Bugün; 05 Haziran 2023, Pazartesi
Kazım Öztürk
Metni küçült
Kazım Öztürk
ÖZTÜRKÇE
Depremler Bize Allah'ı Hatırlatır
Tarih : 2023.02.08  23:01:50

Her olayda, her vukua gelen hadisede bize mesajlar verilir. Zaten hayat mesajla yüklü. Attığımız adımlar, konuştuğumuz sözler, dinlediğimiz keamlar, yazılan kitalar ve şiirler… tamamen bize hayat dersi verir, daha doğrusu vermelidir.

Eğer hayattan ders çıkartmıyorsak, çıkartamıyorsak beyhude yaşamış oluruz. Böyle durumda olanlara Rabbimiz; “Yürüyen kütükler”, “Tevrat taşıyan eşekler” diye söz eder.

Sözlükte; “bir şeyin ve bir amacın mevcudiyetini gösteren alâmet, delil, ibret, işaret, emâre, iz ve nişâne" demektir. 

Zilzal suresinde; “Yer şiddetle sarsıldığı, fırlatıp yükünü attığı ve İnsanın: “ne oluyor?” diye sorduğu zaman, İşte o gün yer, olanı biteni bir bir anlatır. O gün insanlar, kendilerine gösterilmek üzere bölük bölük yollara dökülür. Artık kim en küçük (Zerre miktarı) hayır işlemişse onu görür ve kim de en küçük (Zerre miktarı) kötülük işlemişse onu görür.” İfadeler yer alır.

Türkiye’yi yasa boğan ve Milli Yas ilan edilen yurdumuzdaki bu deprem de aynen Zilzal suresinde anlatılanlara benzemiyor mu?

İnsanlar deprem olunca; “ne oluyor? Demedi mi? Yerin, olanı biteni anlatması; “Bakınız, binalarınızı sağlam yapmıyorsunuz. Üç beş kuruş için, maddiyat için canlarımızı heba ediyorsunuz. Dünyayı cehenneme çeviriyorsunuz, aklınızı kullanmıyorsunuz, dünyadayken Allah’ı unutuyor, Allah’ın sadece ahiret ile ilgilendiğini, dünyaya karışmadığını kendinize ilke edinmişsiniz. Eğer yeryüzünde Yaratanın kurallarına uygun hareket ederseniz rahat ve huzur içinde yaşarsınız…” demesidir.

Aklınızı kullanmazsanız bir depremle “yollara dökülürsünüz” diyerek en büyük deprem, en büyük felaket olan kıyameti örnek gösteriyor.

Düşünerek, Allah’ı hatırlayarak en küçük iyilik yapanın mutlaka karşılığını göreceği, aksine en küçük kötülük yapanın da karşılığını göreceğini ahtırlatarak, her şeyimizi güzel yapmamız gerektiğini adeta beynimize çakıyor.

Sık sık; “Düşünmez misiniz?” “Tefekkür etmez misiniz?” “Aklınızı kullanmaz mısınız?” diye insanları ikaz eder Kur’an.

Gerçekten sadece Zilzal suresiyle bir örneğini sunduğum hayatın içinde- ki Kur’an, hayatın ta kendisidir- olan olaylarda her zaman rabbimizin dedikleri istikamette hareket edersek asla olumsuzluklar yaşamayız. Deprem elbette takdiri İlahidir, önüne geçilmez. Olacaksa olur. Ancak tedbir almak insana hastır. Onun için “tevekkül inancı” vardır. Tevekkül; her türlü tedbiri aldıktan sonra sonucu Allah’a bırakmak. Yani elimizden gelen her türlü imkanı seferber edip, aklımızı kullanıp, alnımızı terletip, emek verip, çalışıp çabalayıp en iyisini en güzelini yapmanın çarelerini aramak insan olmanın gereğidiri. Zaten insan olmak Müslüman olmaktır. Her Müslüman, işini en iyi yapan, insanlara hizmeti ibadet bilen, her yaptığında Allah rızası gözeten mükemmel (Kamil) insandır. Onun için imanla, ihlasla yapılan eserlerimiz hala ayaktadır. Mesela Mimar Sinan’ın yaptığı eserlerde her hangi bir patlama, çatlama, kırılma, dökülme olmuyor. Buna karşılık daha dün denecek kadar yeni binalar depremde yerle bir oluyor.

Demek istiyorum ki “Amel-i Salih” anlayışını, “İhlas” şuurunu ihmal etmemek şarttır. Unutmayalım ki deprem öldürmez, ihmal öldürür, tedbirsizlikler hayatı zindan eder. Bu sebepten dolayı Sevgili peygamberimiz;

“Tedbir gibi akıllılık yoktur”, Akıllı, Allah’a ve Peygambere inanıp ibadetlerini yapandır”, En akıllı, Allahü teâlâdan en çok korkandır” buyurur.     

  Peygamber efendimize şu soruları sordular:
         “Ya Resulallah en âlim kimdir”? Peygamberimizin cevabı:
         “En akıllı olandır” Tekrar sordular;
         “En çok kim ibadet eder”? Sevgililer sevgilisi şu karşılığı verdi:
          “Aklı en çok olan”.
          “En faziletli kimdir”? Deyince Efendimizin cevabı şu şekilde oldu:
           “Aklı en üstün olandır.” 

Din, akla hitabeder, aklı olmayanın dini yoktur. Aklımızı kullanmazsak, hem dünyamız, hem de ahiretimiz perişan olur. İbadet, akılların işidir. Her güzel iş ibadettir.

Aşkı Yaşayan Bilir!

Elle tutulmayan, yaşanan hayat,

Aşkı yaşayanlar, gelsin meydana,

Damarda kan gibi, taşınan hayat,

Aşkı yaşayanlar, gelsin meydana!

 

Canı canan bilir, var da ona sor,

Mecnun’u Leyla’yı, gör de ona sor,

Aşk ateşi neymiş, bir de ona sor,

Aşkı yaşayanlar, gelsin meydana!

 

Allah’ı bilenler, yoldan çıkmıyor,

Hak yolda gidenler, kirli akmıyor,

Harama, kötüye dönüp bakmıyor,

Aşkı yaşayanlar, gelsin meydana!

 

Hacerler misali, çöllere dalan,

İsmail’ler gibi, kurbanlar olan,

Hatice timsali, Habibi bulan,

Aşkla yaşayanlar, gelsin meydana!

 

Bu makale toplam 95 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi