Bugün; 14 Haziran 2024, Cuma
Ömer Lütfi ERSÖZ
Metni küçült
Ömer Lütfi ERSÖZ
Şanlıurfa Kitap Günleri
Tarih : 2022.12.13  12:27:45

      Şanlıurfa Kitap Günlerinin 5. sinin düzenlendiği bu yıl ki etkinliğine ilgi, alaka, ziyaret, tek kelime ile muhteşemdi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 03-11 Aralık 2022 tarihleri arasında, Şanlıurfa Fuar Merkezinde, ‘Şanlıurfa Kitap Fuarı’ gerçekleştirdi. Kitap günleri kapsamında, bir birinden değerli azarlar, söyleşi ve imza günleri ile kitapseverle buluştu. Kitap Günlerine çok yoğun bir ilgi vardı ve çok verimli bir şekilde tamamlandı.

    Kitap okumak gerçekten çok önemli bir özellik olmakla birlikte, okunacak kitapların seçimi daha da önemlidir. Çünkü kitaplar insanlar üzerinde iyi ya da kötü tesirler bırakırlar. Dinimiz İslam’ın ilk emri “Oku” olmuştur. Âyet-i Kerimelerde: “Yaratan Rabbinin adıyla oku” (Alak süresi: ayet:1) “…(Resûlüm!) De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?...”  buyurulmuştur. Okumak ve öğrenmek beşikten mezara kadardır. Aslında; ‘Bütün kitaplar, tek bir kitabı, Kur’an-ı Kerîm’i anlamak içindir.’ Kur’an-ı Kerîm’i ne kadar doğru, gerçek amacına uygun olarak Rol Model Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in örnek ve önderliğinde anlarsak, hem dünyevi, hem de uhrevi kurtuluşumuzu sağlamış oluruz.  Kur’an-ı Kerimi Rol Modelimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) gibi anlamalı, rehberliğinde sahabelerinin yaşayışı gibi de yaşamalıyız.

       Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.s.)’in Bedir Savaşında elde ettiği esirlerin bazılarını Müslüman çocukların başına Öğretmen tayin edip, on çocuğa okuma-yazma öğretmeleri sonucu serbest bırakması, Okumaya verilen önemi en güzel bir şekilde haber vermektedir. İslâm’a gönül veren biz Müslümanların, okuma alışkanlıklarında en önde olmaları gerekir diye düşünüyorum. İslam’ın okumaya ne derece önem verdiği, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerden çok net olarak anlaşılmaktadır.

      Belediyecilikte fiziki, sosyal, kültürel bütün çalışmalar önemlidir. Ancak, Nesillerimizi bilgili ve donanımlı yetiştirip yarınlara hazırlamak en önemlisidir. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeynel Abidin BEYAZGÜL Başkanımızın samimi, gönüllere dokunan yaklaşımları ile gençlerle sohbeti her birine hangi kitabı okuyacağından ne olmayı planladığına kadar ilgilenmesi, kitap almaları için hediye çeklerini vermesi takdire şayandır. Başkanımızın yapmış olduğu çok güzel hizmetlerin içinde; en yararlı ve önemlisinin eminim ki, çok yoğun ilgi gören Kitap Fuarı etkinliği olmuştur diye düşünüyorum.

      Evlatlarımıza okuma alışkanlığı kazandırabilmek için, öncelikle anne-babaların, Öğretmenlerin iyi örnek olmaları, düzenli bir şekilde kitap okumaları gerekir. Kütüphanelerinde çok yoğun olarak kullanılmasının da çok faydalı olacağını hatırlatmak isterim. Okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması elzem olan bir husustur. Çocuklarımızın ruh dünyasını da olumlu etkileyip, bilgili ve kültürlü yetişmesini sağlayacak şekilde, kitap okuma hususunda çok güzel örnekler olmamız gerekir. Çocuk kitaplarımın da; Şanlıurfa Kitap Fuarında çok büyük ilgi görmesi bizleri mutlu etmiştir. Bir ayağımız İslam da değerlerimizde, diğer ayağımızla da dünyayı dolaşarak fende, teknikte ileri gitmemize vesile olacak bilgiye ulaşmamız gerekmektedir. Geleceğimizin teminatı gençlerimizden ümit varım.

     ‘Gençlik ve geleceğimiz’, ‘Yaratılış gayemiz’ konu başlıklarında Söyleşimi gerçekleştirdim. İmza günlerimde; “Âyetlerin Işığında Peygamber Kıssaları Ve Helak Olan Kavimler, Damıtılmış Damlalar, Muhammedül Emin Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Efendimizin Hayatı, Görünmeyen İki Düşman Biri Nefsin Biri Düşman, Sünnet Düşmanlığının Sebepleri, Topal Veyis (Veysel), Güzel Ahlâklı İbrahim, Güzel Yüzlü Yusuf, Sabırlı Nuh’un Buharlı Gemisi, Hayvanlarla Konuşan Süleyman ve Mağarada Uyuyanlar (Ashab-ı Kehf) İsimli Kitaplarımı imzaladım.  

     Bu vesile ile Şanlıurfa Kitap Günlerini düzenleyerek şahsımı da davet eden, Kültür ve Sanata verdiği destek sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeynel Abidin BEYAZGÜL Bey’e, Basın Ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı  Mahmut Uçmak’a, Strateji Geliştirme ve Dış İlişkiler Daire Başkanı İzzettin Polat’a, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Sait Ardan’a, Şanlıurfa Kültür A.Ş.’den Azzat Birinci, Necat Akdemir’e, Kütüphaneler Şube Müdürü Ömer Aslan’a, Yazılım Şube Müdürü İsmail Onur Kapaklıya, katılım sağlayan yazarlara, kendisi ile sohbet etmekten büyük keyif aldığım Nurullah Genç Üstada, Şanlıurfalı Yazarların her birine, özellikle; Salih Bencik’e, Mustafa Pakır’a, Mehmet Emin Kuş’a, Ferudun Eren’e ve isimlerini sayamadığım emeği geçenlerin her birine  ve kitap dostlarının her birine kalb-i şükranlarımı sunarım.

      Söyleşi ve İmza günlerimde bizi yalnız bırakmayan,  kitap dostu kardeşlerimizin her birine de gönülden teşekkürler ederim. Allah (c.c.), her birinden ebeden razı olsun. Sıhhat ve âfiyetler dilerim.  

omerlutfiersoz@gmail.com

 

Bu makale toplam 103 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi