Bugün; 13 Temmuz 2024, Cumartesi
Ömer Lütfi ERSÖZ
Metni küçült
Ömer Lütfi ERSÖZ
Müslüman; Birlik, beraberlik için çalışır, fitne ve fesattan uzak durur
Tarih : 2023.05.22  15:18:31

İmtihan edilmek için dünyaya gönderilme amacımız, yaratılış gayesiz Allah (c.c.)’ın varlığına, birliğine hiçbir tereddüt, şüphe duymaksızın inanmak ve gereği gibi O’na kulluk etmektir. Birçok âyet-i kerîme ve hadis-i şeriflerde Mü’minlerin özellikleri anlatılmaktadır. Gerçek Mü’minler; hayatlarının her anını Kur’an ve Sünnette emredilenleri yerine getirip, yasaklamış olduklarından da uzak durarak, İslâm’a uygun güzel ahlâk sahibi olarak yaşarlar.

 Mü’minlerin özelliklerinin genel olarak özeti; İmanın gereği emirleri, ibadetleri, Salih amelleri yerine getirip, yasaklanan bütün haramlardan uzak durup sonucunda güzel ahlâk’a sahip olmaktır. Namazını dosdoğru kılan aynı zamanda devamlılık gösteren, Allah (c.c.)’ın âyetleri okunduğu vakit, kalbi titreyen, zekâtı veren, gizli ve açık Allah (c.c.) için harcayan, infak eden, içki, kumar, zina, hırsızlık, faiz, rüşvet, gıybet, yalan, iftira v. b. haramlardan büyük günahlardan uzak duran, güvenilir olan, sözünde ahdinde sebat gösteren, güzel ahlâk sahibi davranışlar sergileyen Mü’minler övülmüşlerdir. Gerçek anlamda kurtuluşa ereceklerinde bu özelliklere sahip olan Mü’minler olduğu açıkça belirtilmiştir.

Öncelikle Allah (c. c.)’ın lütfu ve Milletimizin birlik-beraberlik ruhuna sahip olması sonucu, biz Müslümanların aşamayacağı hiç bir engel yoktur. Birlik-beraberlik, kardeşlik ruhuna sahip olanların gerçek anlamda kurtuluşa ermeleri, tefrika belasına düşenlerin de yok olup gitmeye mahkûm olduklarını sünnetullahın bir gereği olarak tarihin sahnelerinden biliyoruz. Son günlerde, en çok ihtiyaç duyduğumuz konulardan birisi, beklide en önemlisi, birlik ve beraberliktir.

Âyet-i Kerîmelerde:“Hepiniz toptan Allah’ın ipine (İslam’a) sarılın, ayrılmayın, Allah’ın size olan nimetini anın; düşmandınız, kalpleriniz arasını uzlaştırdı da O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi oradan kurtardı. Allah doğru yola erişesiniz diye size böylece ayetlerini açıklar” “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır.” (Al-i İmran Sûresi âyet:103, 105) “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki esirgenesiniz.” (Hucurat Sûresi âyet:10) buyrulmuştur.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) bizlere şu emirleri vermektedir: “Sakın, birbirinize düşman olup, buğuz etmeyiniz. Birbirinize haset etmeyiniz. Birbirinizden yüz çevirip ayrılmayınız. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.

Yeryüzünde cereyan eden bütün olumsuzlukların Müslümanların aleyhine olduğunu hepimiz görebiliyoruz. Dünya’nın birçok yerinde yapılan zulüm, işkence, vahşet, kan, gözyaşı vb. olumsuzlukların hemen hemen büyük çoğunluğu Müslümanların yaşadıkları coğrafyalarda, Müslümanlara reva görülmektedir. Bu yaşanan olumsuzlukları görmemek için kör, duymamak için sağır ve anlamamak içinse akılsız olmak lâzım gelmektedir. Her birimiz elimizden gelen maddi ve manevi unsurlarımızı seferber ederek, güzelim ülkemiz Türkiye’miz üzerinde oynanmak istenen oyunun olumsuzluklarını gidermek için çalışmalıyız. İçeriden ve dışarıdan hainlik edip, sivillere, güvenlik güçlerimize saldıran teröristlerin her birinin tuzaklarını boşa çıkarmak için, gayret sarf etmeliyiz. Kesinlikle fitne ve fesattan uzak durarak, birliğimizi, dirliğimizi korumak zorundayız. Birlik ve beraberliği koruduğumuz sürece başarılı olmamız kaçınılmaz olacaktır. Güçlü bir Türkiye’nin mazlumların muzaffer olmasını sağlayacağı da aşikârdır. Türkiye’mizin maddi ve manevi yönden güçlenmesi, birlik, beraberlik ve kardeşlik için çalışanlara gönülden selam olsun.

Günümüz Müslümanlarının en çok ihtiyaç duydukları konulardan birisi, beklide en önemlisi, birlik ve beraberliktir. Birlik ve beraberlik ruhunu kaybeden toplumlar, her şeylerini kaybetmek zorunda kalırlar. Fertleri birbirine düşmüş milletler, yok olup gitmeye mahkûmdurlar. Tarih bunun en büyük şahididir. Onun içindir ki dinimiz, birlik, beraberlik, kardeşlik hukukunun önemini belirtmiş, fitne ve tefrikanın da son derecede tehlikeli olduğunu da açıkça haber vermiştir. O’nun içindir ki; Türkiyemizi bölüp parçalamak isteyen iç ve dış hainlere asla fırsat vermemeliyiz.

Dinimiz İslam, insanları kesinlikle ırk, renk, soy ve cinsiyet ayrımına tabi tutmadan aynı anlayışla kucaklamaktadır. Birlik ve beraberliğin olmadığı yerde tefrika vardır. Tefrika, girdiği cemiyetlerde, itimat-emniyet, hürmet- muhabbet, şefkat ve merhamet gibi her türlü ahlaki güzellikleri ortadan kaldırırMüslüman, hayatını İslam’a uygun yaşayan sevgisi, buğzu ve düşmanlığı hep Allah (c.c.) rızasını merkeze alıp uygulayandır.

Allah (c.c.); her birimize, birlik-beraberlik içinde iç ve dış düşmanlara karşı gerekenleri yapıp, ayrılık, tefrika belalarından uzak durmayı, sonucunda birlik, beraberlik içinde kurtuluşa, huzura, mutluluğa kavuşmayı her birimize nasip eylesin. Sıhhat ve afiyetler dilerim.

Bu makale toplam 157 defa okunmuştur
Makaleyi Paylaş :
Yazarın Diğer Yazıları
Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ


EN ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK
ANKET
Yeni Arayüzümüzü Beğendiniz mi ?
Evet
Hayır
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Doğruses - Konya haberleri   |
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Genç Online Türkiye'nin En iyi 1 oyunlar1 sitesi