduk. Bu sırada Mus'ab bin Umeyr geldi. Üzerinde yamalı bir elbiseden başka giyeceği yoktu. Resûlullah onun bu halini görünce, mübarek gözleri yaşla doldu ve: 
          - “Kalbini Allahü teâlânın nurlandırdığı şu kimseye bakın! Anne ve babası onu en iyi yiyecek ve içeceklerle besliyorlardı. Allah için bunların hepsini terk etti. Allah ve Resûlünün sevgisi, onu gördüğünüz hale getirmiştir” buyurdu. 

        

         İlk öğretmen 
         Birinci Akabe bîiatında Müslüman olan Medineliler, Resûlullah efendimize: 
        "Yâ Resûlallah! İçimizde, İslamiyet açıklandı ve yayılmaya başladı. Halkı Allahın Kitabına da'vet edecek, Kur'ân-ı kerimi okuyacak, İslam dinini anlatacak, İslamın sünnet ve emirlerini aramızda ikame edecek, yerleştirecek, namazlarımızda bize imamlık yapacak bir kimse gönder" diye mektup yazdılar. 
         Bunun üzerine Resûlullah efendimiz Mus'ab bin Umeyr'i, Medine'ye gönderdi ve ona: 
         "Medînelilere Kur'ân-ı Kerîm okumasını, İslamiyetin emir ve yasaklarını öğretmesini, namazlarını kıldırmasını" emretti. 
          Mus'ab bin Umeyr kısa zamanda Medine'ye vardı. Orada kendisini büyük sevinçle karşıladılar. Es'ad bin Zürâre'nin evine yerleşti. Ev sahibi Medineli ilk Müslümanlardan idi. Orada insanlara dinlerini öğretmeye başladı. 
          Mus'ab bin Umeyr'in büyük gayretleri ve hizmetleriyle İslamiyet, Medine'de hızla yayıldı. Öyle ki, İslamiyet her eve girmiş, iman etmeyen kalmamıştı. 
          Mus'ab bin Umeyr, Medine'de Es'ad bin Zürâre'nin evinde Kur'ân-ı Kerim öğretiyor ve İslâmiyet'i anlatıyordu. Onun bu hizmetiyle Medîne'de çok kimse Müslüman oldu.
           Bir gün Mus'ab bin Umeyr, bir bahçede, etrafında bulunan Müslümanlara dini anlatıyor, sohbet ediyordu. Bu sırada Evs kabîlesinin reîslerinden olan Üseyd, elinde mızrağı olduğu halde hiddetli bir şekilde gelip, şöyle konuşmaya başladı: 
            “Siz bize niçin geldiniz, insanları aldatıyorsunuz? Hayatınızdan olmak istemiyorsanız buradan derhal ayrılın! 
            Onun bu taşkın hâlini gören Mus'ab bin Umeyr; 
           - “Hele biraz otur! Sözümüzü dinle. Maksadımızı anla, beğenirsen kabul edersin. Yoksa engel olursun” diyerek gayet yumuşak ve nazik bir şekilde karşılık verdi. 
          Üseyd sâkinleşip; 
        - “Doğru söyledin” dedi ve mızrağını yere saplayarak oturdu. 
         Mus'ab bin Umeyr ona İslamiyet'i anlattı ve Kur'ân-ı Kerim okudu. Kur'ân-ı Kerimin eşsiz belagatı ve tatlı üslûbunu işiten Üseyd kendini tutamayıp; 
        “- Bu ne kadar güzel, ne kadar iyi bir sözdür. Bu dîne girmek için ne yapmalı?” diye sordu. 
        Güzel yüzlü, tatlı dilli öğretmen cevap verdi: 
      - “Lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah demek kâfidir”. 
         Mus'ab bin Umeyr'in, bu sözü üzerine Kelime-i şehadeti söyleyip Müslüman olan Üseyd, sevincinden yerinde duramadı ve: 
- “Ben gidip arkadaşlarıma da anlatayım” diyerek ayrıldı. 

Evet, böyle dava adamı öğretmenlere ihtiyacımız var. Davası uğruna canını ortaya koyacak, idealist eğitimcilere selam olsun. (Yaşadıkça/Kazım Öztürk)

 

Bu makale toplam 102 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi